Da li znate kako je nastao naziv vanilice (grancle)? Neko se pita, a neko ne odakle potiče taj naziv.
Pogledajte šta piše na fotografiji ispod.
Moram da vam napomenem da su recepti u prababinoj beležnici nepotpuni.
Jednostavno, oni su znali šta i kako prave, pa recepte nisu ni zapisivali.
Deda je jednog dana odlučio da zapiše recepte svoje majke i sačuva ih od zaborava.
U većini recepata su navedeni samo sastojci.
Priprema i saveti su se prenosili sa kolena na koleno.
Ja sam odlučila da nastavim dedinim stopama i sačuvaj sve te recepte, ali da ih podelim sa vama i malo pojasnim.
U svesci piše: „Vanili grancle“. Skraćena verzija je vanilice. Svima je poznato da je Vojvodina nekada bila deo Austrogarske, a sam naziv govori koji su jezici bili zastupljeni.
Često su neke mađarske i nemačke reči prevođene pogrešno. I tako su se kod nas ustalili nazivi raznih jela (koji su neretko pogrešni).
Vanilice su zapravo venčići zamirisani vanilom. Ima logike, zar ne? Moja prababa je uvek pravila rupu u sredini koristeći naprstak, a tako napravljena vanilica liči na venčić, zar ne?
Da li znake kako se venac/venci kaže na nemačkom?
Kränze (venci).
Izgovor ne mogu da napišem.
Sada vam je jasno odakle potiču „grancle“ (od kränze).
Eto rešili smo „misteriju“.
U današnje vreme postoji dosta naziva i varijacija na temu ovog kolača. Naravno, podrazumeva se da svako može da pravi i naziva ovaj kolač kako mu je volja, ali imala sam potrebu da objasnim ovu sitnicu.
Vanilice najčešće pravim bez rupe u sredini jer mi je tako jednostavnije (i malo tanje jer mi se kao takve više dopadaju). Ovaj dobro poznat kolač možete videti u raznim oblicima pored venčića – u obliku cvetića, zvezdica…
Vanilice, sastojci:
- 500 g brašna
- 250 g masti (ili putera)
- 100 g šećera u prahu
- vanilin šećer
- korica limuna
- 1 jaje
- 1 žumance
Ostali sastojci:
- domaći džem po izboru
- šećer u prahu zamirisan vanilom
Istrljajte brašno, mast i šećer. Dobićete mrvičastu smesu. Dodajte vanilin šećer (količina po ukusu), rendanu koricu limuna, jaje i žumance. Umesite testo. Po potrebi dodajte malo mleka (prababa je za ovakva testa koristila mileram).
Koliko će vam mleka biti potrebno, zavisi od toga kolika su jaja i kakvo je brašno. Savet je da ga dodajete postepeno.
Ovo testo ne treba dugo mesiti.Testo razvijte debelo onoliko koliko želite (npr. 5 mm) na površini koju ste posuli brašnom.Secite željene oblike (krugove, zvezdice, cvetiće). Na svakom drugom keksu možete napraviti rupu u sredini.
Pecite ih u zagrejanoj rerni na 150-180 stepeni u zavisnosti od jačine vaše rerne oko 10 minuta, tj dok ivice blago ne porumene.Spajajte po dva keksića džemom i uvaljajte ih ili pospite prah šećerom. Vanilice su lepše kada malo odstoje, bar jedan dan.
Piše Kristina Gašpar, autorka bloga Domaćica za vas. Kristina je tvorac mnogobrojnih recepata koji su svoje, zasluženo mesto, pronašli i u cenjenim štampanim izdanjima.
Na “blogerskoj” sceni Srbije, mnogi su je prepoznali po tome što se razlikuje svojim fotografijama. Mnogi, u isto vreme, ne veruju da fotografije izrađuje sama, i to najčešće jednim, prilično starim modelom pametnog telefona. Posebnu pažnju privlače njeni veganski i vegetarijanski recepti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.