Za mnoge od nas, kofein je neophodan kako bismo bili budni i puni energije tokom dana. Međutim, kao i sa svime, previše kofeina može negativno uticati na naše telo, piše N1 Zagreb.
Nutricionista Šona Vilkinson, vodeći stručnjak u „Dr.Vegan“ ističe da kofein nije nužno loš za nas, ali još uvek postoji debata u zdravstvenoj i medicinskoj zajednici.
Neki sugerišu da je kofein važan deo naše svakodnevne ishrane, dok drugi preporučuju njegovo izbegavanje u potpunosti.
Jedan od najočiglednijih znakova da ste popili previše kofeina je nesanica.
Kofein, kao stimulans, može poremetiti vaš telesni ritam, čineći vaš mozak potpuno budnim kada vaše telo želi da spava.
Studije su takođe pokazale da kofein utiče na kvalitet sna, ostavljajući vas umornim i nemirnim kada se probudite.
Drugi znak prekomernog unosa kofeina može biti anksioznost i nemir.
Kofein deluje kao stimulans centralnog nervnog sistema i može uticati na neurotransmitere u mozgu, doprinoseći osećaju anksioznosti i nemira. Ako već patite od anksioznosti, konzumacija kofeina može pogoršati osećanja zbog povećane energetske aktivnosti u mozgu.
Tremor mišića i trzaji su takođe mogući nakon prekomerne konzumacije kofeina, jer stimuliše nervni sistem i povećava nervnu aktivnost. Ovi trzaji su najčešći u rukama i očnim kapcima, ali mogu se pojaviti bilo gde na telu.
Problemi sa stomakom su još jedna neželjena posledica.
Kofein može imati blagi laksativan efekat, što može dovesti do grčeva u stomaku ili nelagodnosti. Takođe, povećava proizvodnju kiseline u stomaku, što može izazvati refluks kiseline.
Alergija na kofein je češća nego što se misli.
Neki ljudi su zapravo alergični na kofein, što može izazvati svrab, crvene kvrge, otok usana i jezika, pa čak i koprivnjaču. Potrebno je obratiti pažnju na kozmetičke proizvode koji sadrže kofein kao sastojak.
Kofein takođe može uticati na raspoloženje, izazivajući promene raspoloženja i razdražljivost.
Deluje na centralni nervni sistem, povećavajući oslobađanje neurotransmitera poput dopamina, što može izazvati privremeno poboljšanje raspoloženja, ali i pad kada efekti kofeina nestanu.
Uz sve ovo u vidu, vreme je da budemo svesni potencijalnih posledica prekomernog unosa kofeina i da razmislimo o drugim izvorima energije koji se oslobađaju postepeno.
Na kraju, umerenost je ključna kada je reč o unosu kofeina i svakako bi trebalo da obratimo pažnju na signale koje nam telo šalje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.