Post, još od vremena Isusa Hrista, kada je, kako svedoče evangelisti, sam u pustinji postio četrdeset dana, podrazumeva odricanje od svih, pa i kulinarskih zadovoljstava.
Poslastice, pak, podrazumevaju ono završno uživanje u svakom prazniku što će se odigrati, a gde drugde, do za trpezom.
Šta da radimo kada ne bismo da se odričemo nikakvih ovozemaljskih zadovoljstava, kada bismo i da uživamo za trpezom, a istovremeno da budemo ortodoksni hrišćani? Kako onda da krunišemo obrok?
U toku je Veliki post. Ove godine istovremeno i za poštovaoce julijanskog i gregorijanskog kalendara. Dakle, svi hrišćani ovog sveta imaju ulazak Hrista u Jerusalim (Cveti, odnosno Cvijetnicu), ostali i Dan žena, o Mladencima da ne govorimo.
Evo prilike da se zadovolje svi. I naši i njihovi, i smerni i revolucionarni, i vernici i nevernici. Svi smo mi, kako god da se okrene, i partizanovci i zvezdaši; i hajdukovci i dinamovci (uzgred, kako se »velika četvorka« razbila da dve »velike dvojke«, veličine su više nego upolovčene; četiri podeljeno na dva nije uvek dva!).
Teško Gospodinu s nama. NJemu je do smernosti, nama do gozbi; njemu do odricanja, nama do strasti; njemu do uzdržanosti, nama do uživanja.
On bi da nam vino posluži o ritualnoj pričesti, nama da se svakodnevno pričešćujemo. Zato, čitaocima prepuštamo mašti na volju, uz jednu važnu napomenu: uz kolače i torte služe se bela vina (eventualno neki roze), ohlađena na regularnih 18 do 22 stepena, i leti i zimi, ili suvi (brut) šampanjac. Ko ima i voli.
Onda, kako je to i red, posle krkanluka i pijanluka, u zoru, s ocem (ili bez njega) na jutrenje.
Torta s vinom
Belo vino – 4 dl; med – 2 dl; šećer – 2 dl; ulje – 1 dl;
kašičica sode bikarbone; brašno; džem od kajsije;
šećer u prahu – 250 g; ulje
Vinko Lozić nije samo najbolji začin za sva jela. To je i najbolji materijal za mnoga jela… evo i tortu.
Čaša belog vina, pomeša se sa isto toliko meda, šećera i zejtina.
U malo vode se rastvori i kašičica sode bikarbone, pa sve umeša s malo brašna, kol’ko da se dobije testo, ali tako da ostane što mekše.
Ako se pretera s brašnom, više će ličiti na bajat i tvrd hleb no na tortu. Peče se na 200 stepeni dok ne porumeni, onda ohladi, preseče napola i namaže džemom od kajsije.
Na kraju se sve zalije vinskom glazurom: četvrt kile šećera u prahu i dve kašike zejtina ukuvaju se sa pola šolje vrele vode i isto toliko onog vina. Sve se meša na laganoj vatri dok ne postane gusto, taman za preliv.
Torta s pivom
Testo: med – 250 g; brašno – 250 g; pivo – 2 dl;
soda bikarbona. Fil: šećer – 200 g; orah – 200 g;
džem od kajsije – 3 kašike; vanilin šećer – 1 kesica
To što je mnogo lakše napraviti pivo no vino nikako ne znači da je lakše pripremiti tortu s pivom no tortu s vinom.
Fil ne traži mnogo posla:
Dvesta grama šećera se, sa pet kašika vode, ušpinuje kao za slatko, pa u to doda isto toliko mlevenih oraha. Još malo se prokuva, pa skloni s vatre i ohladi. U hladne ušpinovane orahe dodaju se još tri kašike pekmeza od kajsija i kašičica vanilin šećera da bi sve postalo fil za tortu s pivom.
Kore traže više posla:
U čaši piva valja rastvoriti četvrt kile meda i isto toliko brašna. Umeša se još kašičica sode bikarbone razmućena u malo vode.
Od smese se napravi glatko testo, pa ispeku četiri kore kao kad se peku kore za doboš tortu: na prevrnutom plehu, u rerni zagrejanoj na 200 stepeni.
Pečene kore se odmah, jedna po jedna, dok su još tople, filuju, a na kraju cela torta premaže tanko pekmezom od kajsija što je samo lepak na koji će se natapkati mleveni orasi.
Crna torta
Testo: ulje – 2 čaše; mleveni orasi – 2 čaše; šećer – 2 čaše;
kakao – 4 kašike; seckani orasi – 100 g; suvo grožđe – 100 g; soda bikarbona; brašno. Glazura: šećer u šrahu – 6 kašika;
ulje – 1 kašika; limun – 1 kom
Torta neprimernog naziva je jedna od onih koje se, sa zadovoljstvom, mogu pripremati i trošiti nedeljom među ukućanima (bez glazure), što ne deluje slavljenički reprezentativno, ali nikako ne znači da u svakom drugom pogledu nije – reprezentativna.
Dve čaše šećera valja pomešati sa isto toliko ulja i pola litre mlake vode. U smesu se onda dodaju još dve čaše mlevenih oraha, isto toliko seckanog suvog grožđa, četiri kašike kakao praha, kašičicu sode bikarbone razmućenu u malo mlake vode, a na kraju brašna toliko da testo ne postane previše gusto, ali nikako da ne ostane retko kao za palačinke.
Modla u kojoj će se »crnkinja« peći naulji se, zaspe brašnom, višak prospe, a rerna zagreje na regulnih 225 stepeni.
Za goste kolač valja preliti glazurom od šest kašika šećera u prahu, tri kašike vrele vode i sokom od jednog limuna. Glazura se, na laganoj vatri, meša sve dok ne počne da beli, a onda sjedini s kašičicom ulja, još malo muti, pa sve ravnomerno prelije.
Šarena torta
Testo: ulje – 5 šoljica; šećer – 6 šoljica; kvasac – ½ kesice;
prašak za pecivo – 1 kesica; brašno – 32 kašike;
mleveni orasi – 3 kašike; kakao – 1 kašika. Fil: šećer – 6 kašika; orah – 6 kašika; džem od kajsije – 3 kašike; rum
Evo recepta iz arhive monahinje Atanasije Rašić iz manastira Rukumija.
Šećer i ulje pomešaju se sa pet šoljica vode, doda kvasac pripremljen po uputstvu sa kesice, na kraju prašak za pecivo pomeša sa brašnom. Dobijeno testo podeli se na dva dela: svetla polovina sipa u pripremljen pleh (podmaže se uljem, nabrašnjavi, pa brašno što se nije zalepilo za masnoću prospe) i ispeče standardno na 220 stepeni.
Za to vreme pripremi se i tamno testo: u preostalu masu dodaju se mleveni orasi i kakao, sve lagano sjedini pa ispeče kao i svetla kora. Obe kore ostave se da se malo ohlade, pa nafiluju u sredini i sa strane. Ovako:
Ušpinovati šećer sa šest kašika vode, kao za slatko, umešati orahe pa još malo prokuvati. Sloniti sa plotne, malo prohladiti pa dodati rum i džem. Sve dobro sjediniti pa filovati dok je mlako, a služiti posle dva dana odmaranja na hladnom.
Torta sa šerbetom
Testo: ulje – 2 dl; šećer – 1 šolja; mleveni orasi – 2 šolje;
seckani orasi – ½ šolje; brašno – 2 šolje; šerbet – 500 ml;
prašak za pecivo – 1 kesica. Glazura: šećer u prahu – 10 kašika; ulje – 2 kašičice; limun – 2 kom
Pre svega valja napraviti šerbet: u pola litre vode uspe se 900 grama šećera, sok od jednog limuna pa kuva, uz mešanje, na laganoj vatri dok se ne zgusne.
Onamo se pomeša testo: ulje se sjedini sa šećerom pa dodaju seckani i mleveni orasi, brašno pomeša s praškom za pecivo i na kraju sve zamesi šerbetom. Dobro se sjedini da nema nikakvih grudvica. Peče se standardno, na 220 stepeni.
Pečena torta se ohladi pa prelije glazurom: šećer u prahu pomeša se sa četiri kašike vrele vode, doda sok od jednog limuna, pa muti dok ne počne da beli i da se steže. Na kraju se umeša ulje, još malo muti, pa prelije preko torte.
Voćni pišinger
Šećer – 300 g; pomorandža – 2 kom; limun – 1 kom;
suve smokve – 300 g; suve šljive – 150 g;
suvo grožđe – 150 g; seckani orasi – 250 g;
med – 2 kašike; slatko – 2 kašike;
rum; oblande; zejtin; prah šećer – 250 g
Najvažniji rekvizit za ovaj kolač nije voće već – zamrzivač. U njemu, naime, jedna pomorandža valja da proboravi bar 24 sata. Da bude spremna za dalje.
Dalje se ušpinuje trista grama šećera s pola čaše vode, pa dodaju ona zamrznuta, sitno izrendana pomorandža sve s korom, sok od jednog limuna, trista grama sitno iseckanih suvih smokava, sto pedeset grama suvih šljiva, toliko i suvog grožđa što se prethodno raskravilo u vreloj vodi, četvrt kile seckanih oraha, dve kašike meda i dve kašike slatka koje se zateklo u kući.
Sve se ovo dobro izmeša, pa razastre između dve oblande što se prelije glazurom: sok od jedne pomorandže ušpinuje se sa četvrt kila šećera u prahu, dve kašike zejtina i pola šoljice vrele vode.
Smokvin rolat
Kristal šećer – 250 g; suve smokve – 250 g;
orah – 250 g; oblande
Potrebno je samo: četvrt kila kristal šećera, toliko suvih smokava, još toliko očišćenih oraha i jedna veća oblanda.
U šerpi se u vinskoj čaši vode ušpinuje šećer, pa dodaju na mašini za meso samlevene smokve, a na mašini za orahe samleveni orasi. Sve se dobro izmeša pa skloni s vatre.
Na čistu, vlažnu kuhinjsku krpu položi se oblanda, preko ravnomerno rasporedi fil, pa sve uvije u rolat i ostavi dan-dva sve u krpi da se lagano suši dva-tri dana.
Raspakuje se, seče na šnite istog dana kada će se i jesti.
Oblande s ratlukom
Šećer – 500 g; ratluk – 300 g; orah – 50 g; oblande; limun
Evo jednostavnog kolača koji ne traži ni mnogo truda, niti para.
Pola kilograma šećera valja ušpinovati nešto ređe nego kao za slatko. Sirup se prohladi, pa umeša 300 grama iseckanog crvenog ratluka i 50 grama isto tako iseckanih oraha. Sve se dobro sjedini pa time filuju oblande. Koliko ima kora i fila, uz jednu napomenu: ako se prilikom nadevanja fil previše ohladi, pa zgusne, samo se lagano zagreje uz neprestano mešanje.
Na kraju se sve prelije belom glazurom od prah šećera što se ukuva s malo tople vode, a na kraju začini sokom od pola limuna.
Marcipan s kokosovim brašnom
Šećer u prahu – 250 g;
krompir – 1 kom; kokosovo brašno – 150 g;
vanilin šećer – 2 kesice; šećer – 4 kašike;
čokolada – 100 g; ulje
Ko bi da eksperimentiše s mešanjem voća i povrća, evo mu još jednog recepta iz zbirke monahinje Atanasije, koja se bavila posnim, slatkim đakonijama:
Od 250 grama šećera u prahu, 150 grama kokosovog brašna, jednog srednje velikog krompira, dve kesice vanilin šećera i kašičice ulja napravi se testo.
Ovako: obareni krompir se izgnječi, pa još dok je vreo prelije uljem. Vreloj masi se doda šećer u prahu, vanilin šećer, a na kraju i kokosovo brašno. Sve se dobro sjedini, pa na dasci napravi kora željene veličine.
Ohladi se, pa prelije glazurom:
Četiri kašike šećera i četiri kašike vode se ušpinuju, pa onda doda još 100 grama čokolade što se još malo kuva dok masa ne postane kompaktna. Skine se s plotne, umeša ulje, pa muti sve dok glazura ne počne da se steže.
Glazurom se prelije kora što se seče tek sutradan. Kada se, dakle, dobro ohladilo.
Loptice s urmama
Urme – 250 g;
Šećer u prahu – 150 g; orasi – 100 g;
kristal šećer – 100 g; čokolada za mešenje – 75 g;
margarin ili ulje; rum
Četvrt kile urmi valja, pre svega, očistiti od koštica pa samleti na mašini za mlevenje mesa. Na najkrupniju rešetku.
Od samlevenih urmi i 150 grama šećera u prahu napravi se testo koje se rastanji oklagijom na debljinu pola prsta. Odozgo se pospe još prah-šećerom, pa iseče na kvadratiće.
Onamo se pripremi nadev: 100 grama mlevenih oraha zašećeri se po ukusu, ovome doda malo ruma, pa zamesi gusta masa, a na svaki kvadratić testa od urmi stavi se po pola kašičice nadeva, pa lepo upakuje. U loptice.
Ove loptice, na kraju, nabadaju se na čačkalice i umaču u glazuru od čokolade: 75 grama čokolade i isto toliko kristal šećera nalije se šoljicom vode, pa kuva na laganoj vatri sve mešajući dok masa ne dobije potrebnu gustinu.
Na samom kraju doda se kašičica margarina ili ulja da glazura ne bi pucala.
Domaća bajadera
Kristal šećer – 500 g; posni keks – 200 g;
orasi – 250 g; margarin – 250 g; čokolada
za mešenje – 200 g; oblanda; margarin ili ulje
Nekada su, bar što se kolača tiče, postojale dve vrste keksa: »pti ber« i »adler«. Prvi je bio kvadratni, drugi okrugao.
Prvi s puterom, drugi s biljnim masnoćama. Dakle, prvi je bio mrsan, drugi postan.
Sada izbor je daleko veći, pa samo valja pronaći postan keks, samleti ga za potrebe kolača… pa da krenemo.
U šerpi na šporetu ušpinuje se pola kilograma kristal šećera sa dve šolje vode tako da sve bude malo ređe nego za slatko. Ovome se doda 200 grama mlevenog keksa, četvrt kila mlevenih oraha i još 150 grama margarina, pa sve dobro umeša.
Masa se ohladi i podeli na dva dela.
Jedan deo se ostavi takav kakav jeste, a u drugi umute još i četiri štangle rastopljene čokolade da sve postane tamnosmeđe boje.
Ređa se: oblanda, fil s čokoladom, fil bez čokolade, odozgo se sve prelije glazurom koja se pravi od 100 grama margarina i četiri štangle čokolade. Čokolada se otopi i dobro umeša s margarinom.
Seče se na štanglice ili kockice.
Žele-kolačići
Margarin – 250 g; posni keks – 250 g;
šećer u prahu – 250 g; žele bombone – 250 g;
suvo grožđe – 250 g; rum
Gotovo da nema poslastice koja bojama i lepotom više ne pleni radoznale domaćice da razmenjuju recept.
Uz to i kolač za nevične. Posebno za one što imaju problema s merama. Jer, od svega što je potrebno treba podjednako. Recimo po čertvrt kila. Svega, osim ruma, kojeg treba koliko za potapanje grožđa.
Ali, otom-potom.
Da krenemo na glavno:
Margarin se umuti sa šećerom u prahu. Doda se mleveni keks, iseckane žele bonbone raznih boja i suvo grožđe što se prethodno napilo ruma. Dakle, proboravilo nekoliko desetina minuta u rumu, pa dobro isceđeno da gosti ne bi sa slavlja otišli pijani. Sve se dobro umeša, rasprostre na debljinu od nekoliko centimetara, i – to je sve.
Kako će kolačić izgledati zavisi od želje i mašte onoga ko ih sprema: mogu da budu u obliku kockica, trouglova, štanglica…
Rolat od kokosa
Šećer u prahu – 250 g; kokosovo brašno – 250 g;
posni keks –250 gr; margarin – 150 g;
šećer u prahu – 150 g; kafa; limun – 1 kom
Svim (na izgled) lepim, slatkim rolatima zajedničko je: sastavljeni su od »testa« i »fila«. Tako i ovaj jeftin.
Testo se pravi ovako: četvrt kila šećera u prahu, isto toliko kokosovog brašna i još toliko mlevenog posnog keksa zamesi se sa šoljom jake crne kafe.
Fil se priprema još jednostavnije: sto pedeset grama margarina se dobro umuti s četvrt kile šećera u prahu i sokom od jednog limuna.
I testo i fil se podele na dva dela jer je lakše napraviti dva manja no jedan veliki rolat.
Dakle, na čvrstoj podlozi, koja se tanko zaspe kristal šećerom, razvuče se testo, oklagijom istanji na manje od centimetra, preko se premaže fil, pa uroluje standardno, ostavi dva dana na hladnom, da se osuši, pa oštrim nožem, prethodno zamočenim u hladnu vodu, seče ukoso.
Srpski dezert
Suve šljive – 30 kom; badem – 30 kom.
Za glazuru: čokolada za mešenje – 200 g;
kristal šećer – 100 g; margarin ili ulje
Nema Srbina koji ne misli da je šljiva nacionalna voćka, rakija nacionalno piće, pekmez nacionalni slatkiš. Pogrešno: šljivu su nam doneli tek Turci! Ima tu još ponečega, ali da ne diramo u nacionalni ponos.
Dakle, valja kupiti suvu šljivu požegaču ili madžarku. Nikako stenvejku jer, iako je krupnija, teško se vade koštice. Kol’ko je šljiva, tol’ko valja da je celih badema. Elem, koštice valja povaditi, pa na njihovo mesto umetnuti ljušteni badem. Ko ne zna: potope se u vrelu vodu, onda lako oljušte, pa samo još prosuše.
Samo treba ovakve paketiće nabosti na čačkalice, pa ih uroniti u čokoladni preliv: sto grama čokolade i isto toliko kristal šećera nalije se šoljicom vode, pa kuva na laganoj vatri sve mešajući dok masa ne dobije potrebnu gustinu. Na samom kraju doda se još kašičica margarina da glazura ne bi pucala.
Čačkalice s paketićima se nabodu na pogodnu podlogu (od stiropora, npr.) pa ostave da se suše na hladnom jedan dan.
Čokoladne bombone
Margarin – 200 g; čokolada za mešenje – 200 g;
suvo voće po izboru
Pre avanture spremanja ovih bombona valja nabaviti kapisle. Iz knjižare ili iz sačuvanih bombonjera. Važno je da su iste veličine.
Tek tada, na slaboj vatri, valja rastopiti dvesta grama margarina s isto toliko izlomljene čokolade za mešenje. Da sve bude gusto, ali dovoljno tečno da se može sipati u kapisle.
Kad je, dakle, čokolada već u kapislama, u sredinu još valja udenuti parče suvog voća: smokve, šljive; nije loše ni s orahom, bademom ili lešnikom; najlepše je, ipak, s višnjom iz višnjevače.
Na kraju se sve samo još zatvori topljenom čokoladom, pa dva dana ostavi na promaji da se suši.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.