Pre nego što detetu nabavite psa ili mačku... 1

Svako ko je u svom detinjstvu imao psa ili nekog drugog kućnog ljubimca, pamtiće tu dragu životinju celog svog života.

Pored toga, mnogobrojne naučne studije pokazale su da kućni ljubimci pomažu psiho-fizičkom razvoju i socijalizaciji dece i doprinose da se kod njih od malena probudi osećaj odgovornosti.

Međutim, to nikako ne znači da kada dete to zatraži, vi treba da mu odmah nabavite kućnog ljubimca. Pre nego što odlučite da li ćete udovoljiti detetu, morate biti sigurni u njegovu sposobnost da se samo stara o svom ljubimcu. Promena želja kod dece je veoma česta, te bi kupovina ljubimca mogla da stvori niz problema, jer bi brigu o životinji morali da preuzmete sami.

Pas je među decom nesumnjivo omiljena životinja, ali je u brojnim slučajevima bolje da prvi ljubimac bude neka druga, manja životinja. A ako ipak želite da nabavite psa, pre svega se morate dobro preračunati da li je vaš životni prostor dovoljno velik za još jednog prilično zahtevnog člana porodice i da testirate dete kako bi bili sigurni da nije alergično na pseću dlaku. Isto tako, ako imate prijatelja koji je vlasnik psa, odvedite dete kod njega i vidite kako će se ponašati prema životinji.

Rase pasa koje su najadekvatnije za decu

Veterinari savetuju da detetu mlađem od 5 godina kupite labradora, zlatnog retrivera, boksera, pudlu, irskog stera… To su deci najodanije rase sa puno strpljenja prema njima, koje će stoički podneti sve gnjavaže – ostaće mirni i kada ih deca jašu, čupaju im rep, vuku za uši ili ih „maltretiraju“ na bilo koji drugi način.

Rase poput pikinezera, čivave ili dalmatinca nekad mogu oštro reagovati na dečije nestašluke i „torturu“, pa ih treba izbegavati. Puliji, jorkširski terijeri, šnauceri ili maltezeri najviše odgovaraju deci koja su podložna alergijskim reakcijama.

Ako živite u manjem stanu, najbolje je nabaviti neku malu rasu, obzirom da je velikim rasama potreban i veći dvorišni prostor, jer ih treba redovno istrčavati i igrati se sa njima. Kada je već reč o velikim rasama, mišljenje veterinara je da je velika zabluda da rotvajleri, dobermani, doge i druge slične rase mogu biti opasne po decu. Ustvari je sasvim suprotno – ove rase se jako vezuju za mališane i zauzimaju zaštitnički stav prema njima. Ipak, za koju god rasu da se odlučite, morate imati što više podataka o njoj, o pravilnoj ishrani i odgovarajućoj negi.

Pravilna nega sa posebnim akcentom na zdravstvenu zaštitu ljubimca

Bilo da je reč o psu, mački ili bilo kojem drugom kućnom ljubimcu, njihova ishrana i nega moraju biti u skladu sa savetima stručnjaka. Ovo je vrlo važno, jer kućni ljubimac treba da bude besprekornog zdravlja, pošto je dete u neprestanom prisnom kontaktu sa njim.

Pravilno održavanje higijene i redovna vakcinacija su takođe obavezni, jer pas i mačka mogu biti prenosnici brojnih opasnih bolesti. Prema procenama veterinara, ove životinjske vrste mogu zaraziti čoveka sa preko 40 različitih oboljenja.

Takođe, ako u kući imate novorođenče, ne savetuje se držanje mačaka, jer su bebe slabe, još uvek nemaju dovoljno razvijen imuni sistem, a mačiji izmet sadrži bakterije koje su jako opasne po zdravlje beba.

Kada trebate biti zadovoljni?

Ukoliko detetu ljubimac bude interesantan izvesno vreme, a nakon toga prestane da mu posvećuje pažnju, pa vi morate preuzeti brigu o životinji, niste postigli apsolutno ništa u cilju razvoja i vaspitanja vašeg deteta. Međutim, ako je dete preuzelo odgovornost o psu, ako ga samo hrani i redovno sa njim odlazi u šetnju, onda trebate biti jako zadovoljni, jer je vaše dete na dobrom putu ka socijalizaciji i razumevanju pojma odgovornosti.

Autor: Dragan Antić, tata. Tekst preuzet sa portala NajboljaMamaNaSvetu.com

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari