Pastirska ili domaća pita je slano jelo iz Ujedinjenog Kraljevstva od mlevenog mesa prelivenog pire krompirom i zapečeno.
Oba engleska termina su korišćena naizmenično otkako su ušla u upotrebu krajem 18. i početkom 19. veka, ali neki kuvari i pisci insistiraju da pastirska pita treba da sadrži samo jagnjetinu ili ovčetinu i domaću govedinu.
Prvobitno, ovo jelo je zamišljeno kao dobar način da se iskorišćavaju ostaci nedeljnog mesa i uglavnom se jelo ponedeljkom.
Meso
Pastirka pita se tradicionalno pravi od ostataka pečenog mesa, ali danas se češće koristi sveže mleveno meso. Potrebno vam je kvalitetno meso dobrog ukusa i malo masti.
Do mlevene jagnjetine je teže doći, pa je govedina postala meso koje se pominje u većini recepata.
Meso je najbolje dinstati najmanje 45 minuta sa puno luka, šargarepe i začinskog bilja, a mnogi preporučuju sporo kuvanje mesa u zalivu, od dva do osam sati.
Povrće
Povrće je često uključeno u recept za pastirske pite, iako ne postoji posebna vrsta povrća koju bi trebalo koristiti. Većina tradicionalnih recepata uključuje šargarepu i pastrnjak, a neki u meso dodaju grašak ili mahunu.
Krompir
Englezi uglavnom kuvaju ceo i neoljušten krompir u ključaloj vodi, a zatim ga izgnječe.
Ne treba vam previše vodenast krompir, već brašnast, koji je namenjen za kuvanje. Budite oprezni sa dodatkom tečnosti pri pravljenju pirea, jer previše mleka i putera može da pretvori smesu u čorba, piše IndexHR.
Sir
Za posipanje treba koristiti baš dobar sir, a Englezi više vole čedar jer se dobro topi, ima jak ukus i kad se ispeče postaje hrskav na najbolji mogući način. Parmigiano-Reggiano je takođe odlična opcija.
Začini
U mnogim slučajevima, so i biber su jedini začini koji se koriste, a ponekad se dodaje lovorov list kao pojačivač ukusa. Sa jagnjetinom ne možete pogrešiti sa malo timijana i ruzmarina.
Priprema
Pre nanošenja pirea preko mesa, meso treba ostaviti da se kratko ohladi. Hlađenje omogućava da se na mešavini mesa stvori korica koja će pire krompir zadržati na površini, a da se ne topi. Nakon što se pire rasporedi po vrhu smese, viljuškom se mogu praviti linije na površini, koje treba da obezbede bolju teksturu i ukus gotovog jela.
Čobanicu možete ispeći u rerni na uobičajenim podešavanjima, ali je preporučljivo koristiti funkciju roštilja na veoma visokoj temperaturi, jer ćete tako dobiti bolju teksturu površine.
Mesno punjenje
50 ml maslinovog ulja
1 glavica crnog luka, sitno iseckana
650 g mlevene govedine
2 kašike koncentrata paradajza
1 kašika oštrog brašna
150 ml vina
400 g goveđeg mesa
soli, ako je potrebno
biber, ako je potrebno
Pire krompir
900 g krompira, isečenog na kockice
100 g maslaca
120 ml mleka
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.