Pristanište kraljevstva Čampa 1FOTO: Branko Vasiljević

U vreme kada su moreplovci još otkrivali morske puteve, malo naselje blizu ušća reke Tu Bon, u središnjem delu današnjeg Vijetnama, bilo je sigurna luka.

Radi trgovine tu su pristajale džunke iz obližnjih kraljevina, a zatim carski brodovi iz Kine i Japana, da bi, pre nego što je reka bila zatrpana nanosom, pristigle i flote iz dalekih evropskih zemalja. Hoi An je formiran kao pristanište nekada moćnog kraljevstva Čampa. Reka ga je povezivala sa drugim naseljima kraljevstva, od kojih su do danas sačuvane ruševine religioznog centra Mi Sona, koje se nalazio na njenom izvoru.

Mi Son je mesto gde su se sahranjivali Čampa kraljevi kao hinduistički bogovi, u hramovima čije su kule od pečene cigle predstavljale svetu planinu Meru. Oltari su bili posvećeni bogu Šivi, koji je smatran za osnivača kraljevstva, i sadržali su njegov simbol, lingam. U ratovima sa Kmerima, Čampe su osvojili Ankor Vat, ali su na kraju bili poraženi (scene borbe nalaze se na frizu u hramu Bajon pored Angkor Vata) i kraljevstvo je nestalo sredinom 15. veka. Hramovi u Mi Sonu bili su sačuvani petsto godina, a onda su ih Amerikanci bombardovali 1969. i nijedan hram nije ostao netaknut. Danas su plemenite ruševine.

Sudbina je poštedela Hoi An. On je najočuvanija trgovačka luka u Jugoistočnoj Aziji i naselje u kome se ništa nije promenilo poslednjih dvesta godina, otkako je pomorska trgovina zamrla. Danas je to grad slikovitih ulica i građevina – kulisa za filmove i turističko mesto – kažu, najprivlačniji grad u Vijetnamu. U njemu će vam vešti krojači za jedno popodne sašiti haljinu ili odelo, obućari napraviti cipele po vašem dizajnu, a slikari naslikati seriju slika sa domaćim motivima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari