Predmenstrualni sindrom 1

Predmenstrualni sindrom je skup psihoendokrinih simptoma koji se najčešće javlja u reproduktivnom periodu, od 20. do 40. godine, a i kasnije, veoma često u perimenopauzi.

To je sindrom sa psihološkom, organskom i socijalnom podlogom. Odlikuje ga ponavljano javljanje određene simptomatologije sa uglavnom individualnim implikacijama. Uzroci se objašnjavaju hormonskom neravnotežom, poremećajem u metabolizmu šećera, vitamina (hipovitaminoze), poremećajem lučenja neurotransmitera odgovornih za raspoloženje (endorfini).

U psihogene uzroke spadaju depresivne reakcije, anksioznost, a u poslednje vreme se sve češće govori o biopsihosocijalnoj etimologiji ovoga sindroma. Simptomatologija je psihološka i fizička. U psihološke tegobe spadaju osećaj teskobe, agresivnosti, razdražljivost, hipersenzibilnost, pad koncentracije, depresivne reakcije do potpune aporije, tj. odsustva volje za životom. Takođe, javljaju se i anoreksično-bulimične epizode, poremećaj prohteva za hranom, letargija, gubitak libida.

Fizičke tegobe su uglavnom opšta slabost, bolovi u grudima, zglobovima, mišićima, migrene, mučnina, povraćanje, vrtoglavica.

Simptomi se javljaju uglavnom u drugoj fazi ciklusa, a da bi se postavila pravilna dijagnoza, potrebno je da se simptomi jave u uzastopna najmanje tri menstrualna ciklusa, sa potpunim odsustvom simptomatologije u prvih sedam do 10 dana ciklusa.

U dijagnostici je veoma bitan individualan, holostički, multidisciplinaran pristup. Posebnu pažnju treba obratiti na psihičke tegobe koje mogu biti veoma eklatantne i zahtevati adekvatnu psihijatrijsku evaluaciju. Polimorfna etiologija i simptomatologija zahteva i adekvatan treman, koji može biti – simptomatski (kada se tretiraju samo simptomi, kao što su nadutost, otoci, migrenozni napadi, mučnine, povraćanje). U određenim slučajevima se daju i antidepresivi i stabilizatori raspoloženja.

Hormonski tretman obuhvata uglavnom oralnu hormonsku kontracepciju, koja ima za cilj da smiri funkciju jajnika i hormonske perturbacije u toku ciklusa. Multivitaminska i suplementna terapija za stabilizaciju uglavnom psihomotornih tegoba, uglavnom vitamini B complexa, antioksidansi i magnezijum. U savremeno doba alternativna medicina dobija sve veći značaj u terapiji, što u integraciji sa konvencionalnim postupcima može da da veoma dobar terapijski efekat i značajno poboljša i unapredi kvalitet života savremene žene.

Autorka je ginekološkinja GAK Narodni front

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari