Kada 14. februara, na Dan svetog Trifuna, vinogradari započnu godišnji pohod vinogradima zbog prve rezidbe, a 22. maja, o letnjem svetom Nikoli obave prvo prskanje, omeđili su period u kojem je najveća poslastica na trpezi – vinov list.
Vinova loza, ili lišće s čokota, od kojeg se daju pripremati đakonije daleko veće raznolikosti nego što su to samo – sarmice kako je uobičajeno. Uz to, stižu i jaganjci: taman za otvaranje sezone.
Usred smo majskog razigravanja: preživeli smo Uskrs i Prvi maj, Đurđevdan… potom i poslednji lov za majskim plodovima što se odigrava u režiji zaljubljenih. A sve valja, kako drugačije, obeležiti na dobro popunjenoj trpezi (obavezno!) začinjenoj jagnjetinom!
Proslava, koje god vrste da je, naravno, ne ide bez vina. Vina za prave poznavaoce i prave prilike. Sovinjon blan se, ne bez razloga, još naziva i kraljicom među svim belim sortama.
Nije ni čudo, jer ova vrsta grožđa je izrazito »štedljiva«. Malo rađa, uz to je i osetljiva, pa je mnogi vinogradari izbegavaju u korist izdašnijih grozdova.
Ali, zato je vino od sovinjona biser od bisera: punog mirisa, raskošnog bukea, pa je grehotna i sama pomisao da se troši bez istog takvog obroka, ili ne daj bože upropašćeno sodom. Dakle, na trpezi je sve punog mirisa, zanosnog ukusa i raskošnog izgleda.
Nećemo se baviti jagnjetom na ražnju. To svi misle da znaju. (Đavola, istorija je puna primera da je jagnje s ražnja završavalo u rerni koja je morala da završi posao samoproglašenih majstora!)
Jagnjeća salata
Jagnječe pečenje – 100 gr; zelena salata – 1 kom; – mladi grašak-šećerac – 200 gr; mladi beli luk – 2 veze; ljuta papričica – 1 kom; feta sir – 200 gr; jaja – 1 kom; origano; modensko sirće; maslinovo ulje
Ima onih što najvole prasetinu, a jagnjetinu troše kao salatu. Ovo uputstvo nije namenjeno samo njima. Naprotiv. Ti preferiraju i pivo, a ovo je podrška za onaj napred pomenuti sovinjon.
Svaka domaćica što ima običaj da proba živo majsko povrće shvatiće da se ono može i sveže jesti. Dakle, šaku mladog graška šećerca, krupno iseckani listovi zelene salate, dve veze mladog belog luka iseckanog na cevčice i jednu izlomljenu zelenu papričicu valja samo malo posoliti, nežno promešati, naliti maslinovim uljem i začiniti vinskim modenskim (aćeto balsamiko) sirćetom, a preko nadrobiti krišku feta sira i jedno na kolutove isečeno tvrdo kuvano jaje. Odozgo sve još valja nežno »posoliti« suvim origanom.
Jagnjetina za kraj: hladno pečenje, isečeno na listiće kao da je u pitanju pršuta, ukrasiće ovu salatu.
Čobanska čorbica
Jagnjeće koske, glava – 500 gr; crni luk – 1 glavica; mešana zelen (šargarepa, peršun, celer, paškanat) – 500 gr; ljuta paprika – 1 kom; slatka paprika – 1 kom; ulje; so; biber; lorber; aleva paprika: jaja – 2 kom; vinsko sirće
Na stolu leži već otkošćen butić, komadići iseckani na veličinu domine (trebaće za sarmice od zelja), a ostalo što se ne uklapa u standard odvojeno sve sa kostima i ono pola glave (prodaje se uz butić, hteli mi to ili ne), za više no dobru čobansku čorbicu.
Povrće, jaja, ulje, so, začini, naravno: na malo zejtina samo treba izdinstati glavicu sitno seckanog crnog luka. Dok ne porumeni. Dodati još i na kružiće iseckanih pola kila korenja (šargarepu, peršun, paškanat i celer), pa sve propržiti i ostaviti na stranu.
U drugom loncu, u slanoj vodi s dva lista lorbera i kašičicom bibera u zrnu (a nije zgoreg vreme uštedeti u papenovom loncu) valja obariti one ostatke od jagnjetine, pa s kostiju skinuti meso i sve iskidati na komadiće kol’ko za zalogaj.
Dinstano povrće se potom nalije supom i mesom, ubaci jedna zelena ljuta i jedna zelena slatka paprika. Ako treba još posoli i zabiberi, pa na laganolj vatri kuva još oko pola sata. Dok paprike ne smekšaju. Onda se u ključ ubaci još kašičica aleve paprike. Da postane crveno kako treba.
Pred samo služenje umute se dva jajeta što se sipaju pravo u ključ. Da se naprave rezanci. Jede se sa sirćetom – obavezno.
Jagnjeći but (sa spanać-sosom)
Jagnjeći but – 1 kom; spanać – 500 gr; mleko – 500 ml; puter; brašno; so; senf; biber; beli luk; ulje
Savršeno jagnjeće pečenje moglo se naći u gotovo svakoj drumskoj mehani na putu što vodi bilo preko Zlatibora pa uz kanjon Neretve do mora, bilo kroz Liku ili Makedoniju, pa da bi jagnjetina bila nešto posebno, moralo je i da joj se doda nešto posebno.
Iz jagnjećeg buta se pre svega izvadi unutrašnja kost, a meso se posoli pa premaže senfom. Ostavi se na stranu da čeka dalje.
Dalje je bešamel sos: na malo putera proprži se kašika brašna sa malo soli, a onda na laganoj vatri da ne zagori i uz brzo mešanje da se ne zgrudva dodaje mleko. Tako dok se ne dobije gustina kako treba. Za nadevanje sos valja da je malo gušći.
Posebno se obari pola kila spanaća, sitno se isecka kao za pire, pa ubaci u sos, doda još malo bibera i belog luka, pa time napuni mesto u jagnjećem butu gde je bila kost. Butić se zatvori belim koncem, posoli, zalije zejtinom, ubaci u zemljani sud, pa zadihtuje aluminijumskom folijom.
Peče se oko dva sata na 200 stepeni, onda skine folija i rerna pusti na najjače dok sve ne porumeni.
Sarmice od vinovog lista
Vinov list – 2 veze; jagnjetina od buta – 500 gr; paprika – 2 kom; paradajz – 3 kom; mirođija – 1 veza; so; biber; ulje; belo vino – 1 čaša; brašno; kisela pavlaka
Dakle, od jagnjećeg buta su isečeni komadići veličine domine. Na pijaci su nabavljene još dve veze vinovog lista, paprike, paradajz, mirođija, vino već postoji.
Dalje je sve samo stvar pakovanja: meso se uvije u liske, sarmice (uvis) poređaju u kakav đuveč da im bude tesno, okolo ušuškaju seckana babura i paradajz, sve nalije čašom sovinjona, sud zadihtuje aluminijumskom folijom, pa na laganoj vatri (do 200 stepeni) krčka u rerni bar dva sata.
Napravi se i redak »sirotinjski« bešamel: na zagrejanom zejtinu proprži se kašika brašna, pa sve uz mešanje naliva vrelom vodom (bolje supom od jagnjećih kostiju) dok ne dobije gustinu kako treba što se još samo umeša sa čašom kisele pavlake.
Na samom kraju đuveč se otklopi, sarmice zaliju bešamelom, preko nabaca veza seckane mirođije, pa rerna pojača na 250 stepeni i zapeče samo nekoliko munuta. Da lišće ne izgori.
Jagnjeći kotleti
Jagnjeći kotleti – 1 kg; ovčije kiselo mleko – 500 gr; jaja – 3 kom; peršunov list – 1 veza; so; biber; ulje
Nisu retki oni što kod jagnjeta prvo preferiraju butove, onda plećkice, a tek na kraju rebarca i kotlete, i to samo da zaslade ručak. To su ti isti što najvole prasetinu, a jagnjetinu troše kao salatu. Jagnjeći kotleti su još jedan pokušaj menjanja gastronomskih navika nacije.
Spremaju se više nego jednostavno: kotletiće, recimo kilo, valja posoliti, pobiberiti, propržiti, pa dinstati uz povremeno dolivanje vodom. Kada je meso smekšalo, dakle na samom kraju, valja ga zaliti s pola kila ovčijeg kiselog mleka koje je umešano sa tri jajeta i vezom seckanog peršunovog lista.
Sve se još samo zapeče, a oni iz prvog pasusa obavezno zaborave na butkice i plećkice.
Jagnje u mleku
Jagnjeća plećkica (ili but) – 1 kom; krompir – 1 kg; korenasto povrće – 1 kg; ulje; so; biber; mleko – 500 ml
Najbolje je ako se jagnje pravi ispod sača. Ako ne, u elektičnom šporetu u sudu koji dobro dihtuje da se meso više kuva u pari no peče.
Plećkica ili butić se ostavi u komadu, a pripremi još kilogram krompira, kao i kilogram korenastog povrća: šargarepa, celer, paškanat, zelen.
Dno đuveča se naulji, nežno položi jagnjetina, odozgo poklopi krupno sečenim očišćenim i posoljenim povrćem; pobiberi, prelije uljem, pa nalije mlekom dok sve ne ogrezne. Posuda se poklopi ili, ako poklopca nema, zadihtuje aluminijumskom folijom, pa pripusti rerni četiri sata na umerenoj temperaturi: 175 stepeni.
E, to je put za onu priču kako „samo meso s kostiju spada“.
Jagnje u vinu
Jagnjeći kotleti – 1 kg; crni i crveni luk – 500 gr; beli luk – 1 glavica; žalfija; lovorov list; zeleni biber; šampinjoni – 250 gr; belo vino – 700 ml; ulje; so
Jagnje u vinu je specijalitet što je nastao i tamo gde su stvoreni petao u vinu, burgundski bif, šta sve ne. Naravno, uz jagnjetinu u vinu ne treba zaboraviti na onaj sovinjon.
Pre svega valja imati oko kilogram i po jagnjećih kotletića, onda četvrt kila crnog i isto toliko crvenog luka, glavicu belog, prstohvat žalfije; dva-tri lista lovora i zelenog bibera, četvrt kila šampinjona i naravno bocu pomenutog belog vina.
Jagnjetina se proprži na vrelom ulju, kol’ko da porumeni, a meso dobije koricu. Onda se odvadi na stranu, pa u istoj masnoći proprži luk: crni i crveni. Kad je luk smekšao, ali pazi se da ne porumeni već ostane staklast, ubaci se jagnjetina pa sve posoli i začini žalfijom, lovorovim listom i kašičicom zelenog bibera u zrnu.
Sve se nalije flašom vina, i na laganoj vatri kuva dok meso ne smekša, a vino gotovo potpuno ne uvri. Petnaestak minuta pre kraja ubaci se četvrt kile na listiće iseckanih šampinjona i izgnječen beli luk.
Vinogradski kupus
Kupus – 1 kg; jagnjeći vrat – 1,5 kg; paprika – 500 gr; ljuta papričica – 1 kom; crni luk – 2 glavice; beli luk – 1 glavica; mešana zelen – 250 gr; paradajz – 500 gr; aleva paprika; biber u zrnu; so; ulje; belo vino – 2 dl
Kad se pravi u vinogradu, priprema se na vatri, u zemljanom loncu, za najmanje desetak vinopija, pa je postupak unekoliko drukčiji. To, uostalom, znaju svi koji imaju vinograd, vatru, zemljani lonac i vinopije za prijatelje.
Ovde, uputstvo za pripremu u kućnim uslovima, ali i tako je to hrana za nekoliko dana.
Svakako potrebna je jagnjetina: najbolje od vrata. Dalje još i glavica kupusa, pola kile crvene, jedre paprike šilje, ljutih papričica po ukusu; dve glavice crnog luka; glavica belog; veza zeleni; glavica celera; pola kila paradajza; a za začin aleve paprike, bibera u zrnu, soli.
Sve ovo stane u dve kese s pijace, ali glavno tek predstoji. Meso se iseče na komade, kol’ko za poveći zalogaj. Od kupusa se odvoji nekoliko prvih velikih listova, a ostalo, kao da je lubenica, pretvori u kriške. Na krupne komade se iseče i očišćena paprika, a paradajz i celer učetvore.
Zelen se, po želji gurmana, ostavi ucelo ili iseče. Crni luk se oljušti, pa popreko iseče na kružiće, čenovi belog samo oljušte.
Kakva šerpenja se naulji, dno pokrije celim listovima kupusa a onda nežno naređa meso s povrćem što se zasipa solju, biberom u zrnu i alevom paprikom. Tako sve do vrha. Kol’ko je mesta u šerpi, toliko je i materijala, pa još malo više. Ništa zato, jer vrlo brzo će kupus da šljone, pa sve stane na svoje mesto.
Na kraju se ostavi, za vrh, malo paradajza, slatke paprike, ljute papričice što se sve zapraši alevom paprikom. Da jelo bude i na izgled šareno, a ne samo na ukus. Malo se nalije čašom belog vina, pa poklopi i na laganoj vatri, da šapuće, krčka bar dva sata.
Kada se kupus ovako priprema, nema potrebe za dolivanjem vode. Povrće će samo pustiti svoju tečnost pa će sve ostati sočno i ukusno jer u soku su i svi (nerazblaženi) ekstrakti iz povrća i mesa. O vinu i da ne govorimo.
Jagnjeći paprikaš
Jagnjetina od plećke – 1 kg; mladi luk – 2 veze; belo vino – 2 dl; ulje; so; biber; aleva paprika; peršunov list
Ovo je jelo samo za prave hedoniste. Dakle, valja kupiti kilogram jagnjetine od plećke. Može i od buta, ali uz plećku (jagnjetina nije kategorizovana) pripada džigerica (uz but glava), što takođe ide u ovaj gulaš. Elem, meso se otkosti, pa iseče na komadiće veličine kutije šibica. Ostavi se na stranu. Mladi luk isecka se na kružiće pa na laganoj vatri udinsta koliko treba.
Posoli se, ubaci meso, nalije čašicom vode, pa, uz dolivanje, dinsta dok sve ne smekša. Kad je gotovo, još se po potrebi dosoli, pobiberi, zaspe kašičicom aleve paprike i zalije čašom vina. Dinsta se na laganoj vatri dok višak tečnosti ne uvri, skloni s vatre pa zaspe vezicom seckanog peršunovog lista.
Naravno, služi se s toplim somunom, a zaliva (onim) hladnim belim vinom.
Jagnjetina u povrću
Meso od prednjeg čereka – 1 kg; mešana zelen (šargarepa, paškanat, zelen, celer) – 500 gr; krompir – 500 gr; kupus – 1 manja glavica;
crni luk – 2 glavice; beli luk – 1 glavica; biber; paprika; aleva paprika, lovor; ulje
Mnogo je gurmana koji smatraju da je meso od prednjeg čereka (plećkica, vrat, rebarca) nešto najukusnije i najslađe od celog jagnjeta. Dakle, to najukusnije, a u ovom slučaju se prvo posoli i ostavi da samuje, dok se priprema ostalo: tri-četiri veća krompira; dve-tri šargarepe; jedan veći koren celera; dva paškanata; jedna zelen; onda dve glavice crnog i jednu belog luka.
Još bibera u zrnu, paprike (kako slatke tako i ljute), aleve paprike, lovorovog lista. I kupusa, naravno.
Dno kakvog većeg i dubljeg suda, koliko da se prostre po celoj rerni, prvo se dobro namaže uljem, a onda prekrije lišćem od kupusa. Preko se nežno položi kolenica, pokraj nje učetvorena srca od kupusa, komadi krupno sečenog krompira i ostalo korenje.
Preko se nabaca crni luk sečen na rebarca i beli u čenovima. Onda i biber u zrnu, paprike ucelo i tri-četiri lista lorbera. Sve se zapraši alevom paprikom, premaže uljem, nalije rakijskom čašicom vode pa dobro upakuje u lišće od kupusa.
Još se pokrije aluminijumskom folijom i pusti da se u rerni krčka na niskoj temperaturi: 175 stepeni. Tako najmanje četiri sata (ne može da se prekuva), kada se skloni folija, rerna uključi na jače, pa sve po ukusu još malo zapeče.
Treba li posebno napominjati da ovo ne bi bila nikakva prava gurmanska priča kad se ne bi završila vinom, zna se kojim.
Pikljevi u provansalskom sosu
Jagnjeći pikljevi – 4 kom; crni luk – 500 gr; beli luk – 1 glavica; paradajz – 500 gr; belo vino – 2 dl; so; biber; ulje; peršunov list; brašno
Kad domaćin nabavi jagnje za ražanj, a pri tom je pravi gurman, pikljeve ostavi za sebe. I za uživanje u društvu drage. Dakle, pored pikljeva, za ovo jelo je neophodna i druga boca vina, sveće za atmosferu.
Dakle, u dubokoj šerpi se izdinstaju crni luk, paradajz oljušten i iseckan na kockice što se nalije belim vinom i vodom, posoli, pobiberi, a na samom kraju ubaci beli luk i peršun. Posebno se pikljevi posole, uvaljaju u brašno, proprže, pa naliju vodom i pirjane dok ne budu toliko meki da samo meso sa kostiju spada. Pred samo služenje preliju se onim sosom.
Nego šta: sveća se upali, boca vina otvori, a dalje…
Majske sarmice
Komplet jagnjećih iznutrica sa maramicom – 1 kom; crni luk – 2 glavice; pirinač – 1 šoljica; veza peršunovog lista; biber; so; ulje; brašno; jaja – 3 kom; kisela pavlaka – 1 čaša
Završetak sedmonedeljnog posta obično je prilika za – veliki mrs. Kako pravi domaćin ne dozvoljava da se išta baca, nastalo je ovo, samo o Uskrsu predjelo, a u svim drugim prilikama glavno jelo. Zove se još i jagnjeća sarmica.
Pretpostavićemo da su crevca već oprana, da se ostatak jagnjeta vrti na ražnju, da su sve iznutrice izuzev maramice i džigerice obarene u slanoj vodi, ohlađene i iseckane na sitne kockice. Crna džigerica se takođe iseče na sitne komade, uvalja u brašno, isprži na vrelom zejtinu, ohladi pa isecka na još sitnije kockice.
U povećoj šerpi sad valja prodinstati dve glavice crnog luka, pa dodati šoljicu pirinča što se nalije s tri šoljice vode i uz povremeno mešanje skuva na laganoj vatri. Kad je pirinač smekšao, ubace se iseckane jagnjeće iznutrice (ko je jagnje kupovao u kasapnici moraće da radi bez crevaca), sve se začini vezom seckanog peršunovog lista, biberom i solju po potrebi, pa skloni s vatre i ohladi.
U činiji se umuti čaša jakog milerama s tri jajeta, pa pola ovoga umeša u fil, ali pazi se da masa ne postane previše retka. Sveža maramica se iseče na komade kao šaka, što se napune filom da se naprave sarmice koje se ređaju u đuveč, okrenuti da odozgo budu glatki i lepi. Sve se prelije s ostatkom onih umućenih jaja, pa zapeče u rerni.
Služi se obavezno s ovčijim kiselim mlekom, a još je bolje ako se napravi tarator.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.