Pod morem Korčule otkriven put star 7.000 godina i ostaci nekadašnjeg naselja 1Fotografija: Screenshot index.hr

Tokom podvodnih arheoloških istraživanja potopljenog neolitičkog lokaliteta Soline na ostrvu Korčula, arheolozi su pod morem pronašli ostatke puta starog gotovo 7.000 godina, saopšteno je sa Univerziteta u Zadru. Put je spajao potopljeno praistorijsko naselje hvarske kulture s obalom ostrva, dodali su upućeni.

Reč je o pažljivo složenim kamenim pločama koje su bile deo komunikacije široke četiri metra koja je spajala veštačko stvoreno ostrvo s obalom. Radiokarbonskom analizom očuvanog drveta pronađenog u prošloj arheološkoj kampanji, celokupno naselje procenjeno je na oko 4900 godina pre Hrista. Ljudi su se kretali ovom vezom, i to pre gotovo 7000 godina, navodi se u saopštenju.

Čudne strukture

Istovremeno, na drugom kraju ostrva Korčula, arheolozi Univerziteta u Zadru sprovode kopnena istraživanja u blizini uvale Gradina pokraj Vele Luke.

Kordinator istraživanja Igor Borzić primetio je čudne strukture u moru uvale, a arheološki tim koji roni na lokalitetu Soline, obavio je pregled središnjeg dela uvale Gradine i, na opšte oduševljenje, utvrđeno je na četiri do pet metara dubine postojanje gotovo istovetnog naselja kao i na Solinama.

Na lokalitetu su pronađeni neolitički artefakti poput kremenih sečiva, kamene sekire, te komadi vodeničnog kamena.

Istraživanje je vodio Mate Parica sa Univerziteta u Zadru, a učestvovali: su Domagoj Perkić (Dubrovački muzeji), Ivan Šuta i Vedran Katavić (Muzej Grada Kaštela), Katarina Batur (Univerzitet u Zadru), Marta Kalebota (Gradski muzej Korčula), Eduard Visković (Kantharos), uz asistenciju Dalibora Ćosovića iz Ronilačkog centra Lumbarda Blue.

Izvor: index.hr

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari