KašaljKašalčj, foto: LightField Studios / Alamy / Alamy / Profimedia

Suvi kašalj koji se javlja kod dece je česta pojava pogotovo u zimskom periodu, a uzrok ovog kašlja može da bude virusna prehlada ili grip. Za roditelje je kašalj kod dece često zabrinjavajući, a obavezno se preporučuje da pedijatar utvrdi uzrok i odredi adekvatno lečenje. Međutim, svaki roditelj prirodnim metodama može da pomogne detetu u ublažavanju simptoma.

Suvi kašalj, kao i kod odraslih osoba i kod dece karakteriše jak nadražaj za kašaljem bez prisustva sluzi ili izbacivanja sekreta. Ovaj kašalj može biti izazvan različitim faktorima, uključujući respiratorne infekcije, alergije, astmu,aerozagađenje ili suv vazduh u prostoriji u kojoj dete najviše boravi.

Kako zaustaviti kasalj?

Kada se roditelji suoče sa suvim kašljem kod deteta, važno je da pravilno postupe kako bi ublažili simptome bolesti. Jedno od ključnih pitanja je kako zaustaviti kašalj.

Povećanje vlažnosti vazduha: Ovlaživači vazduha ili postavljanje posuda s vodom u blizini grejnog tela utiču na povećanje vlažnosti vazduha u prostoriji. Vlažan vazduh pomaže u ublažavanju iritacije disajnih puteva.

Topla kupka pomaže da se smire iritirani disajni putevi. Para iz tople vode inhaliraće dete tokom kupanja i tako ublažiti suvi kašalj.

Što više tečnosti poput vode, čajeva ili supa, kod deteta će uticati na ublažavanje bolova iritiranog grla, a ujedno će omogućiti hidriranje celog organizma.

Izbegavanje zagušljivih prostora je bitno za sprečavanje nadražaja za kašljanjem. Neadekvatna spoljašnja sredina često može da bude razlog za suvi kašalj, pa zato treba izbegavati izloženost duvanskom dimu, prašini, jakim mirisima i drugim iritantima koji mogu pogoršati suvi kašalj.

Obloge za suvi kašalj kod dece

Obloge su još jedan efikasan način za olakšavanje simptoma suvog kašlja kod dece. One pomažu u umirivanju nadraženih disajnih puteva, čime se smanjuje neprijatan osećaj suvoće i iritacije.

Topla obloga s medom: Ova obloga koristi toplotu i med kako bi umirila suvi kašalj. Ugrejte malu količinu meda, nanesite topao med na gazu ili pamučnu tkaninu, prekrijte grudni koš deteta i ostavite da deluje 15-20 minuta. Med će pomoći u ublažavanju nadražaja i vlaženju disajnih puteva.

Obloga sa uljem eukaliptusa: Eukaliptusovo ulje ima prijatan miris i umirujući efekat na disajne puteve. Nekoliko kapi ulja eukaliptusa dodajte u toplu vodu, potopite pamučnu krpu ili peškir u tu mešavinu, a zatim je pažljivo stavite na grudni koš deteta. Ostavite oblogu da deluje 15-20 minuta. Eukaliptusovo ulje će pomoći u otvaranju disajnih puteva i olakšavanju suvog kašlja.

Obloga sa uljem lavande: Lavanda takođe ima umirujući efekat na disajne puteve. Postupak pripreme obloge od lavande je isti kao i kod eukaliptusa. Oblogu takođe ostaviti da deluje 15-20 minuta, a ulje lavande će pomoći u opuštanju i umirivanju nadraženih disajnih puteva.

Sirupi na biljnoj bazi

Deci koja imaju suvi kašalj, roditelji “na svoju ruku” mogu da daju sirupe na biljnoj bazi. U ovakvim slučajevima sirup se daje bez konsultacije s lekarom ako je dete, i pored suvog kašlja, dobro raspoloženo, ima apetit i nema povišenu temperaturu.

Najbolji sirup kao pomoć za suvi kašalj je sirup od belog sleza. On oblaže sluzokožu grla i umiruje nervne završetke koji prenose nadražaj za kašalj.

U slučaju da je kašalj virusnog porekla, sirup belog sleza ne deleju na virus, ali u bez obzira na to, deci pomaže da se izbore sa suvim neproduktvnim kašljem.

Prednost sirupa od belog sleza ogleda se i tome što produžava vreme između dve “epizode” suvog kašlja, smanjuje pritisak na iziritiranu i oštećenu sluzokožu disajnih puteva, a proces do konačnog izlečenja uz redovno korišćenje, postaje lakši i bezbolniji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari