Pet godina na brodu Bigl 1Ilustracija: HMS Bigl u Tiera del Fuego u Južnoj Americi. Slika Konrada Martensa.

„Tebe ne zanima ništa osim pucanja, pasa i hvatanja pacova i bićeš prava sramota kako za sebe, tako i za porodicu“, govorio je Robert Darvin, bogati lekar i otac Čarlsa Darvina.

Kasnije slavni prirodnjak i autor knjige „O poreklu vrsta putem prirodne selekcije“ koja se, evo već 159 godina, redovno doštampava u svim zemljama sveta, zapravo se najviše zanimao za gliste, ali je, ocu za ljubav pokušao da uči medicinu i – odustao. Okušao se i u pravu, ali je na kraju završio bogosloviju i čekao ga je posao u sesoskoj parohiji.

Baš u to vreme Darvin, dvadesetdvogodišnji momak, dobio je ponudu da bude saputnik na vojnom istraživačkom brodu Bigl i da pravi društvo godinu dana starijem kapetanu broda Robertu Ficroju, piše Bil Brajson u naučnopopularnoj knjizi „Kratka istorija bezmalo svačega“.

Ficroj je poslat da izradi mape priobalnih voda, ali je usput želeo da traga za dokazima koji bi potvrdili da je svet nastao onako kako je to opisano u Bibliji. Iako je Darvin „na papiru“ bio idealan saputnik, njegov vrlo, u najmanju ruku ležeran odnos prema ovoj temi stvorio je trajni sukom među dvojicom mladića.

No, Darvin je, bez obzira na taj odnos sa kapetanom Bigla, kao i zato što su njih dvojica na brodu delili malenu kabinu koja je odzvanjala tokom njihovih dramatičnih svađa, ovih pet godina – od 1831. do 1836. – dobro iskoristio i kasnije govorio kako su to bile najznačajnije godine njegovog života.

Darvin je iskusio dovoljno pustolovina za čitav život i prikupio brdo uzoraka, dovoljno da zahvaljujući njima stekne ugled i ima godinama čime da se bavi”, piše Brajson. Pronašao je nalazište džinovskih fosila, otkrio je novu vrstu delfina koju je s dužnim poštovanjem nazvao Delphinus fitzroyi; sproveo geološka istraživanja u Andima, razvio veoma cenjenu teoriju o formiranju koralnih sprudova… “Nešto što Darvin na svom putovanju nije uradio bilo je izvođenje teorije evolucije“, zaključuje Brajson.

Bigl je plovio od Engleske do Južne Amerike, a zatim ispod Australije, Azije i Afrike, da bi se opet, preko Južne Amerike vratio u rodnu Englesku, koju Darvin više nikad nije napustio. Svoja saznanja i zaključke s putovanja sumirao je u knjizi „O poreklu vrsta putem prirodne selekcije“ objavljenoj tek 23 godine kasnije.

„Nauka kroz priče“ je medijska inicijativa koja na društvenim mrežama i u tradicionalnim medijima svakodnevno objavljuje originalne priloge inspirisane naučnim saznanjima. Uz podršku Instituta za fiziku u Beogradu, „Danas“ predstavlja 77 izabranih priča sa portala www.naukakrozprice.rs.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari