prehladaFoto: Shutterstock/TA BLUE Capture

Sa početkom sezone prehlada i gripa, postoji jedan jednostavan trik koji svako može primeniti da bi se brzo osećao bolje. Stručnjaci preporučuju terapiju parom i sugerišu da ona može da napravi istinsku razliku u očuvanju zdravlja tokom zimskog perioda. U pitanju je efikasan način za podršku respiratornom sistemu, a uz to pomaže kod  čišćenja začepljenja i jačanja imunološkog sistema, piše Mirror.

Trik za sezonu prehlada

„Kako se temperature spuštaju, provođenje nekoliko minuta u toploj prostoriji sa parom može vam pomoći da se nosite sa sezonskim izazovima. Toplota otvara vaše nosne prolaze, dok vlaga pomaže u razbijanju tvrdoglave sluzi, što olakšava vašem telu da je izbaci“, rekla je Šarlot Hju, konsultantkinja za blagostanje organizma. Pored fizičkih prednosti, opuštajuća priroda parne terapije podržava uravnoteženo mentalno stanje, pomaže u održavanju nivoa stresa pod kontrolom i jača vaš imuni sistem, piše Večernji.hr.

„Ova praksa takođe podstiče duboko, svesno disanje, što povećava protok kiseonika i smiruje nervni sistem. Vremenom, ovo može smanjiti nivo hormona stresa i poboljšati ukupnu imunološku funkciju. Redovna terapija parom takođe može da podstakne bolju cirkulaciju, osiguravajući da imune ćelije putuju efikasnije kroz telo za borbu protiv infekcije i podršku oporavku“, objasnila je Hjuzova.

Savršeno za sezonu prehlada: Trik sa parom u kupatilu ojačaće vaš imuni sistem 1
Foto: Shutterstock/nikkytok

Neke od prednosti terapije parom uključuju otpušavanje začepljenja. Kada vas pogodi kijanje i curenje iz nosa, para može biti vaša prva linija odbrane. Udisanje toplog, vlažnog vazduha pomaže u otpuštanju sluzi u nosnim prolazima i grudima, olakšavajući disanje i smanjujući nelagodnost uzrokovanu prehladom i gripom. Toplota pare opušta disajne puteve, dok dodatna vlažnost razređuje sluz, omogućavajući joj da se efikasnije izbaci.

Prednosti parne terapije ne uključuju samo olakšanje disanja. Redovno izlaganje toplom, vlažnom vazduhu može podržati zdravlje imuniteta promovišući bolju cirkulaciju i opuštanje. Niži nivoi stresa, povezani sa smanjenom proizvodnjom hormona stresa kao što je kortizol, mogu pomoći u jačanju prirodne odbrane tela. Kada se stres svede na minimum, imune ćelije mogu biti efikasnije u borbi protiv infekcija, čineći ovu jednostavnu praksu efikasnom podrškom za opšte zdravlje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari