U moru začina šafran se izdvaja izgledom, mirisom i ukusom, a posebno cenom. Na to utiče njegovo kratkrotrajno cvetanje, složena berba i činjenica da od jednog cveta dobijete tek nekoliko tučaka.
Kada se lekoviti i aromatični tučak šafrana osuši, dobije se nekoliko tračica ovog neobičnog začina, koji svako jelo učini posebnim.
Postojbina šafrana je Iran, odnosno nekadašnja Persija, a odatle se proširio na Indiju i okolne zemlje Istoka i Azije da bi tek u 10. veku stigao u Evropu.
I danas je Iran najveći proizvođač šafrana, gde se godišnje proizvede i do 13 tona ovog začina.
Dugo je šafran bio luksuzan začin, koji su mogli da priušte samo najbogatiji. I danas je skup, ali i vi možete da ga imate u svojoj kuhinji.
Neka vas podatak o ceni ne plaši, za jedan ručak ne treba vam velika količina šafrana. Dovoljno je nekoliko tračica da oboje vaše jelo.
U mediteranskoj kuhinji se koristi da se začini testenina, kuskus, rižoto, paelja, ali može da se dodaje i istočnjačkim jelima sa piletinom, ribom i jagnjetinom.
Ovaj začin je popularan i u poslastičarstvu, gde se koristi u pripremi kolača, musova, keksa i kremova.
I dok ga kod jela treba dodati pre kraja kuvanja, kod različitih peciva dodaje se prilikom mešenja, da bi mogao da da ukus i boju testu.
Šafran se odlično slaže sa pirinčem, a ako ga spremate kao rižoto u tiganju ili ga kuvate u vodi, najbolje je da šafran pre toga potpite u manju količinu vode, da malo otpusti aromu i boju.
Dodati ga onda pirinču na kraju kuvanja, da bi začin pokazao svu svoju aromatičnost.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.