U drugoj prilici, sa obale donjeg dela Menhetna, brodom smo otišli do ostrva. Sa postamentom, spomenik je visok 93 metra.
Kip je napravljen je od bakarnih ploča, ručno iskovanih, pričvršćenih na unutrašnju konstrukciju od čeličnih greda. S protekom vremena, bakar je dobio patinu, što Kipu slobode daje dodatnu vizuelnu dimenziju.
Sticanje prevlasti Amerike u međunarodnim poslovima praćeno je nametanjem američkog sistema vrednosti, često i silom, u kome američko tumačenje slobode i demokratije zauzima dominantno mesto.
Stoga nije ni čudno što je Kip slobode postao simbol tog tumačenja; predsednik Regan, na proslavi dvestote godišnjice Deklaracije o nezavisnosti, ispod Kipa slobode, rekao je: „Mi smo čuvari plamena slobode, držimo ga visoko da bi ga svet video“.
Simbolika spomenika je postala opravdanje za ratove koje Amerika vodi u zemljama daleko od svoje teritorije, a što je formulisao jedan od njujorških gradonačelnika: „Mnogi američki i njujorški sinovi i kćeri su po svetu, boreći se za slobodu koju brani Kip slobode“.
Spomenik sve do danas izaziva kontroverze i u američkoj javnosti, kad je reč o stepenu unutrašnje slobode, ravnopravnosti i jednakih mogućnosti građana.
Česta je tema karikatura, koje ironijom ilustruju ograničenja slobode i jednakosti.
Još više je na meti levičarskih pokreta u svetu, koji američki imperijalizam doživljavaju kroz negativno određenje prema Kipu slobode. Obrnuto, pokreti za većom demokratizacijom autoritarnih režima
Kip slobode predstavljaju kao ideal svoje borbe.
A trgovci širom sveta postavljaju kopije Kipa slobode ispred tržnih centara, hotela i kockarnica, da bi privukli klijente.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.