Potrebno sistemsko rešenje za lečenje u korak sa svetom 1Maja Kocić: "Posebni ugovori" su parcijalno i dopunsko rešenje

U poslednjih pet godina praktično nijedan lek nove generacije nije ušao na pozitivnu listu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), a više od 150 zahteva je na čekanju. U tom smislu, pozitivan pomak predstavljaju najave Ministarstva zdravlja da će poboljšati dostupnost savremenih lekova u Srbiji kroz uvođenje takozvanih „posebnih ugovora“.

                       P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }A:link { }

Ipak, za dugoročno prevazilaženje ovog problema, koji dotiče veliki broj pacijenata u Srbiji, potrebno je sistemsko i sveobuhvatno rešenje, koje će jasno definisanim kriterijumima moći da obezbedi listu lekova koja će pacijentima omogućiti da se leče u korak sa svetom, kazala je Gorjana Ajzinberg, zastupnica Udruženja pacijenata sa retkim tumorima.

To udruženje, pored Udruženja za pomoć u lečenju obolelim od hronične mijeloidne leukemije Srbije CML, Udruženja za borbu protiv dijabetesa grada Beograda Plavi krug i Udruženja obolelih od limfoma LIPA, član je novoformirane „Inicijative za inovativni pristup poboljšanju dostupnosti novih lekova u Srbiji“. Inicijativa predstavlja više od 700.000 pacijenata u zemlji, a zagovara hitno poboljšanje pristupa savremenim i efikasnijim lekovima.

Maja Kocić, predsednica Udruženja obolelih od limfoma – LIPA, objašnjava za Zdravlje Danas da su Posebni ugovori instrument kojim RFZO može da pregovara sa proizvođačima lekova o posebnim uslovima, podeli rizika i troškova prilikom uvođenja novih terapija na listu lekova.

Najave države da će početi sa potpisivanjem posebnih ugovora su u načelu pozitivna vest, ali bitno je naglasiti da su u pitanju poverljivi ugovori koji predstavljaju parcijalno i dopunsko rešenje i ne mogu rešiti problem na sveobuhvatan i sistemski način.

Posebni ugovori su odličan mehanizam onda kada je već doneta odluka o potrebi da se određena terapija stavi na Listu lekova, ali ono što i dalje izostaje jesu mehanizam i jasno definisani kriterijumi za određivanje prioriteta o terapijama koje će ući na pozitivnu listu – kaže Kocićeva.

Sistemsko rešenje za koje se zalaže Inicijativa, nastavlja ona, treba da pruži

sveobuhvatni i transparentni mehanizam za stavljanje lekova na pozitivnu listu koji uzima u obzir i prioritetizuje potrebe svih pacijenata.

– To znači da bi najzad bio uveden i antikorupcijski mehanizam i unapred

utvrđeni kriterijumi zasnovani na naučnim dokazima kojima bi se određivali prioriteti za stavljanje na listu u svim oblastima. Sistemsko rešenje bi takođe pomoglo da se reši pitanje više od 150 zaostalih zahteva za stavljanje na Listu lekova, a osim toga efikasnijom upotrebom postojećeg budžeta za lekove mogla bi da se oslobode sredstva za finansiranje savremenijih terapija – zaključuje Kocićeva.

Inače, inovativni lekovi su najsavremenije terapije koje donose proboj u

lečenju većine savremenih oboljenja i značajno povećavaju mogućnost boljeg ishoda lečenja. Farmakoekonomske studije pokazuju da se upotrebom inovativnih lekova na jedan investirani dolar ostvaruje ušteda od oko šest dolara za zdravstveni sistem u celini, kroz manje troškove usled kraćeg bolničkog lečenja, manjeg odsustvovanja sa posla, kao i prevencije daljih komplikacija koje zahtevaju operacije i skupa lečenja. Srbija značajno zaostaje za zemljama u Evropi i regionu kada je reč o dostupnosti inovativnih terapija.

Broj najsavremenijih lekova u Hrvatskoj veći je četiri puta, u Bugarskoj sedam, a u Sloveniji čak 12 puta.

Hitno unapređenje dostupnosti inovativnih terapija kroz usvajanje sistemskog

rešenja za transparentnu, savremenu i efikasnu listu lekova biće tema stručnog skupa 8. aprila u Beogradu, koji će organizovati magazin Diplomacy & Commerce u sindikaciji sabritanskim Ekonomistom. Na događaju koji će nositi naziv „Koliko smo blizu savremenom lečenju u Srbiji?“ govoriće svetski stručnjaci sa Harvarda i Korvinus Univerziteta, a biće predstavljeni i rezultati specijalne studije slučaja o Srbiji i komparativne analize zdravstvenih sistema zemalja Balkana, koje je realizovao renomirani međunarodni list The Economist, najavili su iz Inicijative.

Prvi posebni ugovori u junu

Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, Berislav Vekić u više navrata je najavio da u junu očekuje potpisivanje prvih posebnih ugovora, kako bi se obezbedile najmodernije terapije u Srbiji, što su potvrdili ministar zdravlja Zlatibor Lončar i v.d. direktora RFZO, Verica Lazić. Tom prilikom formirana je i posebna radna grupa, koju čine predstavnici RFZO, Ministarstva i Državnog pravobranilaštva, sa kojom predstavnici inovativnih kompanija rade na usaglašavanju modela posebnih ugovora – kazala je Maja Kocić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari