
Spavanje generalno ima mnoge prednosti i jako je važno za pravilno funkcionisanje organizma. No, sa snom se ipak može preterati, što može dovesti do mnogih zdravstvenih problema.
Spavanje i kvalitetan san nesumnjivo su jedan od najvažnijih faktora kada je u pitanju naše psihičko i fizičko zdravlje, kvalitet života i opšta bezbednost. Pravilan san ne samo da nam omogućava da se osećamo osveženo i spremno za dan, već i poboljšava učenje, pomaže srcu i krvnim sudovima, promoviše zdravu ravnotežu hormona gladi i podržava imuni sistem. Sedam do devet sati sna svake noći je dovoljno za većinu ljudi, iako starost, nivo aktivnosti i zdravlje mogu uticati na broj sati potrebnih pojedincu, piše Miss7.
Spavanje – kada je previše i koje su posledice?
Dok je nedostatak sna široko rasprostranjen problem, previše sna takođe može biti razlog za zabrinutost. Ali koliko je previše? Stručnjaci definišu prekomerno spavanje kao spavanje duže od devet sati u periodu od 24 sata. Verovatno ste i sami toliko spavali kada se oporavljate od stresne radne nedelje ili napornog vikenda na putovanju, ili ako se vaše telo borilo sa prehladom. U ovim slučajevima, prekomerno spavanje je normalno, rekla je za Everyday Health Safia Kan, dr medicine, specijalista za poremećaje spavanja i docent na odeljenju porodične i društvene medicine i odeljenju za neurologiju u Southwestern Medical Center-u univerziteta Teksas u Dalasu.
„Ako se samo probudite kasnije da biste nadoknadili san, to se zove san za oporavak“, kaže dr Kan. „Ali kada to inače radite i spavate više od osam ili devet sati svakog dana, to znači da ste prespavali.“

Šta uzrokuje preterano spavanje?
Prekomerno spavanje obično ukazuje da se nešto drugo dešava, kao što je osnovni poremećaj spavanja ili drugo zdravstveno stanje. „Preterano spavanje je više simptom nego dijagnoza“, dodaje Kan.
„Najčešći uzroci koje vidimo kada neko kaže da spava više od devet sati noću su efekti lekova ili medicinskog, psihijatrijskog ili neurološkog poremećaja“, kaže dr Julisiz Magalang, direktor programa za poremećaje spavanja na medicinskom centru Veksner Univerziteta Ohajo u Kolumbusu. „Ako to nije razlog, to bi mogao biti poremećaj spavanja.“
Prema istraživanjima, prekomerno spavanje se najčešće javlja kod sledećih zdravstvenih stanja:
- gojaznost
- srčana oboljenja
- dijabetes
- sindrom nemirnih nogu
- bruksizam (škrgutanje ili stiskanje zuba)
- hronični bol
- poremećaj spavanja (kao što je apneja, nesanica ili narkolepsija) hipotireoza, depresija ili anksioznost.
Studija je, tako, otkrila da je spavanje više od šest do osam sati dnevno (uključujući dremke) povezano sa većim rizikom od umiranja od srčanih bolesti, prema podacima istraživanja o više od 116.632 odrasle osobe iz 21 zemlje. Kan kaže da se prekomerno spavanje takođe može pripisati hipersomniji (ili prekomernoj pospanosti tokom dana), sindromu odložene faze sna, hormonskoj neravnoteži, Parkinsonovoj bolesti ili demenciji.
Znaci da previše spavate
Iako je redovno spavanje duže od devet sati noću jedan od znakova, nije jedini na koji treba obratiti pažnju. Isto tako, spavanje duže od devet sati nije uvek razlog za zabrinutost. Nekim ljudima je prirodno potrebno više sna nego drugima. „Oko dva procenta populacije ‘dugo spava‘ i redovno im je potrebno između 10 i 12 sati sna“, kaže dr Šeron Makekau, šefica pulmologije i direktorka medicine spavanja u Kaiser Permanente-u u Honoluluu.
Za ove ljude, prekomerno spavanje je normalno. „Pokušaj da se takvim ljudima nametne tipičan raspored spavanja od sedam do devet sati može biti štetan i zapravo rezultirati deprivacijom sna“, dodaje dr Makekau. Ako redovno spavate više od devet sati noću, ali se budite osveženi i odmorni, verovatno vam treba toliko sati sna. Ali ako se ne probudite odmorni nakon toliko sati sna, može doći do problema.
Preterano spavanje je obično praćeno sledećim simptomima:
- Umor tokom dana
- Pospanost
- Glavobolje
- Niska energija
- Promene raspoloženja
- Budite se, ali ne možete da ustanete
- Nikada se ne osećajte odmorno i osveženo
- Prespavanje alarmom
Zašto je previše spavanja rizično?
„Dok je konzistentno spavanje manje od preporučene količine sna povezano sa višestrukim negativnim zdravstvenim ishodima, redovno spavanje duže od devet sati po noći takođe može biti štetno“, kaže Makekau.
Makekau kaže da prekomerno spavanje može dovesti do:
- Povećanog umora i niske energije
- Smanjene imunološke funkcije
- Promene u odgovoru na stres
- Povećanog rizika od hroničnih bolesti, kao što su bolesti srca, dijabetesa i gojaznost
- Povećanog rizika od smrti
Šta učiniti ako sumnjate da ste previše spavali?
Klinika u Klivlendu nudi ove savete za vraćanje sna:
Izbegavajte odlaganje alarma.
Budi se u isto vreme svakog dana – uključujući vikende.
Izložite se prirodnom svetlu kada se probudite i izbegavajte ga pre spavanja.
Ako i dalje spavate previše redovno nakon ovih promena, posetite svog lekara primarne zdravstvene zaštite. Dr Magalang kaže da će lekari obično koristiti proces eliminacije da bi utvrdili osnovni problem. Vaš lekar će vam verovatno uraditi fizički pregled, pregledati lekove koji mogu uticati na san i razgovarati o daljem testiranju, uključujući analizu krvi, dodaje Makekau. Takođe će želeti da sazna detalje o vašim navikama spavanja. Kan predlaže da vodite dnevnik spavanja najmanje dve nedelje pre zakazanog termina i beležite koliko spavate, kao i kakav je kvalitet tog sna. Na osnovu ovoga, možete biti upućeni na kliniku za poremećaje spavanja ili na dalje testiranje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.