Pet najzdravijih sireva koje možete da pojedete 1Foto: Zave Smith / ImageSource / Profimedia

 

Amerikanci konzumiraju oko 19 kilograma sira po osobi godišnje, prema podacima Statista.

Iako mnogi smatraju sir zdravim mlečnim proizvodom, neki ga ne preporučuju zbog sadržaja zasićenih masti i natrijuma. Sa više od 1.500 vrsta sira, nutritivni sadržaj može značajno da varira. Evo detaljnijeg pregleda zdravstvenih koristi sira i pet najsvrsishodnijih vrsta koje možete razmotriti da dodate u svoju ishranu.

Ali, pre nego što vam otkrijemo koje su to vrste, hajde da pogledamo koliko je sir zaista zdrav.

Da, sir je hranljiv mlečni proizvod koji može biti vredan deo zdrave ishrane. Sir pruža visokokvalitetne proteine, kalcijum, kalijum, magnezijum i B vitamine. Neke vrste, posebno one koje su sazrele, ali nisu kasnije pasterizovane, takođe sadrže korisne probiotike koji podržavaju zdravlje probavnog sistema i opšte zdravlje. Uobičajeni sirevi bogati probioticima uključuju švajcarski, provolone, guda, čeder, edam i kisele sireve, kako napominje Harvard School of Public Health.

Međutim, ključ je umerenost. Iako sir ima mnoge zdravstvene koristi, sirevi sa punim mlekom mogu biti bogati zasićenim mastima. Američka asocijacija za srce preporučuje da zasićene masti čine najviše 6% dnevnih kalorija—oko 13,5 grama za ishranu od 2.000 kalorija. Na primer, 28 grama čeder sira sadrži oko 6 grama zasićenih masti, pa bi bilo najbolje da dnevni unos bude ograničen na oko jedan unci (28 grama).

Mocarela

Gotovo polovina težine mocarele je voda, što je čini odličnim izborom. Toliko vode znači da mocarela ima manje kalorija, zasićenih masti i natrijuma u poređenju sa mnogim drugim „gušćim“ vrstama sira.

Niskomasni (2%) Cottage sir

Cottage sir je jedan od sireva sa najviše proteina i najmanje masti, zbog čega je popularan kao „dijetetski“ proizvod. Pravi se fermentacijom mleka i uklanjanjem vodenog surutke, ostavljajući pretežno sporo svarljiv protein kazein. Pošto ovaj sir nije sazrevao, ima blag ukus i nudi veliku svestranost u poređenju sa intenzivnijim, starijim sirevima. Pored toga što je bogat kalcijumom, Cottage sir pruža leucine, esencijalnu aminokiselinu koja je važna za izgradnju i očuvanje mišićne mase. Uživajte u ovom siru kao visoko-proteinskoj zameni za rikotu u italijanskim jelima ili ga dodajte u smutije, palačinke, vafle, ili kao preliv za salate.

Feta

Feta je slani sir koji se obično pravi od ovsenog ili kozjeg mleka. Pakovan je u slanoj vodi, što ga čini slanijim od većine drugih vrsta sira. Feta se našla na ovom spiskunajzdravijih sireva jer je niža u kalorijama i zasićenim mastima od većine drugih. Takođe ima bogat ukus, pa mala količina fete može značajno poboljšati ukus jela. Uživajte u fetu razmrvljenom u salatama, pomešanom sa kajganom ili posutom po pečenim povrćem.

Švajcarski sir

Bogat proteinima, švajcarski sir je jedan od najzdravijih sireva jer sadrži više vitamina B12 od drugih sireva, a jedan je od retkih sireva koji ima vitamin A, koji je važan za imuni sistem i zdravlje očiju. Zanimljivo je da se rupe u švajcarskom siru formiraju zbog ugljen-dioksida tokom procesa sazrevanja, i što su rupe veće, ukus je jači. Švajcarski sir je izvrstan za obogaćivanje ukusa salata, kao preliv za čili ili kao dodatak na pileći burger od ćuretine.

Parmezan (rendani)

Ovaj klasični italijanski tvrdi sir obično se uživa u pastama i drugim italijanskim jelima. Viši je u natrijumu nego mnogi drugi sirevi, ali zbog visokog sadržaja proteina i umerenih zasićenih masti, nalazi se na našem spisku najboljih opcija. Za osobe koje su intolerantne na laktozu, parmezan je niži u laktozi nego mnogi drugi sirevi, pa može biti opcija u malim količinama za one koji su osetljivi na laktozu. Uživajte u parmezanu posutom po pečenom povrću, supama i čorbama, ili ga dodajte u svoja jela sa pastom, piše Eat This Not That.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari