„Postoji razlika između vulgarizma i ženske senzualnosti i feminiteta koje treba da se neguju, poštuju i čuvaju“ – rekla je za portal Danasa profesionalna plesačica orijentalnog plesa i instruktorka za dečiji uzrast Dušica Lasić, komentarišući različite predstave u društvu koje se vezuju za igre sa Bliskog istoka.
„Trbušni ples je više prihvaćen naziv za ovaj ples kod nas. Orijentalni ples je politički korektan naziv, zato što nije degradirajući. Kada kažete trbušni ples, u većini slučajeva bi bio uvredljiv za nas, zato što se odnosi na samo jedan deo tela. Kada kažemo orijentalni ples, dajemo mu širi i kulturološki kontekst koji je bitan“ – rekla je Lasić.
Pored festivala, u Srbiji plesačice često imaju komercijalne nastupe na zabavama, rođendanima, svadbama, u nargila barovima…
„Plesačice su, pogotovo na komercijalnim nastupima, vrlo seksualizovane, retko se poštuju granice ličnog prostora. Često ne poštuju te granice i posmatraju vas kao nekoga ko je tu došao da zabavi, na neki način i zavede. Ono što je pogrešno u takvom shvatanju jeste da mi ovaj ples shvatamo na dosta širi način. To je za nas, pre svega, umetnost“ – objasnila je ona.
Prema njenim rečima, na domaćem terenu se stavovi o orijentalnom plesu obično izgrađuju kroz patrijarhalni obrazac.
„Kroz ples izražavamo sebe, svoje artističke potencijale, a tek onda na nekom poslednjem mestu, ima senzualnu konotaciju. To jeste činjenica, ali postoji razlika između vulgarizma i ženske senzualnosti i feminiteta koje treba da se neguju, poštuju i čuvaju“ – rekla je Lasić.
Pored toga što se aktivno bavi plesom, Lasić je apsolventkinja na Filozofskom fakultetu, pa fenomene koje sreće na plesu analizira i iz pozicije sociološkinje.
„Kod nas to ima konotaciju orijentalizma, egzotičnosti, senzualnosti, nečega što je strano, drugačije sa naglaskom na erotičnost. Iz sociološke perspektive bismo to nazvali kulturna aproprijacija. Mi prisvajamo deo njihove kulture i kapitalizujemo, odnosno komercijalizujemo je“ – izjavila je Lasić.
Ona je objasnila da kulturna aproprijacija može da bude problematična kada usvajamo samo neke elemente druge kulture i interpretiramo je na pogrešan način.
„Ako šaljemo sliku o tom plesu samo kao egzotičnom, erotičnom i tako dalje, onda ga definitivno pogrešno predstavljamo. Ukoliko negujemo njihove kulturološke tradicionalne vrednosti, kroz ples na umetnički način predstavljamo njihovu kulturu, onda je poštovanje i odavanje počasti toj kulturi a nije kulturna aproprijacija“ – rekla je Lasić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.