Srem, Banat i Bačka, tri su srca junačka, a Krčedin mu dođe nekako u samom centru. Formalno u Sremu, ali baš preko Dunava u Bačkoj, istom rekom nizvodno u Banatu. Eto dakle svih razloga da baš odavde predstavimo vojvođansku kuhinju.
Recimo: sremački fruštuk, krčedinsku zakusku, o sremskoj kobasici ili kulenu da ne govorimo. Ako se pretera, ko bi onda napravio onaj drugi korak. A to može biti guska u vinu (baš lalinski spremljeno, ne sa silnim aromatičnim začinima kako to vole Francuzi) ili punjenu rolovanu patku. Ali, još nije gotovo: treći korak jeste štrudla s makom, sremska pita s višnjama ili orasima, krofne, kuglof s bermetom, salčići…
Sve ovo izgleda kao da je Đorđe Balašević uživo opevao (Al’ se nekad dobro jelo: »… i rezanci s makom…«). Valjda je mezio, a uz vino (portogizer, kao što se zna) zalogaji bolje klize. E, sad stižemo i do druge najvažnije stvari koju Vojvodina nudi. Od zvaničnih devet vinskih regiona Srbije (ako računamo da je Kosovo Srbija) čak tri su u Vojvodini. Dakle, pošto je opštepoznato da se vino pije viljuškom, ima li šta logičnije nego složiti lokalna vina uz lokalnu hranu.
A tek tu posetioce očekuje prava lepeza mirisa i ukusa. Mađari su dali svoj značajan doprinos ne samo u perkletima i gulašima (hortobađi palačinke, čorba od bundeve…), Slovaci u liptovskim jastučićima, Ukrajinci čuvenim pirogama.
Sve to uz vina, od crvenih frankovke, portogizera, pa do u poslednje vreme sve učestalijih zasada vranca i kaberne sovinjona, preko belih rizlinga, do aromatičnih i slatkih bermeta.
Kako, i gde, sve to složiti? Gde drugde do u već pomenutom Krčedinu gde se smestio »Zekin salaš«. Tamo mladi par majstora varjače Slađana i Dušan Delibašić pripremaju sve pomenute i ostale đakonije, a profesor Slobodan Jović predlaže kako slagati vina uz hranu. Tako da niti ukus hrane nadvlada ukus vina (ono mu onda dođe nekako kao voda), niti, pak, vino bude toliko jako da se zalogaji izgube ko zna gde. Kao da niste ni ručali.
E, to ne može.
Zato: krčedinska zakuska je, naizgled, najteži zadatak. Na jednom pladnju su domaća sremska kobasica, kulen, čvarci, ali i kozji beli sir i domaći nešto jači beli sir. Ako se suvomesnati proizvodi, u jednom zalogaju kombinuju sa sirom, onda će se to lepo složiti uz neki šardone, za ljubitelje crvenog tu je portogizer.
Guščija pašteta je mogućnost za razna poigravanja. Mogu da je prate traminac, sovinjon blan, ali i portogizer.
Salašarsko pečenje je dimljeni svinjski vrat s trgancima. Dakle, crverna vina: frankovka ili merlo. Guska u vinu: opet merlo, frankovka ili kaberne. Rolovana patka: kaberne ili vranac, može i frankovka.
Kuglofi razni: šta drugo do bermeti kojima su se nekada sladili i na ugarskom dvoru, a sada, na Fruškoj gori odakle je ovo aromatizovano vino i poteklo ima sve više pristalica.
E, kako će se iz sledstvenog videti, vojvođanska kujna nisu samo supe, rinflajši i testa. Ima tu još svačega. Da nije tako, zar Lale ne bi bile onako zdravo veseli i dobroćudni.
Guščija supa
Pola mlade guske; veza zeleni; lovor; biber; so; 100 g crnog luka
Ovo je jednostavno, da jednostavnije ne može biti. Ali, zato je ovo supa što će nadmašiti sve ostale. Dakle, glavica luka se prepeče na plotni, pa sve s povrćem, mesom naravno i začinima stavi u hladnu vodu i kuva na laganoj vatri dva sata.
Kada je gotovo, supa se procedi, pa ukuvaju rezanci ili knedle od griza.
Krem čorba od bundeve
Pola kile bundeve iseckane na kockice; 2 šargarepe iseckane na kockice; 50 g putera; manja glavica crnog luka iseckana na rebarca; grančica ruzmarina; 1,5 litara supe od kockice; velika čaša kisele pavlake; so; biber
Ovo je samo deo nasleđa koje su komšije sa severa ostavile Vojvođanima.
U jednom loncu se napravi supa od kockice, a u šerpi na puteru proprži bundeva, šargarepa i luk. Posoli se po ukusu, pobiberi, nalije s polovinom supe, doda ruzmarin i poklopljeno kuva na umerenoj vatri.
Kad je kuvano, ruzmarin se izvadi i baci, povrće propasira, doda ostatak supe i promeša.
Pred služenje se umeša s velikom čašom kisele pavlake.
Krem čorba od jabuka
Kisele jabuke – 600 g; kisela pavlaka – 200 g; brašno, jaje – 1 kom; šećer – 1-2 kašike, limunov sok, manji komad cimeta, so
Za čorbu od jabuka koriste se nakisele jabuke kao za kolače. Dakle, valja ih oljuštiti, iseći na tanke kriške i kuvati u dve litre vode sa šećerom, komadićem cimeta i mrvicom soli. Kad jabuke omekšaju, čorba se odmah zakuva s umućenom pavlakom i brašnom. Ponovo se prokuva i servira s umućenim žumancima. Može se po ukusu dodati još malo šećera, ako nije dovoljno osvežavajuće kiselo i malo soka od limuna. Čorba od jabuka je gotova za 8 do 10 minuta.
Može se servirati topla, a leti i rashlađena. Ako se servira kao hladna, onda treba umutiti više pavlake s manje brašna i dodati žumance ili čak i celo jaje.
Cušpajz od bundeve
Bundeva srednje veličine; kašika masti; 1 glavica crnog luka; sirće; so; 2 kašike brašna; veza mirođije; aleva paprika
Idealno za vegetarijance. Ali, i za gurmane što bi ovaj cušpajz da posluže uz rinflajš iz supe.
Očišćenu bundevu narendati na rezance, staviti u šerpu, dodati malo sirćeta i soli, poklopiti i ostaviti da odstoji. U zapršku od masti, luka i brašna dodati mirođiju i alevu papriku. Usuti bundevu i prodinstati.
Cušpajz od tikvica
Kilogram mladih tikvica; glavica crnog luka; kašika vegete; kašika brašna; kašičica šećera; malo sirćeta; ulje
Sve napomene u vezi sa cušpajzom od bundeve važe i ovde.
Dakle oljuštene tikvice narendati na rezance, prodinstati na ulju luk sa vegetom, dodati tikvice i pred kraj dinstanja posuti brašno, naliti vodu i dodati šećer. Na kraju još malo zakiseliti.
Gulaš-kajgana s kobasicama
Jaja – 8 kom; sremske kobasice – 250 g; paprike babure – 2 kom; paradajz – 2 kom; ljuta papričica – 1 kom; mlevena ljuta paprika; mast; biber; so
Gulaši su bili čuvari stada na mađarskim pustama, i rado su spremali ovu kajganu, što je mnogo kasnije i nazvana po njima. Poznati su po tome, a i po čitavom nizu jela: gulašima (perkletima) od junetine, svinjetine, piletine…
Kobasica (sremska u Sremu, naravno) iseče se na kolutove, pa kratko proprži na masti. Doda se babura iseckana na rezance i paradajz na kriške, pa sve pobiberi i posoli. Pirjani se tako još desetak minuta. Potom se dodaju umućena jaja, pa sve meša dok se jaja ne isprže.
Gotova kajgane se uspe u veliki tanjir, pa sve zaspe ljutom mlevenom i svežom seckanom (ljutom, naravno) paprikom.
Pljeskavice od paprika
Dvadeset babura ili šilja; 4 pune kašike brašna; 1 dl piva; 1 kašika prezli; 3 jajeta; biber; so; ulje
Niko nema licencu na paprike: ni Nišlije, ni Leskovčani, niti pak Bugari, iako su se prvi dosetili da zaštite „svoj“ ajvar. No, šta je tu je. I Nemci štite svoju „šljivovicu“, ali zato u Sremu paprika džiklja na sve strane. Žuta babura, crvena šilja, o somborki da i ne govorimo.
Paprike pre svega valja ispeći na plotni, oljuštiti i što sitnije iseckati. Dodati 2 jajeta, kašiku brašna, prezle, malo bibera i soli. Dobro izmešati i napraviti pljeskavice.
Od piva, jednog jajeta, ostatka brašna i malo soli napravi se masa za pohovanje, pa u nju uvaljaju pljeskavice. Rumeno se isprže na ulju s obe strane i posluže tople.
Guščija pašteta
Guščija džigerica – 600 g; 300 g šampinjona; 200 g sveže slanine; 0,5 dl konjaka; 0,5 dl crvenog vina; 0,5 dl belog vina; so i začinsko bilje
Razni su načini za pripremu paštete od guščije džigerice. Evo jednog vojvođanskog. DŽigericu marinirati 24 sata u marinadi od konjaka, crvenog i belog vina, pečurki, soli i začinskog bilja. DŽigericu izvaditi iz marinade, iseći na kocke, a takođe i slaninu. Propržiti najpre slaninu tako da potamni, zatim je izvaditi, pa na istoj masti propržiti džigericu tako da ne izgubi boju. Ohladiti, posoliti, pobiberiti, začiniti začinskim biljem. Sve samleti 2 puta na mašini za mlevenje mesa, a zatim dobro zamesiti s konjakom i ostaviti poklopljeno na hladnom mestu do služenja.
Služi se kao posebno jelo u hladnim posluženjima uz prepečen hleb i guščiju mast.
Salašarsko pečenje
Kilogram svinjskog vrata u komadu; 400 g trganjaca (mlinaca); so; biber; ulje
Svinjski vrat pre svega posoliti i pobiberiti, pa na samo nekoliko sati prodimiti u pušnici. U nauljenoj šerpi se peče tri sata na 200 stepeni, po potrebi doliva vodom da se ne prepeče.
Meso iseći na šnicle, trganjce skuvati, pa promešati sa saftom od pečenja i poslužiti kao prilog.
Nisu retki oni što više uživaju u testu no u mesu.
Flekice sa slatkim kupusom
100 g ulja; so; biber; peršun
Flekice obariti, a kupus iseći na rezance i propržiti na ulju dok potpuno ne omekne, začiniti solju i biberom, pomešati s kuvanim flekicama. Posuti peršunom pre služenja.
Slovački liptovski jastučići
Za testo: 500 g krompira; 125 g oštrog brašna tip 400; 100 g mekog brašna tip 400; 3 kašike vode; 1 žumance; 25 g griza; so. Za fil: 200 g svežeg kravljeg sira; 1 žumance; biber; luk vlašac; malo soli. Za preliv: 200 g mesnate slanine; 3 dl slatke pavlake
Umesiti krompir testo i na obrašnavljenoj površini razviti na debljinu od 3-4 milimetra. Iseći na kvadrate veličine 5×5 centimetara. Na svaki staviti fil od sira i viljuškom stisnuti rubove. Dobijene jastučiće kuvati u slanoj ključaloj vodi oko 10 minuta.
Preliv napraviti tako što se kratko proprži sitno seckana slanina i doda neutralna pavlaka, pa se zaliju kuvani jastučići.
Ukrajinske piroge
Za testo: 500 g brašna; 10 g soli; 0,5 dl vode; 1 kašika ulja.
Za fil: 200 g krompira; 30 g crnog luka; 50 g slanine; 30 g švapskog sira; 10 g soli; kisela pavlaka
Izmešati brašno, dodati so, ulje i vodu. Kad testo bude glatko, razvući na debljinu od 3 milimetra; okruglom modlom vaditi piroge prečnika 5 centimetara.
Posebno upržiti slaninu i luk, tome dodati kuvan i izgnječen krompir i sir. Kašičicom te smese filovati piroge. Preklopiti na pola i pritisnuti viljuškom po ivici. Piroge kuvati u slanoj vodi desetak minuta. Servirati i preliti kiselom pavlakom.
Vojvođanske knedle sa sirom
Za testo: kašika masti; 4 jajeta; malo soli; 500 g švapskog sira; 5 kašika brašna.
Preliv za knedle: 4 kašike ulja; 2dl kisele pavlake; 2 kašike prezli
Pre svega valja uvriti tri litre vode s malo soli, a onda pristupiti izradi knedli.
Ovako: u umućenu mast dodati 4 žumanceta, sir, brašno i sve dobro izmešati. Dodati ulupan sneg od belanaca i izmešati masu. Od pripremljene mase praviti jednake male knedle i kuvati ih u slanoj vodi; kuvane izvaditi i složiti u činiju.
Tako složene knedle preliti mešavinom ulja i kisele pavlake, a potom posuti prezlama koje su prethodno propžene na ulju.
Srneći perklet
Srneći but – 2 kg; 4 dl crvenog vina; veza zeleni; 100 grama sirćeta; 1 kg crnog luka; 2 kašike džema; so; biber; tucana paprika
Opštepoznata stvar je da su Vojvodina, ali i Srem preko granica, mesta gde su čuvena lovišta. Elem, ko ne pamti Karađorđevo, a i to da su nesrećne srne umele da zaplivaju, pa stignu i do ovih krajeva gde su ih sačekivali lovci, „lovci“ još više. Zato, koliko je lovaca, toliko je i recepata za srneći paprikaš. Evo kako to rade u „Zekinom salašu“.
Srnetinu skinuti s kostiju, iseći na kocke, a potom je staviti u marinadu od seckanog povrća, crnog vina, lovora, bibera u zrnu, sirćeta i vode i ostaviti da stoji ceo dan (i noć). Izvaditi meso iz marinade, kratko ga propržiti, izvaditi iz šerpe, pa na toj masnoći propržiti crni luk i sitno seckano povrće iz marinade. Kad je to upženo dodati meso, podlivati marinadom ili fondom od kuvanih kostiju koje smo izvadili iz mesa. Na kraju začiniti, dodati tucane paprike i džem. Služiti uz knedle od griza ili palentu.
Krčedinski odrezak
Ramstek – 800 g, isečen na 4 parčeta od po 200 g; so; biber; 4 glavice crnog luka; malo seckane slanine; seckana pečena paprika; ljuta papričica; seckan peršun; ulje; krompir za prilog
Ramstek dobro izlupati, natrljati solju i biberom i ispeći na roštilju ili tiganju. Na vrućem ulju dinstati luk, slaninu, papriku, papričicu, pa posuti peršunom. U to spustiti odrezak i krčkati.
Prilog uz ovo jelo je seljački krompir.
Punjena rolovana patka
Mlada patka; 200 g suvog vrata; 100 g suve slanine;
200 g pečuraka; 30 g senfa;so; biber; ulje
Za ovo jelo treba imati veštine.
Dakle, patku otkostiti, ali voditi računa da joj kožura ostane cela. Blago razlupati meso. Posoliti, pobiberiti i namazati senfom. Na sredinu patke staviti tanko sečen suvi vrat i sitno sečene pečurke.
Patku urolovati i tako urolovanu umotati u tanke režnjeve slanine. Staviti je u mrežicu za pečenje. Kratko opržiti na malo masnoće, a potom je peći u rerni na 180 stepeni sat i 15 minuta uz okretanje i zalivanje.
Služi se sa sosom od pečuraka, knedlama od griza i širokim rezancima.
Guska u vinu
Guska od 2 kg; veći komad slanine; kašika brašna; kašika masti; 1 glavica crvog luka; 2 čena belog luka; lovor; 8 kriški hleba; 3 cl crvenog vina; čašica konjaka; so; biber
Drukčije nego što to Francuzi kupaju svog petla. Ali, isto tako dobro, ako ne i bolje.
Guska se, pre svega, iseče na komade, posoli i pobiberi. Slanina, iseckana na kockice proprži se na malo ulja, dodaju iseckani beli i crni luk, pa sve zajedno sa komadima guske prži dok ne porumeni. Smanji se vatra, doda brašno, lovor, 2,5 deci vina, čašica konjaka, pa dinasta na umerenoj tempraturi.
Hleb još samo treba propržiti na ulju, poređati na tanjir, a preko hleba staviti komade gotove guščetine.U sok od dinstanja doda se preostalo vino, pusti da provri i prelije meso.
Riblji paprikaš
Šaran, a uz to može i razna druga riba – 1,5 kg; 4 glavice crnog luka isečenog na rebarca; ulje; 2 kašike brašna; 3 lista lovora; glavica belog luka seckanog na krupno; dosta bibera u zrnu; 1 kašičica ljute aleve paprike; 0,5 l belog vina; sok od limuna; 2 dl kuvanog paradajza; veza seckanog peršunovog lista; pola veze seckanog celerovog lista
Ribu očistiti i iseći na parčad. Luk i celer propržiti na ulju da omekšaju uz zalivanje vodom, a posle vinom. Brašno zamutiti s malo vode, dodati još malo vode i dodati luk. Dodati lovor, beli luk, biber, alevu papriku i vino, pa prokuvati. U to staviti posoljene komade ribe prelivene sokom od limuna i tiho kuvati najviše pola sata uz blago okretanje posude. Onda paradajz i peršun, pa kuvati još desetak minuta.
Šnicle od spanaća
Pola kile spanaća; 1 šolja pirinča; 2 jajeta; malo brašna; biber; peršun; so; pivo
Spanać obariti, ocediti i samleti. Pirinač skuvati i pomešati sa spanaćem, dodati jedno jaje, biber, peršun i malo brašna. Formirati šnicle. Od piva, jednog jajeta, ostatka brašna i malo soli napraviti masu, pa u nju uvaljati šnicle. Rumeno ispržiti na ulju s obe strane.
Valjuške
Krompir – 500 g; brašno – 250 g; kašičica margarina; kašika griza; pola kašike soli; 1 jaje; margarin
Valjušci se služe kao prilog uz gulaše, paprikaše, perklete… Može tako, ali može i kao lagano jelo u slanoj (sa sirom) ili slatkoj (sa orasima i šećerom) varijanti.
Krompir skuvati u ljusci, oljuštiti, prohladiti te propasirati. Dodati griz i brašno do mekšeg testa.
Oblikovati u rolnu, seći i praviti valjuške. Bariti u malo osoljenoj vodi, ocediti, pa pržiti sa prezlama na margarinu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.