Na samo 400 kilometara od Beograda nalazi se ovaj prirodni raj: Zelena oaza koju je malo ko posetio 1Fotografija: Shutterstock

Danas vas vodimo u Hutovo blato, park prirode koji se prostire na 7.824 hektara močvarnog, ravničarskog i brdovitog terena na jugu Bosne i Hercegovine. Ovaj lokalitet pripada opštinama Čapljina i Stolac, i udaljen je otprilike 15 kilometara od Jadranskog mora, odnosno četiri kilometra od Metkovića.

Reč je o prirodnoj oazi s idealnim uslovima za život više od 200 vrsta močvarnih ptica i značajan broj ptica selica koje ovde obitavaju povremeno ili stalno. Hutovo blato se smatra i jednim od najvećih zimskih staništa ptica u Evropi.

U najvećim jezerima parka: Deranskom, Jelimu, Drijenu, Orahu, Škrki i Svitavi živi i 44 vrsta riba i jegulja. Hutovo blato beleži i više od 600 biljnih vrsta – na vodenim površinama dominira lokvanj i potamogeton, a na šumskim raste jasen, hrast, vrba i brest.

„Međunarodni Savet za zaštitu ptica (ICBP) uvrstio je 1998. godine “Hutovo blato” u listu međunarodno važnih staništa ptica.

Zatim je 2001. godine Park prirode “Hutovo blato” upisan u listu močvara od međunarodne važnosti po metodologij Ramsarske konvencije i registrovano je pri UNESCO-vom Direktoratu u Parizu.

Na jugu Hercegovine, u tipično kraškom ambijentu, sa leve strane reke Neretve, nalazi se Hutovo blato, jedinstvena submediteranska močvara u Evropi.

Poznato je od davnina kao zelena oaza, sa obiljem voda u kojoj je uslove za život našao veliki broj biljnih i životinjskih vrsta.

Močvara je interesantna i značajna sa ornitološkog, ihtiološkog, naučnog, ekološkog i turističkog stajališta.

Hutovo blato se smatra jednim od najvećih zimovališta ptica na području Evrope. Teritorijalno pripada opštinama Čapljina i Stolac, a prostire se na močvarnom, ravničarskom i brdovitom terenu, sa nadmorskom visinom od jednog metra do 432 metra.

Ovo područje udaljeno je petnaestak kilometara od Jadranskog mora, tako da je pod velikim uticajem sredozemne klime.

Zbog izuzetnog značaja i lepote Hutovo blato je proglašeno Parkom prirode 1995. godine“, piše sajt hutovoblato.ba.

„Ovo predivno mesto me kao fotografa svaki put iznova oduševljava. Ima svoje čari u svako godišnje doba,“ priznaje nam Boris Trogrančić koji je uslikao prelepe kadrove u Hutovom blatu.

Možete da ih pogledate u nastavku teksta u njegovom YouTube videu.

Izvor: punkufer.dnevnik.hr

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari