Da je Evropa puna fascinantne istorije, kulture i prirode, ne treba dodatno napominjati. O tome svedoče njeni srednjovekovni gradovi, antički amfiteatri i zidine, moderni soliteri, pune biblioteke i spomenici hiljadama velikana. Međutim, o njenoj tradiciji i verovanjima govore naizgled nemi posmatrači – evropske šume.
Šume imaju svoje legende i priče i izazivaju strahopoštovanje. Iako je teško izdvojiti samo nekoliko mirnih i mitskih šuma u Evropi, portal Punkufer.hr pokušao je „nemoguće“ – da izdvoji lokacije na kojima se mogu pronaći neke od najmagičnijih šuma u Evropi.
Nacionalni Park Durmitor
Nacionalni park Durmitor nalazi se u planinskom prostoru središnje Crne Gore. Premda njegove šume spadaju među manje evropske šume, one imaju jednu od najraznovrsnijih flora i fauna. Ovde se nalazi 26 različitih staništa na kojima živi oko 200 biljnih vrsta, 150 vrsta ptica, 350 vrsta insekata, 10 vrsta sisavaca i više od 86 vrsta drveća. Petstogodišnja stabla svedoci su istorije i borbama između Turaka, Srba i Crnogoraca tokom Balkanskih ratova, a potom Drugog svetskog rata. U smislu istorije i prirode, ovo je zaista jedno od jedinstvenih mesta u Evropi.
Rumunska šuma Hoia-Baciu
Hoia-Baciu šuma smatra se jednim od najtajanstvenijih mesta u Evropi. Štaviše, poznata je i kao “Bermudski trougao Transilvanije”. Visoki borovi i druge vrste drveća prostiru se kilometrima uzduž i popreko, šapćući misteriozne priče i stojeći ponosno poput vrata između dva sveta. Hoia-Baciu je jedno od onih sablasnih mesta, u istočnoj Evropi poznato po brojnim neobjašnjivim fenomenima i incidentima.
Crna šuma, Nemačka
Nemačka Švarcvald je jedna od najpoznatijih i najlepših šuma, ne samo u Evropi već i celom svetu. Ime je dobila po gustoj šumi prepunoj drveća čije krošnje ne dopuštaju sunčevim zracima da prodru kroz njih. Zbog ove tame ovde su se rodile i brojne legende i mitovi. Osim što je dom raznolikoj flori i fauni, mnogi su kroz istoriju verovali kako je dom i čarobnjacima i vešticama. Tešimo se da su sve to samo strašne priče za decu, dok s druge strane i danas nema objašnjenja za smrti nekih biljaka, čudnih vremenskih neprilika i ponašanja životinja…
Norveški rezervat Trilemarka-Rolagsfjel
Prirodni rezervat Norveški rezervat Trilemarka-Rolagsfjel odnosi se na jednu od poslednjih netaknutih drevnih šuma u zemlji. Nalazi se između mesta Nore i Solevann u Norveškoj i prostire se na oko 150 kilometara kvadratnih. Sva njena drevna lepota stoji još uviek netaknuta – a ona obuhvata i brojna jezera i doline, te 93 vrste ugroženih životinja, zbog čega je zaštićena.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.