Pet prirodnih lekova za opekotine od meduze 1Foto: Pixabay/StockSnap

Meduze su morska bića iz reda raža koji u svojim bodljikavim pipcima kriju otrov koji u dodiru sa kožom izaziva bolnu i neprijatnu opekotinu meduze. To se obično dešava leti kada se meduze slučajno udare o nas dok plivaju, rone ili leže u plićaku i slučajno nas ubodu.

Ova fascinantna stvorenja žive u svim svetskim morima i okeanima više od 500 miliona godina.

Imaju meka, providna zvonolika tela koja plutaju po pučini, nošeni strujom. U njihovim dugim pipcima nalaze se ubodne ćelije koje se zovu nematociste.

Ove ćelije sadrže otrovnu supstancu koja im služi u samoodbrani i u lovu ribe za hranu.

Neke vrste meduza su opasnije od drugih, a toksičnost njihovog otrova može varirati od jedne do druge. U Jadranskom moru najpoznatije vrste su morski mesečar i uhasta kapa. U većini slučajeva, ubod meduze ne zahteva medicinsku pomoć ili posetu bolnici i može se efikasno lečiti kod kuće.

Ozbiljnost reakcije na otrov zavisi od vrste meduze. U kontaktu sa otrovom meduze, telo oslobađa antiinflamatorne supstance kako bi se suprotstavilo toksinima, što izaziva različite simptome. Ozbiljnost simptoma zavisiće od vrste meduze na koju se susreće i obima površine kože pogođene njenim otrovom.

Uobičajeni simptomi uboda meduze su:

– osećaj peckanja i peckanja
– crvenilo ili ljubičasta boja kože
– peckanje ili utrnulost na mestu injekcije
– ekcem
– svrab

U većini slučajeva, otrov se ne širi daleko od mesta uboda, pa upalna reakcija ostaje lokalizovana u tom predelu.

Ozbiljniji simptomi uključuju otežano disanje, vrtoglavicu, mučninu i povraćanje. U ovom slučaju potrebna je hitna medicinska pomoć.

Opekotine od meduze – lečenje

Lečenje uboda meduze uglavnom se sastoji od dva koraka – ublažavanja bola i lečenja alergijske reakcije ako se ona pojavi.

Kada vas ubode meduza na plaži, ona na površini kože ostavlja brojne sićušne žarke ćelije koje dalje prodiru u nju i pogoršavaju reakciju, uz pojačan bol i nelagodnost, posebno ako je kontakt bio više puta.

Prvo što treba da uradite je da operete zahvaćeno područje morskom vodom. So pomaže u inaktivaciji toksina u određenoj meri.

Pored toga, ispiranje morskom vodom pomaže u uklanjanju igala koje se mogu zaglaviti u koži. Nakon pranja mesta uboda, sledeći korak je uklanjanje ćelija uboda koje još uvek ostaju na površini kože. Stavite rukavice i koristite pincetu da uklonite ostatak igala.

Da biste smanjili bol i svrab, kod uboda meduza preporučuju se hidrokortizonska krema bez recepta, losion od kalamina ili krema za lokalno ublažavanje bolova.

Ako imate alergijsku reakciju, antihistaminska krema bez recepta će vam olakšati nelagodnost.

Opekotine od meduze – 5 prirodnih lekova

Za blaže simptome, domaći lekovi su takođe efikasni. U nastavku ćemo navesti i opisati njih pet.

1. Ispiranje sa jabukovim sirćetom

Jabukovo sirće deluje protiv svih vrsta uboda meduza bez rizika od neželjenih nuspojava ili reakcija. Uz morsku so, prva pomoć u ovoj situaciji je jabukovo sirće. Studije pokazuju da ova moćna tečnost pomaže da se deaktivira ili omami hiljade mikroskopskih ubodnih ćelija na površini zahvaćene kože.

Smanjenjem količine otrova koji ulazi u organizam, ovaj prirodni lek ublažava toksičnu reakciju. Jabukovo sirće ima antiinflamatorno, antibakterijsko i antigljivično dejstvo i uravnotežuje pH kože. Pomaže i kod ekcema i neprijatnog svraba.

Natopite mesto uboda obilnom količinom jabukovog sirćeta ili jednostavno potopite opečeni deo kože u sirće (5% sirćetne kiseline) i držite najmanje 30 sekundi.

2. Terapija toplom vodom

Ispiranje hladnom, svežom vodom nikako se ne preporučuje, jer aktivira pecljive ćelije koje su ostale na koži. Umesto toga, vrući tuš će pomoći da se opere mesto uboda bez pogoršanja stanja.

Oblozi od vruće vode svojom toplotom podstiču potkožnu cirkulaciju krvi i ublažavaju bol i upale izazvane kontaktom meduze. Možete koristiti i topli čaj od kamilice, gaveza ili hajdučke trave, ove biljke imaju antiinflamatorna svojstva i pomažu u regeneraciji kože.

Napunite umivaonik ili kadu toplom vodom (temperatura treba da bude 42-45 °C). Potopite pogođeni deo tela u vodu 10-20 minuta. Ponovite po potrebi, svakih nekoliko sati.

3. Primena gela od aloe vere

Primena gela od aloe vere pomaže u lečenju opekotina. Ova čudesna biljka ima snažna antioksidativna i antiinflamatorna svojstva koja ubrzavaju zarastanje kože. Kada se koristi lokalno na mestu opekotina, pomaže u suzbijanju osnovne upale i na taj način umiruje bol, svrab, otok i eritem (crvenilo lica). Aloe vera takođe ima antimikrobna svojstva koja uništavaju sve klice (mikroorganizme) prisutne na zahvaćenoj koži, čime se smanjuje rizik od infekcije.

Otkinite svež list aloe vere i iscedite njegov gel. Nanesite gel na zahvaćeno područje. Ostavite da deluje nekoliko sati, a zatim isperite toplom vodom. Koristite ovaj lek 2-3 puta dnevno. Nakon umivanja, na područje možete nanijeti ulje pšeničnih klica, kantariona ili lavande jer ubrzavaju zarastanje oštećene kože.

4. Koloidna kupka od ovsene kaše

Koloidna ovsena kaša je zob samlevena u veoma fini prah. Terapija ovom kupkom takođe pomaže u otklanjanju neprijatnih simptoma. Ovas ima jaka antiinflamatorna svojstva koja mogu pomoći u otklanjanju iritacije, crvenila, svraba, otoka i kontaktne alergije izazvane neprijatnim susretom sa meduzom. Posebno je dobar za suvu, oštećenu kožu jer obezbeđuje omekšavanje, hidratantnu barijeru koja zadržava vlagu i podstiče regeneraciju.

Ako nemate koloidni zob, sameljite ovsene pahuljice u mlinu za kafu. Napunite svoju kadu toplom vodom i u nju stavite dve šolje fino mlevenih ovsenih pahuljica. Dobro promešajte tako da se ovsena kaša pravilno umeša u vodu. Potopite zahvaćeno područje u kadu najmanje 30 minuta. Ponovite 2-3 puta dnevno, u zavisnosti od težine simptoma.

5. Pasta od sode bikarbone

Nanesite pastu od sode bikarbone na zahvaćenu kožu jer pomaže u neutralizaciji i uklanjanju toksina iz ćelija koje peku. Ovo jedinjenje je blago alkalno i stoga se suprotstavlja kiseloj prirodi toksina. Neutralizacijom otrova, soda bikarbona pomaže u smanjenju upalnih simptoma povezanih sa ubodom meduze. Pored toga, pomaže da se pH kože promeni u alkalno okruženje tako da postane nepodesna za rast klica koje izazivaju infekciju. Smiruje bol, svrab, crvenilo i iritaciju kod opekotina.

Stavite malu količinu sode bikarbone u posudu. Pomešajte sa dovoljno vode da napravite gustu pastu. Nežno utrljajte pastu preko kože da biste ublažili dejstvo otrova. Nanesite svakih 15-20 minuta dok ne osetite olakšanje.

Većina uboda meduza se popravlja u roku od nekoliko sati. Međutim, kod nekih meduza njihov ubod izaziva osip na koži koji može trajati nedeljama. Ako se svrab nastavi i posle nekoliko nedelja, obavezno posetite lekara. Kada se osip očisti, na mestu opekotine može ostati slaba površinska oznaka ili trajni ožiljak. Na sreću, koža obično prirodno zarasta bez traga ožiljka, ali neko vreme ostaje osetljivija na sunce, pa se sunčanje ne preporučuje zbog moguće hiperpigmentacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari