Na samo 135 kilometara od Beograda, na ulazu u Đerdap, najveću i najlepšu klisuru Evrope, kao svojevrsni čuvar smestila se Tvrđava Golubački grad.
Ovoj lepotici Dunava od 2014. godine kroz projekat „Socioekonomski razvoj Dunavskog regiona u Srbiji“ vraća se stari sjaj i mada svi radovi na rekonstrukciji ovog spomenika kulture od izuzetnog značaja još nisu završeni, turistička poseta u prvih pet meseci ove godine pokazuje da ova srednjovekovna tvrđava postaje značajna turistička destinacija u Srbiji.
Činjenica da je od početka godine do kraja maja u kompleksu Tvrđava Golubački grad evidentirano 19.000 posetilaca iz zemlje i inostranstva, nagoveštava da zaštita kulturne baštine, potpomognuta novcima inostranih fondova, neće ostati samo realizovani projektni zadatak, već će doprineti razvoju lokalne zajednice, regionalnog razvoja i razvoja turizma. Za opštinu Golubac na čijoj se teritoriji nalazi Golubačka tvrđava, koja prema podacima iz 2011. ima tek nešto više od 8.300 stanovnika od kojih oko 1.200 radi, rekonstrukcija tvrđave ima veliki značaj. Ne samo što će kule, zidine i bedemi rekonstrukcijom biti u funkciji adekvatne prezentacije kulturno-istorijskog nasleđa, već i što će obnovljena tvrđava biti motiv za dolazak turista koji će u Golupcu i okolini jesti, spavati, kupovati suvenire, dakle plaćati usluge koje će pružati lokalna zajednica. To znači i nova radna mesta koja je prošlog leta prilikom otvaranja novog tunela i obilaznice najavio predsednik opštine Golubac, Nebojša Mijović, koji je ukazujući značaj revitalizacije tvrđave za ovu opštinu, kazao da će ovde biti posla za mlade ljude različitog profila, što će biti podsticaj da mladi ostanu u rodnom mestu.
To što kompletna rekonstrukcija tvrđave nije završena ne umanjuje interesovanje posetilaca jer ono što čini trenutnu ponudu Tvrđave Golubački grad očigledno je dovoljan motiv za dolazak. U novootvorenom Centru za posetioce je izložba „Panorama vekova“ kojom su predstavljeni vredni arheološki nalazi otkrivajući bogate slojeve života ovog dinamičnog prostora. Rekonstrukcija i istraživanja podgrađa su na svetlo dana izneli neočekivane nalaze iz različitih epoha, pa su sada u arheološkom parku za posete dostupni Turski hamam i Rimska kuća. U okviru kompleksa, na mestu koje nadleću različite ptice Đerdapa, poput goluba, galeba, malog vranca, male sive i bele čaplje, veoma retke crne rode osmišljen je kutak za posmatranje ptica, navode u Tvrđavi Golubački grad pozivajući istovremeno i na stazu ruja i jorgovana koja vodi do očaravajućih vidikovaca. Poziv važi i za vidikovac „Zmajev vrt“ koji je poneo ime po despotu Stefanu Lazareviću, jednom od vladara Golubačkog grada, inače pripadniku viteškog reda Zmaja. NJemu u čast otvoren je vrt organskog lekovitog bilja, a boravak u „Zmajevom vrtu“ kažu leči od zaborava. Novina u turističkoj ponudi je vožnja šetnim brodom „Trajan“ zahvaljujući kojoj se Golubački brod može doživeti i sa vode.
Ova godina je još uvek deo prve faze funkcionisanja Kompleksa, jer Tvrđava nije završena i tek sa njenim otvaranjem za posetioce startuje druga, kompletna fazu funkcionisanja, saznaje Danas od direktorke preduzeća „Tvrđava Golubački grad“ dr Iskre Maksimović.
– Šešir kula je završena, radovi idu dalje, sada se radi na bedemima i drugim poslovima koji nisu građevinski. Tvrđava je još u skelama koje služe za prenos materijala, a za posete će biti otvorena početkom aprila iduće godine, kao što je bilo i planirano – kaže Iskra Maksimović.
Za gospodaricu Dunava počinje novi život, a u njemu će kako se planira, nakon rekonstrukcije biti mesta i za dodatne komercijalne sadržaje, što će uz kompletno uređenje otvoriti brojna radna mesta i omogućiti da se od turističkih poseta godišnje zaradi oko pola miliona evra, a sama Tvrđava i Golubac dobiti značajnu poziciju na turističkoj mapi Dunava, Srbije i Evrope.
Dunav – jedan od tri prioriteta u srpskom turizmu
Krajem prošle nedelje u Beogradu je održana konferencija „Održivi turizam u dunavskom regionu – nove perspektive“. Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim LJajić rekao je da je Dunav jedna do tri prioritetne destinacije u Srbiji, sa najvećim potencijalom za rast turizma, ali i za ekonomski razvoj regiona kroz koje protiče. On je istakao kako se dosta radilo na razvoju infrastrukture u protekle tri godine, kao i da ima puno planova za izgradnju infrastrukture i novih pristaništa, biciklističkih i pešačkih staza.
– Prošle godine sagrađena četiri pristana na Dunavu, a ove godine očekuju se još tri – rekao je Ljajić.
On je istakao da Dunav ima veliki potencijal, jer povezuje 10 zemalja i 120 miliona ljudi, a ima brojne kulturne sadržaje, 40 kulturnih lokaliteta pod zaštitom Uneska i više od 30 nacionalnih parkova.
Turizam, prem njegovim rečima, daje značajan doprinos svetskoj ekonomiji i prošle godine je učestvovao sa 10 odsto u svetskom BDP. T. D.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.