Nekadašnje ribarsko utočište na jugu Lijepe Naše, smješteno nedaleko od Komiže, na svakom koraku otkriva geološke posebnosti, ali i brojne druge lepote živog i neživog sveta…
Brusnik se nalazi 13 milja od Komiže, malog vulkanskog ostrva koje predstavlja geološko blago Dalmacije.
S obzirom da su dalmatinska obala i ostrva gotovo bez izuzetka od krečnjaka, Brusnik je dostojan izuzetak. Ovo ostrvce je u prošlosti bilo od velikog značaja za ribare, piše portal punkufer.dnevnik.hr
Upravo oko njega su pecali, nalazili su se bazeni sa jastozima, a služio im je i kao sklonište. Brusnik je dom endemskih podvrsta guštera koji se ne mogu videti nigde drugde u svetu, a dom je i morskim pticama i zečevima. Plaža sa tamnim šljunkom je takođe izuzetne lepote.
Dobre vesti za Brusnik nedavno je saopštio UNESKO Geopark Viški arhipelag. Naime, odobrena su im finansijska sredstva za projekat „Planeta Brusnik“.
Brusnik je jedinstven spomenik ribarske arhitekture koji je nedovoljno kulturno valorizovan, a projekat „Planeta Brusnik“ će doprineti promociji i očuvanju ukupne baštine kroz izradu edukativnog materijala, podsticanjem kulturnog stvaralaštva kroz dvodnevnu edukativnu radionicu. na tradicionalnoj veštini suvogradnje, a poseban turistički doživljaj za učesnike biće plovidba radionica sa tradicionalnim komi brodom – falkuša gajetom“, otkriva Geopark Viški arhipelag i dodaje:
„Ostrvo Brusnik se nalazi na oko 13 NM (oko 23,5 km) od Komiže u pravcu zapad-jugozapad. Iako je njegova površina mala, svega 0,049 kvadratnih kilometara, Brusnik je specifičan po svom geološkom, prirodnom, kulturnom i istorijskom nasleđu. Zaštićen 1951. godine je kao geološki spomenik prirode zbog magmatskog porekla stena od kojih je izgrađen, što je velika retkost na Jadranu budući da su ostrva Jadranskog mora izgrađena uglavnom od karbonatnih stena – krečnjaka i dolomita. Ostrvo Brusnik i ostrvo Jabuka jedina su jadranska ostrva izgrađena od magmatskih stena, tačnije dijabaza.
Brusnik je ostrvo koje ‘raste’. Konglomerati oblutaka iz paleozala mogu se naći sve do vrha ostrva, što ukazuje na nedavno podizanje ostrva. Brusnicu žalo čine sive naslage dijabaza raznih veličina koje su u moru obrasle algama, što ovom jedinstvenom mjestu na Jadranu daje vanzemaljsku boju.
U sredini ostrva nalazi se klisura sa udubljenjem ispunjenim morem, što su ribari Komija iskoristili i od priručnih krupnijih oblutaka napravili bazene sa morskom vodom za čuvanje ulovljenih jastoga, takozvanih jastoga.
Na njenoj velikoj padini mogu se videti ostaci ribarskih kuća izgrađenih od krupnog dijabaznog šljunka metodom suvozidne gradnje. Te minijaturne kućice, nekada pokrivene borovim granjem sa obližnjeg ostrva Sveča, služile su kao mesta za soljenje plave ribe u buradima i kao zaklon ribarima od sunca i vetra. Na ostrvu postoji nekoliko endemskih vrsta, među kojima je najpoznatiji crni gušter od brusnice“.
Ostrvo Brusnik pripada ekološkoj mreži NATURA 2000, a od 2019. godine zaštićeno je UNESCO-ovom oznakom kao deo UNESCO Geoparka Viški arhipelag.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.