Iako se čini da neke namirnice nemaju rok trajanja, one gube svojstva nakon nekog vremena.
Mnoge namirnice koje čuvamo u ostavi dugo traju, ali to što nešto još nije isteklo ne znači da je u idealnom stanju za konzumaciju. Tim iz Reader’s Digest-a sastavio je listu namirnica koje čuvamo predugo, prenosi Živim.hr.
* Kinoa
Rok trajanja celih zrna kao što je kinoa u velikoj meri zavisi od njihovog sadržaja masti. Toplota, vazduh i vlaga su prva tri neprijatelja žitarica jer mogu negativno uticati na njihova zdrava ulja, što zauzvrat može dovesti do užeglog zrna. Nakon tri meseca, otvorena kutija žitarica će izgubiti svežinu usled izlaganja vazduhu, ali zatvorena kutija bi trebalo da traje do godinu dana. Žitarice uvek treba da izgledaju i mirišu blago slatko ili bez mirisa. Ako osetite pljesniv ili mastan miris, bacite ih.
* Kurkuma
Mleveni začini poput kurkume, crvene paprike i muškatnog oraščića gube svojstva nakon otprilike dve do tri godine. Jedenje starih začina nije štetno po zdravlje, ali neće dodati ukus jelima niti pomoći u poboljšanju zdravlja. Uradite brzi test mirisa začina, ako miriše sveže možete ga koristiti, a ako ima pljesniv miris, zamenite začine novim.
* Prašak za pecivo
Za sastojke za pečenje važe ista pravila kao za začine. Kese praška za pecivo i sode bikarbone vremenom će izgubiti snagu kvasca, što nimalo neće pomoći ni biskvitu ni torti. Proverite njihovu efikasnost jednostavnim eksperimentom – pomešajte sodu bikarbonu sa sirćetom i prašak za pecivo sa toplom vodom. Ako se peni i pojave mehurići, to znači da su sastojci još uvek dovoljno sveži.
* Čaj
Kesice čaja treba konzumirati u roku od godinu dana jer će ulja u čaju ostariti i dati mu loš ukus. Isto važi i za kafu. Najbolje ih je konzumirati u roku od dve do četiri nedelje, dok instant kafa zadržava svežinu do dva meseca.
* Orasi i semenke
Orašasti plodovi i semenke imaju veliku količinu ulja koje će se pokvariti nakon nekoliko meseci u ostavi. Znaci da su orasi ili bademi užegli su miris trave ili boje i tamni ili masni izgled. Za optimalnu svežinu i dugovečnost, stavite orašaste plodove i semenke u providnu vreću za zamrzavanje i čuvajte u frižideru. Ovako zamrznute, mogu se čuvati do godinu dana.
* Brašno od celog zrna
Većina ljudi drži brašno u ostavi, ali ga zapravo treba čuvati u frižideru ili zamrzivaču da bi duže ostalo sveže. Naime, brašno od celog zrna pre užeglo od belog brašna, što ne utiče na bezbednost hrane, ali utiče na kvalitet i ukus. Brašno od celog zrna traje do osam meseci u frižideru i do godinu dana u zamrzivaču.
* Graham krekeri
Uvek treba da stavite otvorenu vreću graham krekera u hermetički zatvorenu posudu kako biste sprečili ulazak vlage, jer niko ne voli ukus ustajalih krekera. Međutim, neotvoreno pakovanje krekera može postati ustajalo u originalnom pakovanju. Prema foodsafeti.gov., graham krekeri obično ostaju sveži u ostavi do devet meseci.
* Braon pirinač
Iako je smeđi pirinač malo zdravija alternativa belom pirinču, ne traje ni približno toliko na polici u ostavi. Nezasićene masti u smeđem pirinču će užegliti za oko šest meseci. Možete ga čuvati u zamrzivaču do godinu dana.
* Braon šećer
Otvorena vreća smeđeg šećera će se osušiti i stvrdnuti od izlaganja vazduhu nakon četiri meseca u ostavi. Stavite smeđi šećer u plastičnu vrećicu koja se može ponovo zatvoriti ili u hermetički zatvorenu posudu da bi ostao mekan i trajao duže.
* Čokolada
Što je veći sadržaj mleka, brži je rok trajanja. Gorke i tamne čokolade imaju veće šanse da prežive dug boravak u ostavi. Neotvorena bela i mlečna čokolada može da se čuva u ostavi od šest do 12 meseci, a i duže u frižideru. Otvoreno, oko četiri do osam meseci. Čokolada za kuvanje, crna čokolada i čokolada sa visokim procentom kakaoa će trajati najmanje dve godine ako su neotvorene, a ako su otvorene, koristite unutra godinu dana.
* Maslinovo ulje
Svetlost i toplota nisu prijatelji maslinovog ulja. Od stare flaše maslinovog ulja nećete se razboleti, ali će otvorena flaša promeniti ukus ulja posle šest meseci. Zato je bolje kupiti maslinovo ulje ili druga ulja koja možda nećete često koristiti u malim bočicama, kako biste ih potrošili pre nego što se ukus pokvari.
* Konzervirano povrće
Iako konzervirano povrće može dugo da traje, što ga duže držite na polici, veća je verovatnoća da će se tekstura konzerve pokvariti i da će povrće imati „metalni ukus“. Konzervirano povrće sa visokim sadržajem kiseline poput kiselih krastavaca može trajati 12 do 18 meseci, ali konzervirano povrće sa niskim sadržajem kiseline kao što je kukuruz može trajati do pet godina. Ali foodsafeti.gov navodi da su konzervirani proizvodi obično bezbedni za jelo nakon datuma „upotrebe do” ili „najbolje do” sve dok pakovanje nema udubljenja, rđe ili izbočine.
* Pivo
Čuvanje piva na sobnoj temperaturi nije nužno loše za njegov ukus, ali ga može brže pokvariti. Posle otprilike četiri meseca, toplota, svetlost i vazduh mogu da prodru u poklopce boca. Hladnjak je najbolji za sva piva.
* Krompir
Obično traje do dva meseca u ostavi. Znaćete da je krompir izgubio svežinu kada nikne ili razvije crne tačke na kožici.
* Beli luk
Popularni začin najbolje je čuvati u tamnoj, hladnoj ostavi do tri meseca u mrežastim kesama. Naime, kada se predugo čuva, beli luk će početi da se suši i klija. Ni jedno nije štetno, ali i jedno i drugo je pokazatelj da beli luk više nije kvalitetan.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.