Prirodnjački muzej u Hjustonu otkupljuje bubašvabe za 25 centi po komadu kako bi upotpunio zbirku insekata koji se hrane trulim materijama. Muzej želi da nabavi 1.000 američkih bubašvaba koje narastu i do pet centimetara dužine, mogu da lete i pogoduje im suptropska klima Hjustona, rekla je entomolog muzeja Lori Pijerel.

Prirodnjački muzej u Hjustonu otkupljuje bubašvabe za 25 centi po komadu kako bi upotpunio zbirku insekata koji se hrane trulim materijama. Muzej želi da nabavi 1.000 američkih bubašvaba koje narastu i do pet centimetara dužine, mogu da lete i pogoduje im suptropska klima Hjustona, rekla je entomolog muzeja Lori Pijerel. Bubašvabe će biti deo zbirke posvećene bubama koje, hraneći se organskom materijom koja truli, doprinose čistoći.
– Te bube su nešto nalik đubretarima. Da nemamo bubašvabe bilo bi mnogo više otpada oko nas – rekla je Pijerel. Prema njenim rečima ukorenjeno je verovanje da su buvašvabe prljava stvorenja i prenosioci bolesti.
– One su veoma čiste, poput mačaka. Peru se svakoga dana. Dešava se da u domove uđu preko kanalizacije i da se trule organske materije zalepe za njihove noge, ali one se potom očiste – objasnila je entomolog.
List Hjuston kronikl je objavio fotografiju klopki za bubašvabe kojima se bube mogu uhvatiti a da ne budu povređene. Lori Pijerel je najavila da će u naredne tri subote biti ispred muzeja s novcem za ljude koji dođu da ih prodaju muzeju. Na pitanje šta će bubašvabe jesti u muzeju odgovorila je da će to biti hrana koju one inače jedu.
– Parčići kolača, komadići jabuke, pomorandže, hrana za mačke i za pse – naši insekti se dobro hrane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari