Još uvek se pamti ukus Zrenjaninskog svetlog piva, koje će se ponovo naći na tržištu Srbije zahvaljujući zajedničkom poduhvatu grada Zrenjanina i pivare Karlsberg Srbija. Poslednju reč, ipak, daće Zrenjaninci koji od 1. do 7. februara na gradskom trgu učestvuju u besplatnom testiranju tri ponuđena ukusa.
Sem toga, oni glasaju za jednu od tri etike koja će krasiti staklenu bocu sa svetlim pivom. Gužve ispred namenski podignute pivarske drvene kućice na Trgu slobode su već počele, građani su zainteresovani a degustacija zahteva malo stpljenja.
-Mi još uvek čekamo da počne degustacija. Pamtim dobro naše pivo i zadovoljna sam što će ga ponovo biti u ponudi. U našem domaćinstvu svi konzumiramo pivo – kaže Zrenjaninka Jelica Popov.
Zrenjaninsko svetlo pivo dolazi u staklenoj boci od 0,5 litara, ambalaža je povratna a predložene etikete referiraju na simbole Zrenjanina – pesmu “Četir konja debela” i gradsku kuću. Dva rešenja etiketa su na latiničnom pismu a jedno na ćirilici, kao prvobitna etiketa piva koje je godinama proizvodila pivara ZIP.
Put do kraft pivare
Proizvodnja Zrenjaninskog piva počeće u martu, potvrdio je direktor pivare Karlsberg Srbija Vladimir Vava na promociji novog proizvoda u Zrenjaninu. Povratak ovog proizvoda plod je saradnje pivare iz Čelareva i grada Zrenjanina, a rezultat svega biće u perspektivi izgradnja kraft pivare.
-U martu će sa traka pivare u Čelarevu početi da izlaze na tržište prve flaše sa oznakom Zrenjaninsko svetlo pivo, nekadašnjeg simbola Zrenjanina. Pored vraćanja Zrenjanincima njihovog piva, saradnja ima za cilj obnavljanje pivarske tradicije grada, tako što će se izdvajati dva dinara od svake prodate flaše novog piva. Prikupljena sredstva od prodaje Zrenjaninskog piva biće uložena u izgradnju kraft pivare na teritoriji Zrenjanina. Čvrsto verujemo da će kroz svega par godina, ova mala pivara, pored proizvodnje i novih radnih mesta, podstaći i razvoj lokalnog turizma i ugostiteljstva – naveo je direktor Karlsberg Srbija Vladimir Vava.
Sve je počelo pre godinu dana, pregovori grada Zrenjanina i poznate pivare Karlsberg, mada je uvertira mnogo duža. Poslednje dve godine sajam pivarstva u Zrenjaninu podsetio je da su dobre poslovne ideje moguće ali je presudna bila zainteresovanost velike pivarske kuće da tržište Srbije obogati novim proizvodima.
-Puno je razloga za ovu saradnju i oživljavanje omiljenog zrenjaninskog piva, navešću samo neke. U Zrenjaninu je pivarska tradicija počela 1745. godine i ovo je sredina sa dugom tradicijom u pivarstvu, čak 100 godina dužom nego naša matična pivara Karslberg. Takođe, postoji jaka spona između zrenjaninske pivare i pivare u Čelarevu gde će se sada proizvoditi Zrenjaninsko pivo, obe su bile vlasništvo Lazara DunđerskogSvesni značaja ovog brenda za lokalni identitet ovog podneblja, grad Zrenjanin i Carlsberg Srbija udružili su snage i ostvarili saradnju koja će omogućiti građanima Zrenjanina da uskoro nazdrave pivom koje će na sebi ponosno nositi eitketu sa imenom i simbolima njihovog najdražeg grada – naveo je direktor Karslberg Srbija Vladimir Vava.
Zrenjaninsko pivo
-Nema, verujem, ni jednog Zrenjaninca koji, na pomen našeg nekadašnjeg piva i pivare Lazara Dunđerskog, neće poželeti da bar deo te i takve tradicije bude danas prisutan u našem gradu, kada već nije sačuvana pivara. Naše napore i inicijative da se tako nešto ostvari, prepoznali su u kompaniji Carlsberg i evo nas na zajedničkom projektu, koji predstavljamo i koji će, siguran sam, zaživeti na obostrano zadovoljstvo – kaže zrenjaninski gradonačelnik Čedomir Janjić.
A pivo, kao što je rečeno, na ovim banatskim prostorima proizvodi se od 1745. godine. U tadašnjem Velikom Bečkereku u tom poslu ističe se pivarski majstor Sebastijan Karjcajzen, koji je otvorio prvu radionicu za proizvodnju piva. Pivaru će 1878. godine kupiti veleposednik Lazar Dunđerski, koji podiže novi industrijski kompleks uz obale Begeja, gde će proizvodnja piva da se nastavi sve do početka dvehiljaditih godina. Neuspešna privatizacija, masovna prodaja akcija i odsustvo paratnera iz branše do 2005. godine ugasili su i poslednju nadu da će se iz ovih pogona isporučivati pivo. Najpoznatiji proizvodi ZIP-a bili su Porter zrenjaninsko tamno pivo, Zrenjaninsko svetlo pivo I Zut Gut. Nakon svih ovih godina, u preostalom kompleksu zgrada, uprkos svemu, formirana je muzejska postavka posvećena pivu. Preživela je i poznata pivnica “Četir konja debela” ali bez svežeg točenog piva, koje je svojevremeno dospevalo iz proizvodnje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.