Svež kupus bogat je hranljivim materijama: kalijumom, kalcijumom, gvožđem, magnezijumom, sumporom, bakrom, manjim količinama natrijuma, a povoljan odnos kalcijuma i fosfora osigurava maksimalno iskorišćenje kalcijuma u organizmu. A, kiseljenjem kupusa poboljšavaju se njegova nutritivna i lekovita svojstva.
Kiseli kupus je tradicionalna zimska namirnica. Jede se na stotinu načina i prirodni je probiotik.
Velika prednost kiselog kupusa je što pomaže u varenju masne hrane i ubrzava metabolizam, čime se povećava izlučivanje štetnih materija iz organizma, te čisti i regeneriše jetru. Kupus takođe podstiče zarastanje rana, a efikasan je i kod reumatizma i upale vena.
Kiseli kupus je izvor niacina (vitamina B3), koji je neophodan za ćelijsku energiju, metabolizam i metabolizam u mozgu. Među blagodatima kiselog kupusa navodi se da čini organizam otpornijim na stres, pomaže u stvaranju crvenih krvnih zrnaca, stimuliše rad ćelija i deluje podmlađujuće, a važan je za održavanje čvrstoću kostiju i doprinosi oporavak istrošenog vezivnog tkiva.
Ova namirnica sadrži veliku količinu vitamina C, zbog čega je idealna u borbi protiv virusa i infekcija karakterističnih za ovo doba godine. Uzimajući u obzir sve navedeno, ne čudi što kiseli kupus nazivaju lekom za stotinu bolesti, prenosi index.hr.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.