Hladnokrvni Šveđani se redovno svrstavaju među najsrećnije narode sveta, a kako biste se uklopili u njihovo društvo pripazite na najčešće greške koje turisti čine prilikom posete ovoj skandinavskoj zemlji.
„Lagom“, odnosno švedski izraz za umereno, ili baš onoliko koliko treba, jedan je od ključnih elemenata funksionisanja njihovog društva. Narušite li ga, velike su šanse da se nećete dobro uklopiti. Na spisku stvari koje lokalcima najviše idu na živce su posetioci iz drugih zemalja koji ne mogu zauzdati emocije.
Šveđani se ne otvaraju na prvu loptu, niti su neki veliki emotivci. Izrazito cene svoj lični prostor a kao i Finci iza ovakvog ponašanja ne skrivaju aroganciju, nego žele da se ne gubi vreme na nevažne stvari. Ne uživaju u ćaskanju i praznim rečima koje su mnogima potrebne da premoste neugodnu tišinu.
Najveća noćna mora Šveđana
Osim toga, ti evropski narodi ne vole kad stanete pored njih na autobuskoj stanici, štaviše, to im je najveća noćna mora.
Pritom nemojmo zaboraviti da govorimo o zemlji u kojoj zima može trajati od tri do sedam meseci. Na spisku švedskih pravila lepog ponašanja nalaze se još neki zanimljivi običaji.
Zaboravite na poljupce
Prilikom upoznavanja sa Šveđanima pružite ruku, a nakon što se s njima zbližite možete ih pozdravljati zagrljajem, ali nikako poljupcima u obraz jer biste ih lako mogli odbiti od sebe. Takav način pozdravljanja koji je kod nas uobičajen, na severu jednostavno nije uljudan, piše Punkufer.
Stanite u red
Onaj trenutak kada se otvori nova kasa u srpskoj prodavnici pa svi brže, bolje pohrle po principu „ko prvi, njegova devojka“, jedan je od prizora koje u Švedskoj nikada nećete videti.
Ako ne želite da vam zamere zbog nepristojnog ponašanja, ostanite hladnokrvan i ne gurajte se u redovima. Ako ste jedni od onih kojima ide na živce kad ih u prodavnici opkole prodavačice, u toj hladnokrvnoj zemlji ćete konačno biti u prilici da iskusite ovo „zadovoljstvo“.
Ne odbijte „fiku“
Šveđani su na listi najsrećnijih naroda sveta, a to je, između ostalog, zbog toga što istinski uživaju u tzv. „fiki“. To je njihov izraz za pauzu, tokom koje najčešće piju kafu i uživaju u desertima, kao što su pecivo s cimetom, čokoladne bombice s kokosom, kolač s marcipanom ili neke druge poslastice.
Ne plaćajte ture pića
Ako odlučite da počastite Šveđane turom pića bez najave, mogli biste ih dovesti u vrlo neugodnu situaciju. U Švedskoj svako plaća svoje piće pa bi takav potez mogao da ih uvredii.
Ne zovite na kasnu večeru
U vreme kad Španci tek odlaze na večeru, Šveđani već plaćaju obrok i odlaze iz restorana. Mnogo restorana u Stokholmu radi do ponoći, ali u manjim gradovima ne treba očekivati isto. Uobičajeno vreme za ručak je oko podneva, a večera se jede od 17 do 20 časova.
Ako idete nekom u goste, pristojno je doći na vreme ili zakasniti do 15 minuta, ali nikako ne poraniti. Ne zaboravite da na ulazu pitate da li je potrebno da se izujete. Šveđani ostaju obuveni samo na formalnim druženjima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.