Umesto peščane plaže, kamenčići, tzv. Engleska promenada dugačka 7km, punjači baterija za električne automobile duž trotoara, šarmantne uske uličice starog jezgra Nice (oko 340.000 stanovnika), neočekivani vatromet na nebu na kome se vide i zvezde, a ne samo mesec i Severnjača.
Krem Brule koji krcka pod zubima, naznake Amsterdama u zgradama duž obala Saone koje se vide s Bonapartinog mosta, lionska katedrala Svetog Jovana Krstitelja u kojoj se nalazi astronomski sat iz XVII veka, mnoštvo suvenira sa likom Malog princa, jer Lion (oko 520.000 stanovnika) rodni je grad Sent Egziperija.
Grad svetlosti (oko 2,16 miliona stanovnika) širokih ulica, predivni murali uličnih umetnika, Ajfelova kula koja se neočekivano pojavljuje u tački nedogleda neke bočne ulice.
Tuluz (oko 500.000 stanovnika) u bojama Toskane, impresivna bazilika Svetog Sernina koja kao da je poslužila Borhesu za inspiraciju kada je pisao o Vavilonskoj biblioteci, monumentalna arhitektonska celina gradske kuće i kvadratnog trga ispred nje.
Montoban (oko 60.000 stanovnika) i Bomon de Lomanj (manje od 5000 stanovnika), utvrđeni gradovi iz XII i XIII veka. Bomon je i rodno mesto Pjera de Fermaa, velikog francuskog matematičara iz XVII veka. Trenutno su u toku radovi na kući porodice Ferma koja će, nakon završetka rekonstukcije i renoviranja postati kulturni centar.
I najjači utisak, novinarnica u Bomonu u kojoj su police duž dva zida prepune časopisa na francuskom. Jedna polica rezervisana isključivo za istoriju, jedna za tzv. lepe umetnosti, pozorište i film, jedna za naučne časopise. Povrh toga, može se kupiti više od desetak knjiga posvećenih gradu i njegovim znamenitim ličnostima, nijedna o Pjeru de Fermau.
Francuska je očigledno velika zemlja, ali je i zemlja koja mnogo polaže na kulturu. Sa željom da bar delić toga postoji i kod nas, šest časopisa na jeziku koji ne razumem sada su deo moje kućne biblioteke.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.