Dobar način za upravljanje svojim finansijama je pravilo 50-30-20. Ideja je podeliti svoju mesečnu platu u tri segmenta, trošeći 50% na osnovne potrebe i 30% na stvari do kojih vam je stalo, a 20% uštedeti i ostaviti za kasnije.
50% za osnovne potrepštine
Pravilo 50-30-20 kaže da u ovu kategoriju obično spadaju osnovni troškovi života i oni bi trebalo da čine 50% vašeg mesečnog prihoda nakon oporezivanja, piše N1 Hrvatska.
Tu, između ostalog, spadaju: komunalije, hrana, zdravstvena nega, otplata kredita, troškovi prevoza, porezi, troškovi brige o deci, stanarina…
30% za vaše želje
Ovaj deo mesečnog prihoda po pravilu 50-30-20 trebalo bi da trošite na stvari koje biste želeli da imate, ali nisu neophodne za preživljavanje.
One se razlikuju od stvari za koje štedite, poput kuće ili putovanja (to su vaši dugoročni ciljevi štednje i uključeni su u odeljak “štednja” vašeg budžeta).
Neki od primera traškova iz ove kategorije su: ručanje u restoranu, spa tretman, odlazak na utakmicu ili koncert, kupovina malo skuplje odeće koja vam nije neophodna, pretplata na striming servis…
20% za štednju
Prema pravilu 50-30-20, preostalih 20% vašeg prihoda trebalo bi da uštedite, i kasnije iskoristite za neke veće troškove, koje ne biste bili u stanju da pokrijete jednom platom.
Možete štedeti za stvari koje su vam neophodne, ali veoma skupe, ili za one koje želite da posedujete, ali možete da živite bez njih.
Odlazak na putovanje, kupovina automobila, davanje kapare za novi stan ili renoviranje postojećeg su samo neki od primera troškova, koje većina može da finansira jedino iz ušteđevine.
Da li je pravilo 50-30-20 za vas?
Pravilo 50-30-20 za neke može biti dobra metoda budžetiranja, ali možda neće funkcionisati za sve vaše mesečne troškove.
Zavisno od vašeg prihoda i mesta gde živite, izdvajanje 50% vaše plate za sve osnovne potrebe možda neće biti dovoljno.
Na primer, ako živite u mest s visokim troškovima života, možda ćete morati da veliki deo svoje plate izdvojite na plaćanje stanarine, što otežava održavanje prvog segmenta potrošnje do 50% mesečnog prihoda.
Dakle, možda ćete morati malo da prilagodite procente kako bi odgovarali vašoj situaciji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.