Sargaško moreFoto: Alexandra Tyukavina / Shutterstock.com

Često povezivano sa zloglasnim Bermudskim trouglom, Sargaško more je jedino more na svetu bez ikakve obale. Bez kopnenih granica, okruženo je sa četiri morske struje: Golfskom, Severnoatlantskom, Kanarskom i Severnoekvatorijalnom strujom.

Nalazi se u blizini dubljih delova Atlantskog okeana, a prosečna dubina mora iznosi oko 4 i po hiljade metara, dok je najdublja tačka na više od 7 hiljada metara ispod zemlje. Uz to, Sargaško more je poznato po svojoj izrazitoj plavoj boji s ogromnom bistrinom sve do šezdesetak metara ispod površine.

Ime mora

Zbog prisustva mora unutar okeanskog vrtloga, to je takođe jedno od retkih mesta na svetu gde alge roda Sargassum mogu da rastu. Ovu vrstu morske trave ne samo da je teško pronaći, već ona takođe predstavlja dom mnogim endemskim vrstama, kao i mesto za razmnožavanje jegulja, kitova i drugih okeanskih životinja. Štaviše, morska trava je poznata po svojoj zlatnoj boji koja može prekriti dno okeana i stvoriti neku vrstu zlatne prašume u vodi. Tako je more nazvano Sargaškim po lepoti ove jedinstvene biljke, piše Punkufer.

Istorija Sargaškog mora

Najraniji istorijski tragovi Sargaškog mora rašireni su kroz priče od 10. i 14. veka s različitim tvrdnjama o moru bez vetra i jedinstvenoj morskoj travi (verovatno Sargassum) koja se nalazi samo u tom području. Na primer, u 14. veku, pesma koju su pomorci koristili u obližnjim vodama navodi da je određeno područje u Atlantiku bez vetra i dom jedinstvene vrste morske trave.

Osim toga, Kristofor Kolumbo ga je spomenuo u pisanom izveštaju 1492. godine na svom prvom putovanju u novi svet. Prema dostupnim zapisima, Kolumbo je naišao na jedinstvenu morsku travu za koju se bojao da će oštetiti njegov brod i odvesti ih u neželjene i opasne plitke vode.

Nakon toga, tek 1609. dogodio se sledeći veliki događaj u moru i potvrdio njegovu prisutnost u istoriji. Naime, olupina 300 tona teškog engleskog broda „Sea Venture“ usled uragana započela je naseljavanje Bermuda i označila Sargaško more kao istaknuto mesto za njihov život i opstanak.

Čudesna boja

Jedna od najunikatnijih karakteristika Sargaškog mora je bistrina i boja njegove vode. U poređenju s drugima, Sargaško more poznato je po dubokoj plavoj boji i velikoj vidljivosti koja se proteže na više od 60 metara ispod površine. Mnoga područja unutar mora takođe su često ispunjena linijama sargassuma zbog istaknutosti biljke po celom morskom dnu. Inače, u moru se nalaze velike količine plastičnog otpada koji nije biorazgradiv.

Naseljenost

Sargaško more dom je samo jednoj grupi ostrva, a to su Bermude duž zapadne granice mora. Bermude su arhipelag koji sastoji od 181 ostrva od kojih je samo nekolicina naseljena i ima infrastrukturu. Celo područje Bermuda sastoji se od 73 posto kopna, a ostatak čini more koje se prostire između različitih ostrva. Kada je reč o ljudskim naseljima unutar Sargaškog mora, celokupno stanovništvo nalazi se na Bermudskim ostrvima i broji otprilike 70 hiljada duša.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari