Dom borilačkih sportova u Zrenjaninu jedinstven je po mnogo čemu, a za to se pobrinuo u periodu između dva svetska rata čuveni arhitekta Dragiša Brašovan, koji ga je projektovao.
Znameniti srpski arhitekta, rođen u Vršcu 1887, a preminuo u Beogradu 1965. godine, nakratko je posle rada u Budimpešti radio u Velikom Bečkereku kao gradski arhitekta tokom 1919. i 1920. godine. On je ovde stigao na poziv svog zeta advokata dr Slavka Županskog, tada velikog župana Torontalske županije.
Brašovan će i kasnije raditi nekoliko projekata u Zrenjaninu, a među njima je i zgrada Sokolskog doma, gde je pokazao nepopustljivost prema trendovima i time gradu Zrenjaninu ostavio u znamenje objekat neprolazne lepote. Objekat je smešten na par koraka od centra grada i Gradske kuće, na potezu prema gradskim jezerima, pa za znatiželjne nije teško da ga pronađu.
Zgrada je uvučena u odnosu na druge objekte u ulici i ima ispred sebe ne naročito atraktivne sportske terene, jedan košarkaški i jedan fudbalski. Ponekad se na njima postavlja zimi klizalište. Ono što nedostaje u svemu jeste lepo i negovano zelenilo, koje pristaje ovakvom objektu.
Za razliku od drugih sportskih objekata koji su građeni po Vojvodini, ovaj je baš u duhu akademizma. Krase ga upečatljivi grčko-rimski stubovi i dve statue kopljanika, toliko netipični za sportske objekte ne samo za ovu lokalnu sredinu. Dugo je zgrada bila skrajnuta, što zbog nepopularnosti njene kitnjaste arhitekture, što zbog malih budžeta sportskih klubova, pa se o njenom stanju povelo više računa u 21. veku.
Nekada je pogled na nju zaklanjala i stara pijaca, koje je odavno iseljena iz Tiršove ulice. Objekat je, razumljivo, pod zaštitom države kao jedan od spomenika kulture. Izgrađen je 1926. godine za potrebe Sokolskog društva Velikog Bečkereka.
Kasnije će to postati Dom borilačkih sportova „Partizan“ u duhu vremena koje je usledilo. Zrenjaninci ga i danas zovu skraćeno „Partizan“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.