Tikal (2): Delovi izgubljenog sveta 1Foto: Branko Vasiljević

Iako su neke piramide mauzoleji, one nisu nazvane po graditeljima, nego imaju imena po rednim brojevima, onako kako su ih arheolozi otkopavali. Svaka od njih imala je na vrhu mali hram, u kome su se obavljali rituali žrtvovanja.

Tikal je grupisan u nekoliko građevinskih celina, povezanih nasipima.

Arheolozi su celine nazvali akropoljima i trgovima, a neki od kompleksa dobili su prigodna imena – „Izgubljeni svet“ i „Palata sa prozorima“.

Najpoznatiji kompleks je Centralni trg, zaštitni znak Tikala, na kome se nalaze tri piramide – „Hram jaguara“, mauzolej Gospodara čokolade, nasuprot koga je „Hram maske“, piramida njegove supruge, Gospođe Dvanaest Majmuna i „Hram Sveštenika Jaguara“.

Oko centralnog trga su akropolji sa grobnicama drugih vladara, u kojima su pronađeni žrtveni predmeti, a u nekima i ostaci mladih podanika, koji su žrtvovani da bi kralja pretili na nebo. Ispred akropolja su olatri sa stelama, koje su imale urezane glifove sa opisima perioda u kojima su podizane.

Prema poslednjoj podignutoj steli zaključuje se kada je grad napušten. Onda se, kako kaže gvatemalski nobelovac Migel Anhel Asturijas, „Grad udaljio ulicama pevajući“ („Gvatemalske legende“).

U Tikalu, kao i u drugim majanskim gradovima, postoji igralište, u kome se igrala igra loptom od pune gume, ali po nepoznatim pravilima.

Ostaje samo da zamislimo stanovnike koji gledaju „fudbal“ i nervozno žvaću smolastu smesu ćikle…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari