Jedan od urednika portala Health pokušao je da pije 90 unci (2.6 litara) vode dnevno tokom 30 dana kako bi proverio da li će to poboljšati njegovo zdravlje.
Svi smo čuli ovo „pijenje dovoljno vode je ključno za dobro stanje“. Sama voda neće izlečiti sve što vas muči, ali održavanje hidratacije je važan deo očuvanja osnovnih telesnih funkcija poput regulacije temperature, podmazivanja zglobova i eliminacije otpadnih materija. Da ne pominjemo, dehidracija može izazvati probleme poput umora, vrtoglavice i suve kože.
Istraživanja pokazuju da redovno pijenje preporučene količine vode može doneti dodatne koristi, kao što su poboljšanje koncentracije i raspoloženja, ublažavanje glavobolja, podrška zdravijem starenju, pomoć u upravljanju težinom i poboljšanje atletskih performansi.
Ali, ako neko već pije dovoljno vode, da li bi dodavanje još jedne ili dve čaše dnevno napravilo razliku?
„Kao i većina ljudi, uvek imam svoju bocu za vodu u blizini i trudim se da pijem tokom dana. Međutim, ovaj plan ne funkcioniše uvek, pa se često nađem u situaciji da shvatim kako nisam popila nijednu čašu vode tokom poslednjih nekoliko sati.
Takođe, povremeno imam glavobolje ili pad energije sredinom dana, što sam uvek smatrala sasvim normalnim. Ispostavilo se da su ovi redovni simptomi mogli biti znakovi blage dehidratacije. Zato sam odlučila da testiram da li će povećanje unosa vode sa otprilike 6 do 8 čaša dnevno na doslednih 11 čaša dovesti do nekih uočljivih poboljšanja u mom zdravlju“.
Koliko vode treba da pijete?
Količina vode koju treba da pijete zavisi od vašeg uzrasta, klime u kojoj živite i koliko fizičke aktivnosti imate, među ostalim faktorima.
Preporučene količine uglavnom se kreću od 2 do 2,7 litara (L) ili 68-91 unci (oz) tečnosti dnevno za žene, i 2,5 do 3,7 L ili 85-125 oz dnevno za muškarce. Na višim granicama, to je ekvivalent više od 11 čaša vode za žene i više od 15 čaša za muškarce.
Međutim, prosečan odrasli Amerikanac pije samo oko 1,3 L ili 44 oz vode dnevno, što je otprilike 5,5 čaša.
Većina vašeg ukupnog dnevnog unosa tečnosti dolazi iz pijenja vode i drugih napitaka. Takođe možete dobiti hidrataciju iz hrane bogate vodom, kao što su voće i povrće.
Simptomi dehidratacije
Kada ne pijete dovoljno vode, vaše telo može postati dehidrirano, što znači da nema dovoljno tečnosti da bi normalno funkcionisalo. Simptomi dehidratacije mogu biti od blagih do ozbiljnih.
Obični, blaži simptomi dehidratacije uključuju osećaj žeđi, suva usta, glavobolje i umor. Takođe, možete imati manju količinu urina koji je tamniji, žut.
Umereni simptomi mogu uključivati vrtoglavicu, suvu kožu, grčeve ili slabost u mišićima i smanjenje koncentracije.
Teži simptomi dehidratacije mogu uključivati zbunjenost, ubrzan rad srca, ubrzano disanje i udubljene oči. Takođe, možete prestati da mokrite.
Teži simptomi dehidratacije zahtevaju hitnu medicinsku pomoć jer ozbiljna dehidracija može dovesti do šoka, a u nekim slučajevima i do gubitka svesti.
Moje iskustvo: Povećanje unosa vode za 30%
„Sa tolikim brojem potencijalnih koristi od pijenja vode, odlučila sam da se fokusiram na nekoliko specifičnih ciljeva koji bi mogli doneti kratkoročne rezultate: smanjenje glavobolja, povećanje energije popodne i poboljšanje atletskih performansi.
Nadajući se da ću maksimalno iskoristiti rezultate, odlučila sam da značajno povećam unos vode. Opredelila sam se za gornju granicu preporučenog unosa vode za žene, što je 2,7 L dnevno; oko 90 oz ili 11 čaša.
Pre eksperimenta, pila sam oko 50-65 oz vode dnevno. Pijenje 90 oz bilo bi povećanje mog ukupnog dnevnog unosa vode za oko 30%.
Da bih to postigla, planirala sam da napunim i popijem 24 oz boce za vodu bar tri puta dnevno, a da što više zamenim druge napitke kao što su kafa ili sokovi vodom. Uključila sam gaziranu vodu u dnevni unos kao „zabavan“ napitak i uvek sam imala hladnu vodu u frižideru.
Tokom 30 dana, pratila sam moj dnevni unos vode, učestalost i ozbiljnost glavobolja, nivoe energije popodne i kako se osećam tokom treninga. Takođe sam pokušavala da budem svesna svog opšteg stanja i da li primetim neka dosledna poboljšanja.
Rezultati: Da li je pijenje više vode poboljšalo moje zdravlje?
Nisam doživela nikakve velike promene u zdravlju nakon 30 dana pijenja više vode. Međutim, primetila sam suptilne rezultate u odnosu na moje ciljeve, kao i nekoliko opštih koristi od redovnog pijenja vode tokom dana.
Prvo, stvaranjem navike da pijem vodu tokom celog dana, održavala sam svoje telo dosledno hidriranim. Pre toga, čekala bih da osetim žeđ pre nego što bih popila vodu, zapravo „ulazeći i izlazeći“ iz stanja dehidratacije.
Jedna stvar koja je zaista poboljšana bila je vežbanje. Konkretno, primetila sam koliko se hidrirano osećam tokom treninga. U danima kada sam pila vodu tokom celog dana, nisam brzo osetila žeđ tokom večernjih vežbi. Osećala sam da mi je to poboljšalo izdržljivost i udobnost tokom vežbanja. Čak i na času vruće joge, uspela sam da izdržim sat vremena i popijem samo pola boce vode. Obično bih tokom časa ispila celu bocu i osećala se žedno—i iscrpljeno—nakon toga.
Zaista sam primetila razliku na danima kada nisam popila dovoljno vode pre nego što sam vežbala. Bilo je teško opustiti se i početi sa vežbanjem, a bilo mi je teže da nastavim sa hidratacijom tokom treninga.
Jedan od mojih drugih ciljeva bio je smanjenje glavobolja. Primetila sam poboljšanje u učestalosti i ozbiljnosti glavobolja u danima kada sam pila više vode, posebno kada sam imala veći unos vode nekoliko dana zaredom.
Iznenađujuće, pijenje vode tokom dana poboljšalo je i moj san. Prethodno sam imala naviku da se budim tokom noći kako bih uzela gutljaj vode. Kada sam počela da pijem više vode tokom dana, shvatila sam da spavam bez potrebe da uzmem vodu sa noćnog stočića.
Međutim, nije bilo nikakvih koristi u pogledu mojih nivoa energije. Pijenje hladne vode pomoglo mi je da se osećam budnije u tom trenutku, ali povećanje unosa vode generalno nije dovelo do poboljšanja mog ukupnog nivoa energije.
Moji zaključci
Biti pažljiviji u vezi sa unosom vode pomoglo mi je da shvatim da nisam pila dovoljno vode, niti je pila redovno koliko mi je bilo potrebno. Planiram da nastavim sa višim unosom tečnosti, čak i ako ne uspem uvek da postignem 90 unci. Shvatila sam da se generalno osećam bolje—i dosledno hidrirano—kada pijem stabilnu količinu tečnosti tokom dana.
Na osnovu mog iskustva, pijenje dovoljno vode više je o tome da se spreče negativni efekti dehidratacije, nego da se postignu dodatne zdravstvene koristi. Održavanje dosledne hidratacije može pomoći vašem telu da funkcioniše optimalnije, što može dovesti do „koristi“ kao što su veća izdržljivost tokom vežbanja ili veća koncentracija.
Ako vam je teško da pijete samo vodu, hidrataciju možete uneti i na druge načine. Mnogi napici koji nisu voda, kao što su sokovi, gazirane vode i kafa, takođe mogu računati u vaš dnevni unos tečnosti. Jela koja sadrže voće i povrće takođe mogu doprineti vašem unosu vode“, piše Health.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.