Grad od belog kamena: Malo mesto koje je ni iz čega postalo centar istorijske Besarabije 1Foto: Wikipedia

Samo iz vazduha vidi se koja boja preovlađuje u urbanoj arhitekturi, a kada bi im se približili, shvatili biste koliko je zgrada izgrađeno od krečnjaka, koji se savršeno uklapa u zelenilo.

Kada uđete u tzv beli grad, dočekuje vas „gradska kapija“ – neverovatan i monumentalan arhitektonski kompleks koji zaklanja pogled na grad i istovremeno vas pušta u njega. Reč je o dve sovjetske zgrade od 24 sprata i visine 70 metara, koje su posebno impresivne noću kada svetlucaju.

Beli grad je uvek bio pod uticajem velikih imperija, pa čak i one koja se tako ne bi zvala (Sovjetski Savez). Iako je šareno, prijatno i lepo, malo je turista, pa možda ne bi bilo loše iskoristiti priliku i nabaviti je „samo za sebe“. Dobrodošli u Kišinjev!

Kišinjev je glavni grad Moldavije, osnovan u 15. veku kao manastirski grad. Tokom svoje istorije bilo je malo mesto, a i danas ima manje stanovnika od Zagreba.

Međutim, kada je Moldavija 1812. godine došla pod rusku vlast, Kišinjev je zvanično postao grad i centar istorijske pokrajine Besarabije, koja se prostire preko Moldavije i malog dela Ukrajine. Kišinjev je kroz svoju istoriju ostao upamćen pod nadimkom „grad belog kamena“.

Naime, i iz vazduha se vidi koja boja preovlađuje u urbanoj arhitekturi, a kada bi im se približili, shvatili biste koliko je zgrada izgrađeno od krečnjaka, koji se savršeno uklapa u zelenilo.

Pa, iako ga zovu grad od belog kamena, šteta bi bilo ne istaći njegovo zelenilo. Sam Kišinjev se prostire na sedam brežuljaka koji čine krug nedaleko od reke Dnjestar. Veruje se da i sam naziv potiče od stare romanske reči „chisla noua” što znači „novi izvor”. Grad je nastao oko malog izvora vode koji se danas nalazi u Puškinovoj ulici.

Nažalost, nakon vremenskih nepogoda koje su pogodile Moldaviju u proleće 2017. godine, grad je izgubio deo zelenila, ali ne i šarm. Tu su i prelepe crkve koje svojom arhitekturom i živopisnošću oslikavaju moldavski srednji vek, ali i činjenicu da je skoro 94 odsto moldavskog stanovništva pravoslavne vere.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari