Prvi čovek kome je ugrađen moždani čip kompanije za medicinsku tehnologiju Ilona Maska Neuralink potpuno se oporavio i može da kontroliše kompjuterski miš svojim mislima.
„Napredak je za sada dobar i izgleda da se pacijent potpuno oporavio uz neurološke efekte kojih smo svesni. Pacijent može da pomera miš po ekranu koristeći samo svoje misli“, objavio je Mask na platformi X.
Potom je rekao da Neuralink sada pokušava da navede pacijenta da napravi što više klikova mišem. Kompanija nije odmah odgovorila na Rojtersov zahtev za dodatnim detaljima.
Kompanija je implantirala implantat u mozak svog prvog ljudskog pacijenta u januaru nakon što je dobila odobrenje u septembru. Neuralinkov implant je dizajniran da omogući ljudima da kontrolišu svoje misli putem pametnog telefona ili druge tehnologije.
U maju, Neuralinku je odobreno da koristi implantat u kliničkom ispitivanju na ljudima nakon što ga je prethodno testirano na majmunima.
Implantat se sastoji od 1.024 elektrode koje robot povezuje sa mozgom pomoću igle. Neuralink je tražio pacijente sa tetraplegijom – paralizom u nogama i rukama za kliničko ispitivanje.
Kada ljudi počnu da se kreću, određena oblast mozga postaje aktivna. Elektrode hvataju ove signale, što bi trebalo da bude dovoljno da se, na primer, zamisli pokret za kontrolu kursora na računaru.
Čak i u slučaju uspešnih operacija, pacijentu mogu proći meseci da nauči da kontroliše računar svojim mislima. Planirano je da kliničko ispitivanje Neuralink traje šest godina.
Istraživanja ovakvih veza između mozga i računara traju godinama, a ljudima su već ugrađeni razni implanti.
Mask ima velike planove kada je u pitanju Neuralink. On je rekao da želi da omogući početak lečenja stanja kao što su gojaznost, autizam, depresija i šizofrenija korišćenjem brzih hirurških implantata, prenosi index.hr.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.