Ramazan 2024: Dužina posta i vreme iftara širom sveta 1Foto: EPA-EFE/SEDAT SUNA (arhiva)

Muslimanski mesec posta ramazan počeo je u ponedeljak 11. marta.

Post od zore do sumraka traje između 12 i 17 sati dnevno, što zavisi od toga o kom se delu sveta radi.

Muslimani veruju da je ramazan mesec u kojem je počela objava svete knjige Kurana poslaniku Muhamedu pre više od 1.400 godina.

Post podrazumijeva apstiniranje od jela, pića, konzumiranja cigareta i seksualnih odnosa tokom perioda dana dok je Sunce na nebu, kako bi se postigla veća svest o Bogu.

Zašto ramazan počinje u različite dane svake godine?

Ramazan počinje 10 do 12 dana ranije svake godine jer je islamski kalendar zapravo lunarni hidžretski kalendar gde meseci imaju 29 ili 30 dana.

Pošto je lunarna godina kraća od solarne za 11 dana, ramazan će se 2030. godine ponoviti dvaput – prvi će početi 5. januara, a drugi 26. decembra.

Naredni put kada će ramazan početi posle 12. marta desiće se za 33 godine, tačnije 2057. godine.

Dužina posta širom sveta

Broj dnevnih sati, odnosno sati u danu dok je Sunce na nebu, varira širom planete.

Tako će muslimani najjužnijih država svijeta, poput Čilea ili Novog Zelanda, postiti približno 12 sati, dok će oni na severu (Island ili Grenland) postiti više od 17 sati.

ramazan
Foto: Shutterstock/Fevziie

Za muslimane severne hemisfere, broj sati posta biće nešto manji ove godine i smanjivaće se do 2031. godine kada će se ramazan podudariti sa najkraćim danom godine. Nakon toga će broj sati posta rasti do najdužeg dana u godini na severnoj hemisferi.

Suprotno se dešava za muslimane koji žive južno od ekvatora.

U najsevernijim gradovima planete, poput norveškog Longyearbyena, gde Sunce ne zalazi od 20. aprila do 22. avgusta, verska tela su odredila da se prati vreme u Meki (Saudijska Arabija) ili najbližoj muslimanskoj državi.

Ostatak teksta pročitajte na sajtu Al Jazeera Balkans

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari