Zapovednik katoličke vojske je gradonačelniku pripretio da će opljačkati i srušiti grad ukoliko neki od stanovnika ne pokaže hrabrost – da popije odjedanput tri i po litara vina. Gradonačelnik je prihvatio izazov i popio vino „u jednom cugu“ („In einem Zug“).
Grad je pošteđen, a kao uspomenu na ovaj događaj i danas organizuje festival „majstorskog ispijanja“.
Pronicljivi čitalac može zaključiti šta je glavni predmet takmičenja na festivalu, koji se održava na Duhove, a autor ovih redova bio je u gradu u rano proleće, kada se verovatno uveliko vežbalo. Ili se vežba cele godine?
Većina građevina u Rotenburgu je iz kasnog srednjeg veka, ali ima i porodičnih kuća iz trinaestog veka. Centralnim trgom dominira Gradska kuća, arhitektonska kombinacija gotike i renesanse, sa visokim tornjem.
Turisti, koji čine većinu stanovnika, tragaju za najlepšim uglovima za fotografisanje, kojih ima na svakom koraku. Oni, koji se zadrže duže, odlaze u muzej, koji odgovara vremešnosti grada – Muzej srednjovekovnih zločina.
Karakter zločina se verovatno nije menjao do danas, ali jeste način kažnjavanja. Muzej je zbirka monstruoznih sprava, koje su korišćene u srednjem veku.
Broj eksponata meri se hiljadama, a neki su posebno interesantni – „čelična devica“, lutka od drveta sa ekserima okrenutim unutra, u koju su zatvarali prestupnika; „maske srama“, koje su stavljane na lica prestupnika; stolovi za stezanje i istezanje, gvozdeni i drveni jarmovi…
Možda je bolje mesto za posetu stara crkva Svetog Jakova, koja čuva izvanredno rezbaren retabl sa početka šesnaestog veka, delo Tilmana Rimenšnajdera.
Retabl čuva svetu relikviju – kristalnu ampulu u kojoj se nalazi kap Hristove krvi, iz pehara koga je on koristio na Tajnoj večeri. Centralna figura kompozicije je – Juda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.