Pet napitaka koji mogu da dovedu do dijabetesa, prema nutricionistima 1Foto: Wavebreak Media LTD / Wavebreak / Profimedia

Od gaziranih pića do voćnih sokova, mnoga popularna pića su prepuna šećera, što negativno utiče na opšte zdravlje. Neka pića takođe mogu izazvati insulinsku rezistenciju, dijabetes i povećanje telesne težine.

Nutricionistkinja Trista Best i dijetetičar Krutika Nanavati otkrili su koja su pića.

1. Gazirani sokovi

Gazirana pića su puna šećera, a redovno pijenje može štetiti našem zdravlju i struku. Ova gazirana pića omogućavaju da glukoza brzo uđe u krvotok, što dovodi do skokova nivoa šećera u krvi i niza štetnih metaboličkih efekata.

„Gazirana pića su bogata dodatkom šećera i često sadrže više od 40 grama po porciji. Visok sadržaj fruktoze brzo podiže nivo šećera u krvi, što dovodi do skokova insulina. Vremenom, to može da izazove insulinsku rezistenciju, značajno doprinoseći masnoći na stomaku“, kaže Nanavati za SheFinds.

2. Energetska picća

Energetska pića mogu povećati nivo šećera u krvi. Prepuna veštačkih zaslađivača i kofeina, ova pića mogu izazvati porast nivoa glukoze. Štaviše, prekomerna konzumacija energetskih napitaka može doprineti nagomilavanju masti na stomaku.

Nanavati upozorava: „Ova pića ne samo da sadrže visok nivo šećera, već i kofein i druge stimulanse. Sadržaj šećera u energetskim napicima može dovesti do brzih skokova šećera u krvi i naknadnog pada, što doprinosi povećanju žudnje, većem unosu kalorija i masti na stomaku .“

3. Voćni sokovi iz prodavnice

Uprkos svom prirodnom poreklu, voćni sokovi se obično prerađuju kako bi se uklonila vlakna dok koncentriše sadržaj šećera. Kao rezultat toga, čak i bez dodatog šećera, ovi sokovi mogu izazvati značajan skok nivoa šećera u krvi.

„Iako se reklamiraju kao zdravi, mnogi voćni sokovi koji se kupuju u prodavnici puni su dodatih šećera. Nedostatak vlakana u ovim sokovima dovodi do brze apsorpcije šećera što uzrokuje skokove šećera u krvi i skladištenje masti oko središnjeg dela“, tvrdi Nanavati.

4. Kupljeni smutiji

Kada pravimo sopstveni zdravi recept kod kuće, smutiji mogu biti odličan način da ishrani dodamo mnogo hranljivih sastojaka. Međutim, kada se mešavini dodaju pogrešni sastojci i oni su puni šećera, mogu imati štetne efekte. To je obično slučaj sa sortama kupljenim u prodavnici.

Nanavati objašnjava: „Smutiji mogu sadržati velike količine šećera iz voćnih sokova, sirupa, zaslađenih mlečnih proizvoda i drugih sastojaka. Sadržaj šećera u smutijima koji se kupuju u prodavnici može dovesti do brzog porasta nivoa šećera u krvi.“ On savetuje da je uvek najbolje napraviti svoj smuti kod kuće.

5. Sportska pića

„Iako su sportski napici dizajnirani da zamene ugljene hidrate koje gubite tokom vežbanja i obezbede elektrolite za hidrataciju, mnoga od njih sadrže i dodatne šećere, što može izazvati brz skok šećera u krvi“, upozorava Best.

Međutim, on ističe da skok šećera u krvi nije nužno loš ako smo intenzivnom vežbom sagorevali ugljene hidrate.

„Za one koji ne vežbaju ili konzumiraju prekomerno sportsko piće, brz porast šećera u krvi može doprineti razvoju insulinske rezistencije, dijabetesa i drugih negativnih zdravstvenih ishoda tokom vremena“, zaključio je Best.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari