Njujork Starog sveta: Kako se živelo pre 4.500 godina u jednom od najmodernijih gradova na svetu? 1Foto: Pixabay/Junhi Han

Na oko sat vremena od pakistanskog grada Larkane nalazi se nekada najveći grad indske civilizacije – Mohendžo Daro, ili bar ono što je od njega ostalo.

Čak i danas možete videti kako milioni crvenih cigli oblikuju staze i bunare, kao i čitava naselja raspoređena poput mreže. Pored širokih popločanih ulica i blokova kuća od ćerpiča, često sa više spratova, arheološka istraživanja otkrila su i jedinstven sistem kanalizacije i navodnjavanja, piše portal Pinkufer.hr.

Gotovo svaka kuća u tom velikom gradu sa 40.000 stanovnika imala je kupatilo i pokrivenu kanalizaciju koja je bila deo gradske mreže.

Najbolje očuvani grad iz bronzanog doba, izgrađen oko 2500. godine pre nove ere, od 1980. godine nalazi se na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine, a ime mu na sindhi jeziku znači Brdo mrtvih. Današnje ruševine su samo uspomena na nekadašnju moćnu metropolu sa naprednom infrastrukturom, koja je pre 4500 godina bila jedan od najranijih gradova na svetu.

Iznad zastarelih ulica uzdiže se drevna stupa, a ispod nje su ostaci velikog zajedničkog bazena sa širokim stepeništem. Umesto ogromnih zgrada koje bi predstavljale centre moći, najviše „kvadrata” pripalo je zajedničkom kupalištu, koje je imalo i peć za zagrevanje vode.

Osim na bazenu, građani su se svakodnevno družili i na pijaci. U Mohendžo Daru nisu pronađeni veliki hramovi, ali mesta u kući gde su se praktikovali verski obredi vezani za vatru i vodu, karakteristični za vedski hinduizam i zoroastrizam.

„Mohendžo Daro je bio urbani centar koji je imao društvene, kulturne, ekonomske i verske veze sa Mesopotamijom i Egiptom“, objasnio je za Bi-Bi-Si lokalni vodič Iršad Ali Solangi. Ali u poređenju sa gradovima starog Egipta i Mesopotamije, koji su cvetali otprilike u isto vreme, Mohendžo Daro nije bio toliko poznat.

Do 1700. godine pre nove ere stanovnici su napustili grad, a do danas se ne zna zašto i kuda su otišli. Neki od mogućih razloga mogli bi da budu isušivanje reke Sarasva i loša žetva koja dovodi do gladi i bolesti.

Tela pokojnika nasumično su bacana u napuštene objekte, što je moglo da izazove bolesti, a pojedini stručnjaci upozoravaju na prirodne katastrofe poput zemljotresa i poplava koje su mogle da utiču na pad jedne od prestonica kultura antičkog sveta.

Ali indska kultura Mohendžo Daroa, kao i Harappa (koja je, zajedno sa Mohendžo Daroom, glavno praistorijsko mesto civilizacije Inda) još uvek je duboko ukorenjena u indijskoj tradiciji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari