posteljinaFoto: Shutterstock/Elizaveta Galitckaia

Kako bi vam omiljena posteljina što duže trajala, vrlo je važno kako je perete i održavate.

Kako se pravilno pere posteljina

Pre nego što veš stavimo u mašinu za veš, važno je da ga razdvojimo po boji – šareni veš pere se posebno, kao i beli i crni. Veš je preporučljivo rasporediti na idealnoj temperaturi – stvari ćemo grupirati za pranje na 30, 60 ili 90 stepeni.

Stručnjaci ističu da je važno napraviti selekciju s obzirom na vrstu tkanine koju planiramo da peremo. Iako se peškiri i pamučna posteljina peru na istoj temperaturi, ne preporučuje se mešanje ove dve stvari u istom bubnju, piše Zadovoljna.hr.

Peškiri tokom pranja „piju“ mnogo vode, postaju teški i robusni i mogu oštetiti delikatne i lakše tkanine ako se peru zajedno i tako skraćuju njihov rok trajanja, prenosi N1.hr.

Evo kako se pravilno pere posteljina da bi što duže trajala: Izbegnite ovu grešku 1
Posteljina ne treba da se pere sa peškirima, foto: Shutterstock/World_of_Textiles

Uvek čitajte deklaracije

Osim toga, frotirni peškiri se „linjaju“ i ostavljaju za sobom vlakna koja se mogu zalepiti za druge tkanine tokom pranja. Zato je peškire najbolje prati samostalno i odvojeno od posteljine.

Ako želite da vaša posteljina bude što trajnija, najbolje je da je perete samostalno i neagresivnim deterdžentima. Uvek je važno pročitati deklaraciju na proizvodu o idealnim uslovima održavanja pre nego što ga prvi put perete.

Beli pamučni čaršavi se najčešće peru na 90 ili 95 stepeni Celzijusa, a obojeni na temperaturi od 60 stepeni, kako ne bi previše izbledeli.

Ako imate posteljinu od veštačkih tkanina, obično se peru na temperaturi od 40 do 60 stepeni: Više temperature od ove mogu da ih oštete ili da promene njihov prvobitni oblik i izgled.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari