Neki pacijenti koji boluju od raka mogu sebi da pomognu ako o svojim osećanjima pišu i na taj način ublaže svoje bolove, saopštili su američki naučnici.
Takvo pisanje, koje neki stručnjaci nazivaju „narativnom medicinom“, predstavlja jedan od načina pomoći i komunikacije između pacijenta i njihovih terapeuta.

Neki pacijenti koji boluju od raka mogu sebi da pomognu ako o svojim osećanjima pišu i na taj način ublaže svoje bolove, saopštili su američki naučnici.
Takvo pisanje, koje neki stručnjaci nazivaju „narativnom medicinom“, predstavlja jedan od načina pomoći i komunikacije između pacijenta i njihovih terapeuta. Sam čin pisanja može pacijentima da pomogne u boljem razumevanju sebe samih i svojih potreba, navodi se u studiji stručnjaka sa Univerziteta u Bostonu.
Naučnici su ispitali grupu od 234 pacijenata s rakom i podelili ih u tri grupe – prva grupa je primenjivala „narativno pisanje“, druga je popunjavala standardni uputnik o simptomima bolesti, a treća je samo primala terapiju, bez pisanja. Svi pacijenti su imali umerene bolove od bolesti. Oni iz prve gupe su bili zamoljeni da provedu 20 minuta nedeljno, tokom tri nedelje, u pisanju o načinu kako bolest utiče na njihov život. Na početku studije ispitanici iz sve tri grupe ispunili su uputnik o svom trenutnom zdravstvenom stanju. Pacijenti iz prve grupe su bili otvoreniji u pisanju o svojim emocijama i na taj način su osećali manji fizički bol i bolje se uopšteno osećali od ispitanika iz ostale dve grupe.
Naučnici navode da emocionalno pražnjenje putem pisanja može da pomogne pacijentima da bolje razumeju svoju bolest i podnose bol.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari