Kod nas se pasulj priprema malo drugačije nego u ostalim krajevima sveta.
Uobičajeni način pripreme pasulja, u mrsnoj varijanti, je sa mesom, najčešće dimljenim, pa malo kobasica, ako je moguće domaćih… Sve se to lepo krčka satima… Dodaje se tu još svašta nešto – crni luk, beli luk, aleva paprika, biber, lovorov list… Najpopularnija varijanta posnog pasulja je prebranac.
Kod italijana je popularna pasta fažoli (fagioli)….
U svim zemljama sveta, pasulj je popularna hrana.
Zauzima posebno mesto u vegetarijanskom načinu ishrane.
Samim tim je vrlo popularan i u Indiji.
Pasulj na indijski način pripremila sam sasvim slučajno.
Najčešće koristim šareni pasulj.
S obzirom da sam se u poslednje vreme bavila proučavanjem indijske kuhinje i imala neke od potrebnih začina, obarila sam pasulj, na prešišćenom maslacu, propržila luk, začine…
Tek nakon što sam završila sa pripremom jela, pogledala sam kako se u Indiji pripremaju jela od pasulja i došla do zaključka da je to-to.
U Indiji se skoro svako jelo zove kari, sama reč kari znači umak, sos, ali i svako drugo jelo koje u sebi sadrži kari kao i ostale začine (kari začin je mešavina više začina).
Tako da bi pun naziv ovog jela bio Rajma masala kari.
„Rajma“ (radžma) je u prevodu pasulj, a „masala“ znači mešavina začina. Možda bi najadektvatniji prevod bio Začinjeni pasulj.
U većini indijskih jela se koriste razne kari paste. Tako i u ovom jelu. S obzirom da je nemam, dodala sam malo mrvljene ljute paprike.
Miris i ukus gi-a mi se ne dopada, ali ja nisam merodavna s obzirom da ne volim miris svih mlečnih proizvoda.
Kada gi koristim u pripremi jela, ukus je zaista prihvatljiv. Gi jelima daje karakterističan miris i vrlo prijatan ukus.
Neophodni sastojci:
1 kašika prečišćenog maslaca (možete koristiti i ulje po izboru, ali u tom slučaju povečajte količinu na nekoliko kašika);
1 kašičica kima (umesto kumina);
1 veći crni luk;
1 čen belog luka;
1 manji komad svežeg đumbira (1-2 cm);
3 veća paradajza;
po 1/2 kašičice: mrvljene ljute paprike, kurkume, mlevenog korijandera, čilija u prahu i garam mašale (koju možete zameniti mešavinom cimeta, karanfilića, muskatnog oraščeta, bibera, aleve paprike, đumbira u prahu…);
500 g kuvanog šarenog pasulja;
opciono, svež list korijandera (koristila sam list peršuna)
bareni pirinač po izboru-ne mora biti basmati
Priprema:
Na maslacu propržite kim (kumin), pa dodajte sitno iseckan crni luk i pržite dok lepo ne porumeni. Dodajte beli luk i rendan đumbir, popržite kratko. Potom dodajte sitno iseckan paradajz i krčkajte dok se paradajz ne omekša, nekoliko minuta.
Sipajte navedene začine (količine možete korigovati), izmešajte, pa dodajte pasulj, kratko propržite i nalijte vodom u kojoj se kuvao pasulj, onako da ogrezne.
Kuvajte desetak minuta. Ako pasulj nije dovoljno raskuvan, neka zrna možete izgnječiti kako bi se napravio lep sos.
Posolite po ukusu.
U zavisnosti od željene gustine, možete dodati još malo tečnosti.
Preporuka je da se rajma masala služi uz obareni basmati pirinač, đira pirinač (koji često pripremam, a nisam znala da se tako zove, naravno, umesto đire koristim kim) roti hleb (vrlo sličan čapatima) ili naan.
Ja sam obarila pirinač koji sam imala-italijanski, okruglog zrna.
I eto, Indijci i Italijani su se savršeno uklopili.
Piše Kristina Gašpar, autorka bloga Domaćica za vas. Kristina je tvorac mnogobrojnih recepata koji su svoje, zasluženo mesto, pronašli i u cenjenim štampanim izdanjima.
Na “blogerskoj” sceni Srbije, mnogi su je prepoznali po tome što se razlikuje svojim fotografijama. Mnogi, u isto vreme, ne veruju da fotografije izrađuje sama, i to najčešće jednim, prilično starim modelom pametnog telefona. Posebnu pažnju privlače njeni veganski i vegetarijanski recepti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.