Neoklasični paviljon Elizenbrunen, u centru Ahena, grada na jednoj od evropskih tromeđa, sagrađen je nad Kraljevim izvorom mineralne vode.
Na zidovima paviljona postavljene su ploče sa imenima slavnih gostiju, koji su ovde tražili leka – careva, kraljeva, prinčeva, grofova i grofica, feldmaršala i generala.
I po nekog pesnika – Petrarke, ili kompozitora – Hendla.
Prvi zabeleženi gost je iz rimskog perioda, kada ja Ahen i osnovan kao grad, upravo oko termalnih izvora.
Zli jezici kažu da je od osamnaestog veka topla voda (53◦C) bila naročito pogodna za lečenje sifilisa, ali titule gostiju ne opravdavaju takve glasine.
Gost koji je, sudeći po podatku sa ploče, najduže posećivao izvore (789 – 814. godine) bio je Karlo Veliki (na francuskom – Šarlemanj).
Sasvim prirodno, jer Ahen je bio njegova prestonica. Ovaj franački kralj, koji je 800. godine krunisan i za cara Svetog rimskog carstva nemačkog naroda, pod svojom vlašću ujedinio je čitavu zapadnu Evropu.
Sveto rimsko carstvo trajalo je hiljadu godina, sve dok ga nije ukinuo Napoleon.
Ponesen istom ambicijom, Napoleon je pre krunisanja posetio grob Šarlemanja, „svog slavnog prethodnika“, a „dobrom gradu Ahenu“, za dugo sećanje na period kratkotrajne francuske vladavine, poklonio pompezne portrete sebe i Žozefine.
Oni se čuvaju u gradskoj većnici Ahena.
Karlo Veliki sahranjen je u dvorskoj kapeli (Kapela palatina), koja je deo Ahenske katedrale.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.