Svako ko se bavi poljoprivredom, iz godine u godinu suočava se sa neprestanim rastom korova i trave na njivama, i konstantno traga za rešenjem ovog problema.
U većini slučajeva pribegava se korišćenju različitih herbicida i preparata poput totala, koji efikasno uništavaju sve što je zeleno.
Ali u današnjem vremenu kada je vazduh jako zagađen, potrebno je povesti malo računa i dati svoj doprinos očuvanju životne okoline i vašim naslednicima pružite zdraviji i čistiji vazduh kao što sve vi imali dok ste bili mladi.
U ovom tekstu saznajte kako možete pobediti korov i nepoželjnu travu u vašim njivama na potpuno prirodan i efikasan način uz pomoć priključne mašine špartač, odnosno međuredni kultivator.
ZAŠTO SU HEBICIDI ŠTETNI?
Pre nego što pređemo na konkretno rešavanje problema, predstavićemo vam nekoliko činjenica o hebicidima i pokazati vam koliko su štetni.
Hebicidi su hemijski preparati koji uništavaju sve što je zeleno i ostavljaju „totalnu“ pustoš za sobom. Hemijske komponente koje se koriste za izradu herbicida su raznolike. Uglavnom uspešno čiste njive i bašte od korova, ali ponekad mogu da budu i štetni.
Ako se herbicidi ne razgrade tokom vegatacijske sezone u usevu u kome su upotrebljeni, oni mogu da budu štetni za useve koji slede u plodosmeni. Na nerazgrađene ostatke herbicida najviše su osetljive povrtarske vrste i ukrasno bilje.
Sastoji se iz aktivne materije (otrova) i nosača (vezuje otrov i nema sam po sebi štetno dejstvo po biljku). Tokom pripreme za korišćenje totalnog herbicida u vodi se razređuje preparat i otrov oslobađa iz nosača. Kada se pristupi prskanju biljke se kvase otrovnom vodom i nosačem koji se nije razložio.
Često se doze pojačavaju usled slabijeg dejstva preparata, a to znači da se više otrova i nosača otrova spira u zemljište. Iz zemljišta, otrovi nađu put do vodotokova gde deluju na alge, tako da se šteta širi na vodotokove. Iz vodotokova total herbicid dospeva u pijaću vodu tako da ni ljudi i stoka nisu pošteđeni trovanja.
Ali, postoji rešenje za svaki problem, u ovom slučaju rešenje je špartač (međuredni kultivator).
ŠTA JE SPARTAČ I ZAŠTO JE KORISTAN?
Špartač ili kako ga još nazivamo – međuredni kultivator, je univerzalna priključna mašina za traktore koja se koristi za širokorednu obradu kukuruza i suncokreta i uskorednu obradu šećerne repe, soje i povrtarskih biljaka.
Zbog velike upotrebe herbicida špartanje kao vid obrade zemljišta je u znatnoj meri zapostavljeno. Zahvaljujući opšteprihvaćenom trendu ka organskoj proizvodnji i zaštiti okoline ponovo nalazi svoje mesto, koje mu sa pravom pripada, ne samo zbog pozitivnih efekata koje ima na useve i okolinu nego i zbog ekonomskih efekata koji se ogledaju u značajnom smanjenju troškova.
Špartač je robusne konstrukcije ali vrlo jednostavna mašina za korišćenje, transportuje se nošen. U praksi se pokazalo da ukoliko se vodi računa pri rukovanju, redovno podmazuju bitni delovi i uz minimalno održavanje koje podrazumeva zamenu habajućih delova, ova mašina može imati jako dug radni vek.
U kombinaciji sa velikim nazubljenim zaštitnim diskovima koji sprečavaju zatrpavanje i bilo kakvo eventualno oštećenje korena i stabla biljaka, što takođe omogućuje obradu zemljišta i dok su usevi mali, postiže se savršena preciznost u čišćenju korova bez ikakve mogućnosti oštećenja useva. Maksimalna radna visina od 60 cm omogućava upotrebu i u poodmakloj fazi rasta useva.
GDE KUPITI ŠPARTAČ, MEĐUREDNI KULTIVATOR?
Ukoliko smo u vama probudili makar malu želju da ovaj svet učinite boljim za život i da olakšate svoju borbu sa korovom na prirodan i organski način, ostaje još da pronađete špartač koji ima jako pozitivne komentare poljoprivrednika koji ga poseduju a iz svog dvorišta i svojim primerom, započenete borbu za kvalitetnije sutra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.