Prva pomisao većine ljudi na Peking, glavni grad NR Kine, 22-milionski megapolis nastao pre više od 3.000 godina, jesu Zabranjeni grad, najposećeniji muzej na svetu ili trg Tjenanmen, jedan od najprostranijih.
Ta mesta, svedoke važnih događaja u istoriji Kine je vredno posetiti, ali putovanje u najmnogoljudiju zemlju sveta nije potpuno bez odlaska u malo manje poznatu pekinšku Letnju palatu.
O vrednosti Letnje palate govori i to što je upravo bila na stazi štafete Zimske olimpijske baklje, sa nekim od najznačajnijih kineskih znamenitosti.
Letnja palata je izgrađena 1880-ih, pred kraj dinastije Ćing (1636-1912 n.e.). „Palata“ je, u stvari velika kolekcija zapanjujuće lepih vrtova. Na listi svetskog nasleđa Uneska, smatra se najboljim primerom kineske carske bašte.
Mnogi posetioci Letnje palate ne shvataju da je veličanstvena bašta koja izaziva strahopoštovanje, samo senka prethodne. Originalnu Letnju palatu, završenu 1764, razorile su britanske i francuske snage 1860.
Tu istorijsku epizodu i danas osuđuju u Kini i smatraju simbolom poniženja njihove domovine od strane zapadnih sila.
Opljačkana imovina uključivala je i 12 bronzanih glava životinja koje predstavljaju znakove kineskog zodijaka i bile su deo Zodijačke fontane Stare letnje palate.
Kineski zodijak je osnova kalendara Lunarne nove godine koja je u 2022. počela 1. februara u znaku tigra.
Istorija Letnje palate seže skoro 1.000 godina u prošlost do dinastije Đin (1115-1234. nove ere), i početka gradnje velikih bašti i palata severozapadno od današnjeg Pekinga.
I oko veštačkog jezera, današnjeg Kunminga, za dinastije Juan (1271-1368) nikni hramovi i bašte.
Približno 1750. je car Kianlong (1711-1799) odlučio da proslavi 60. rođendan svoje majke izgradnjom letnje palate blizu Kunminga.
Nadgledao je izgradnju veličanstvene kolekcije arhitektonskih čuda. Mnoga su bila replike atrakcija iz različitih delova Kine, ali i zapadnih građevina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.