Hroničari su zabeležili da je nekada, u prestonom Beogradu sa 300.000 stanovnika, odnos orijentalnih i tzv. bečkih poslastičarnica bio deset prema jedan.
Bilo je tu svega i svačega, pre svega baklava za koje današnja mladež i ne zna: turska (romboidi); pa onda grčka (trouglovi), egipatska (valjci)… šta sve ne. Da, alva i sudžuk; tulumbe i kadaif; sve zaliveno bozom ili limunadom, špricerom od obe.
Ostalo bi to tako i posle revolucije i rata da neki nisu bacili oko na prostor. Prvo je Medžedu u Knez-Mihailovoj napakovana nekakva afera sa švercom mašina za sladoled, pa se tu, gle čuda, uselila jedna državna (čitaj Udbina) firma. Onda je došao zakon o udruženom radu, pa je i »Alhambra«, u Nušićevoj, otišla i ustrupila mesto BIM Slaviji.
Ali, sve je to bilo ništa prema onom što je sledilo devedesetih. Braća Goranci iz (tada još) Ulice generala Ždanova »dobrovoljno« su se vratili u Goru; »Pelivan« iz Ulice 7. jula (oficijelni dvorski liferant ćeten-alve) postao je »kineska radnja«; drugom Gorancu je tri puta bomba eksplodirala u lokalu; šta je sa nebrojenim ostalima… ko zna. Ako je to božanska pravda, i BIM Slavija, a i ona Udbina firma, nestali su. Dvehiljaditih je knjiga (i bukvalno) spala na tri slova.
No, izgleda da ponovo postajemo normalni. U Beogradu je otvoren veliki broj restorana sa orjentalnim kolačima, koji su ovde doneli baklave kakve ni najmaštovitiji ne mogu da zamisle: sa orasima, bademima, pistaćima, čokoladom; suve ili sočne; kadaif na isto toliko načina; čeka još neku mašinu pa da stignu i tulumbe.
Samo jedna zamerka: nema boze i limunade. Valjda je to otišlo, zajedno sa kabezom i klakerom u neravnopravnoj borbi sa koka/pepsi-kolom.
A jedan moj školski drugar (Nino, odnosno Žile) posle mnogo decenija, došao je iz Montreala, pa se raspituje za bozu i limunadu. Šta da mu kažem?
Suva baklava
Kore za pitu – 750 g; orasi – 500 g; suvo grožđe – 100 g; šećer – 250 g; cimet, ulje
Na početku da raščistimo jednu stvar: »slatka pita koja se peče u tepsiji, a pravi se od tankih jufki, do 70 jufki u jednoj tepsiji« (dvadesetak reči) Turci su zamenili samo jednom. Baklava!
Suva je kao što joj ime kazuje, ali kao i većina slatkih pita posna što se iz naziva ne može zaključiti. Najukusnija je posle četiri-pet dana kad odstoji, ali to se dugo nije proveravalo.
Četvrt kile oraha valja samleti na mašini, a još toliko iseckati krupno. Orasi se pomešaju pa im se dodaju četiri kašike šećera, pregršt suvoga grožđa, sve zaspe mlevenim cimetom i pomeša.
Preko nauljenog pleha rasprostre se tanka kora za pitu, poprska zejtinom pa nabaci druga kora. Ova se poprska toplom vodom, pa se preko saspe nekoliko kašika fila.
Onda redom: kora, fil, kora, fil… za kraj opet dve kore.
Pre pečenja oštrim nožem se u plehu iseku komadi po volji i izboru: kvadrati, trouglovi, rombovi…
Peče se na oko 250 stepeni bar pola sata, pa u svakom slučaju ohladi i sačuva netaknuta bar jedan dan.
Beogradska baklava
Kore za pitu – 750 g; badem – 500 g; šećer – 250 g; istopljen puter – 125 g; limun – 1 kom; cimet; šećerni sirup
„… A tek rajsko naselje Beograd! Baklavu kakvu smo jeli na beogradskim gozbama nismo zaista nigdje vidjeli. Ni u Rumeliji, ni u Arabiji, niti u Persiji. Velika je kao točak od kola, a savijena je od hiljadu jufki. Razvijena je od nešeste i čistog bijelog brašna sa mladim maslom i bademima tako da bude vrlo slatka, velika i krhka…’’ – pisao je čuveni putopisac Evlija Čelebija u prvoj polovini 17 veka kada je pohodio našu prestonicu.
Gde li se u nastupu stoleća izgubila veština pripreme ove baklave, kako li su je zamenile neke druge raskošnije i daleko skuplje poslastice možemo samo da nagađamo.
Kao što nagađamo da li je recept što sledi onaj pravi, onaj „kakav zaista nismo nigdje vidjeli“.
Ali, da bi baklava bila krhka, kore treba pazariti kod tetka Vuke na Bajlonijevoj pijaci. Najbolje.
Četvrt kila badema valja samleti na mašini, a šaku iseckati krupno. Orasi se pomešaju pa im se dodaju četiri kašike šećera, a sve zaspe mlevenim cimetom i pomeša.
Preko nauljenog pleha rasprostre se tanka kora za pitu, poprska istopljenim puterom pa nabaci druga kora. Ova se poprska toplom vodom, pa se preko saspe nekoliko kašika fila.
Onda redom: kora, fil, kora, fil… za kraj opet dve kore.
Pre pečenja oštrim nožem se u plehu iseku komadi kao rombovi. Peče se na oko 250 stepeni bar pola sata, a za to vreme pripremi preliv.
U šerpu se uspu dve šolje vode i tri frtalja šolje šećera. Jedan limun se iseče na tanke kolutove, pa i to ubaci u šerpu. Kuva se dok se ne dobije pogust šerbet.
Kada je kolač u rerni pečen, još vruć se zalije onim šećernim sirupom, pa još samo dobro ohladi.
Makedonska baklava
Kore za baklavu – 750 g; orah – 350 gr; lešnik – 200 g; mleveni keks – 200 g; pšenični griz – 100 g; kokosovo brašno – 150 g; gustin – 50 g; cimet; margarin – 350 g; ulje;. Za sirup: 1,5 kg šećera; 1 kesica vanilin šećera; 1,5 l vode
Makedonke pre svega pripreme sastojke: keks isitne oklagijom ili samelju i dodaju cimet; isitne orahe i lešnike, proprže griz na malo otpljenog margarina, pomešaju kokosovo brašno sa gustinom.
Otopi se pola margarina sa čašicom (0,5 dl) ulja. Ovom masnoćom prelije se svaka kora za vreme slaganja pite u rolnice. Za svaku rolnici idu po četiri kore. Ako, pak, neko voli tanje komade, smanji broj kora na tri.
Na svaku koru sipa se mala količina masnoće. Bitno: vrhovima prstiju zahvata se od smese s kokosovim brašnom i gustinom i sipa preko svake kore. Ova smesa pomaže da se kore odvajaju jedna od druge, a kokos daje poseban miris.
Takođe na svaku koru ide mala količina griza – vrhovima prstiju se zahvati i sipa preko kore na 5-7 cm od ruba četvrte kore. Prvo ide keks, pa orasi, pa velika kašika isitnjenih lešnika. Onda još po kašika otopljenog margarina preko fila kako ne bi ispadali sastojci prilikom rolanja. Svaki rolat iseče se na 6-7 komada.
Onda sirup: šećer i vodu stavite na ringlu i mešajte dok se sećer dobro ne rastvori. Kuva se na umerenoj vatri. Pre kraja kuvanja dodaje se vanilin sećer i sok od limuna. Gustina sirupa je vrlo bitna, ne sme biti ni previše gust niti previše tečan. Isprobajte na tacni, sirup se ne sme razlivati.
Zalivanje ide tako da baklava mora biti ohlađena, a sirup vruć. Još mora da odstoji 24 sata.
Bosanska kajmak-baklava
Jufke: brašno – 1 kg; puter – 250 g; žumance – 1 kom. (Ko ne bi da razvija testo, kupi kore za baklavu – 750 g). Fil: jaja – 4 kom; med – 4 kašike; slatki kajmak – 300 g; badem – 100 g. Za sirup: šećer – 1 kg; limunov sok
Najteže je nabaviti sladak (neslan) kajmak. Zato valja imati proverenog proizvođača koji neće žaliti truda da za staru mušteriju pripremi nešto posebno. Dakle, to smo rešili.
Sada fil: pre svega se umute žumanca, pa umešaju med i kajmak, a onda i u sneg pretvorena belanca. Na kraju i mleveni bademi. U namašćenu tepsiju slože se četiri kore, svaka namaže rastopljenim puterom, pa poslednja prelije filom. Tako dok se ne utroše sve kore i sav fil.
Desetak minuta sve se peče na jakoj vatri (200 – 250 stepeni), a onda vatra smanji na 150 – 175 stepeni i peče još oko pola sata. Za to vreme pripremi se sirup: šećer se rastopi u vodi, skuva i ubaci limunov sok. Pečena baklava se izreže na rombove, zalije sirupom, pa vrati u isključenu (ali još toplu) rernu, pa sve do jutra ostavi da se lagano hladi.
Đul-pita od oraha
Brašno – 300 g; puter – 125 g; orah – 100 g; suvo grožđe – 250 g; ulje; jaje; limun; gustin; šećerni sirup
Đul-pita ili pita ružica zove se tako jer komadi neodoljivo podsećaju na rascvetani cvet. Ako se ima u vidu da su u krajevima odakle su nam stigle ove poslastice izmislili i slatko od majske ruže, čaj (đul-šerbe), ratluk s ružom… o mirisu i da ne govorimo, jasno je koliko je ruža važna, ne samo kao simbol.
Elem, od brašna, ulja, jajeta, malo soli i dve čaše vode, zamesi se testo. Razdeli se na četiri dela (loptice) i ostavi da se odmori. Od loptica valja razviti četiri jufke koje treba posuti gustinom i složiti jednu na drugu. Razvijene jufke poprskaju se istopljenim puterom, zaspu iseckanim orasima i suvim grožđicama. Srolaju se da liče na oklagiju, pa iseku ružice široke dva centimetra. Ovako spljoštene poređaju se u pleh, standardno ispeku, a od šećera, vode i limunovog soka napravi sirup što se prelije preko pečenih ružica i ostavi da se ohladi.
Makovska baklava
Jaja – 5 kom; šećer – 800 g; jogurt – 200 g; zejtin – 2 dl; mleveni mak – 300 g; prašak za pecivo – 2 kesice; limun – 1 kom
Za ovu baklavu prvo valja ulupati belanca od pet jaja, pa u šne dodati dve jogurtske čaše šećera, žumanca, dve čaše jogurta i isto toliko zejtina. Ubace se i dve kesice praška za pecivo pa sve dobro promeša. Izdvoji se čaša i po ove smeše i ostavi na stranu, a u ostatak se doda trista grama mlevenog maka.
U nauljeni pleh se ređa pola kila tankih kora (kora-zejtin-kora), fil, kore, fil… naravno kore za kraj.
Sve se, dok je još sveže iseče na željene oblike, pa zalije onom jednom i po čašom odvađene smese. Peče se u rerni na blagoj vatri (150 stepeni) pola sata, pa se ostavi da se ohladi.
Za to vreme napravi se šerbet od dve čaše vode, isto toliko šećera i sokom od jednog limuna. Hladne baklave prelivaju se vrućim šerbetom pa sve ponovo ostavi da se dobro ohladi.
Bundevara a la baklava
Bundeva – 2 kg; šećer 500 g; kore za pitu – 750 g; limun – 1 kom; ulje; cimet
Ova pita će nekoga podsetiti na običnu bundevaru, nekoga na običnu baklavu, a treći će misliti da je ukus najbliži ukusu – krempite.
Dva kila bundeve se izrendaju i umešaju sa četvrt kile šećera. Krčka se na tihoj vatri dok se masa ne zgusne, a da ne zagori. Onda se po ukusu doda mlevenog cimeta.
Naulji se pleh, pa položi jedna tanka kora. Poprska se zejtinom, pa postavi i druga. Onda onaj krem od bundeve. Opet dve kore, pa krem, pa kore… dok ima.
Iseče se u plehu pa peče regularno.
Za preliv se pravi šerbet od čaše vode i čaše šećera u koji je iseckan limun na tanke kružiće. Vruć preliv na vruću pitu.
Tepseštija
Ulje – 1 l; šećer – 1 kg; brašno – 1,5 kg; orasi – 250 g; limun
Ko voli baklave, a takvih ima još od onog doba, zadovoljstvo nalazi i u tepseštiji.
U litar zagrejanog zejtina uspe se šolja šećera, pa prži dok šećer ne počne da crveni. Onda se doda šolja vode, pa sve skine s vatre. U ovo se umeša još kilo i po brašna i četvrt kile iseckanih oraha. Sve se dobro promeša i ulije u tepsiju. Izravna se kako treba, pa tako sveže iseče na rombove. Ubaci se u rernu zagrejanu na 225 stepeni i peče dok ne dobije lepu rumenu boju.
Dok se to peče u rerni, na plotni se pripremi preliv: u šerpu se uspu dve šolje vode i tri frtalja šolje šećera. Jedan limun se iseče na tanke kolutove, pa i to ubaci u šerpu. Kuva se dok se ne dobije pogust šerbet.
Kada je kolač u rerni pečen, još vruć se zalije onim šećernim sirupom, pa još samo dobro ohladi.
Tulumbe
Brašno (250 g oštrog i 250 g mekog) – 500 g; jaja – 5 kom; mleko – 1 l; ulje; so; šećer. Za preliv: 1,5 kg šećera, ½ l vode, 2 limuna
Teško za verovanje, ali istinito: tulumba je reč italijanskog porekla za šmrk kojim se crpi voda ili gasi požar. Zato, za tulumbe je neophodno imati odgovarajući šmrk: specijalni špric, nalik na onaj za ćevape. Ali, izreckan tako da tulumbe liče na sebe (da imaju uzdužne štrafte) a ne, na primer, urmašice.
Dakle, mleko se skuva sa šećerom i malo soli. Kada je gotovo umeša se polako brašno, vrati na vatru i meša dok testo ne počne da se odvaja od šerpe.
Jaja se posebno umute (prvo belanca u šne, pa onda žumanca jedno po jedno) i dodaju u ovu masu. Pomenutim »šmrkom« prave se tulumbe veličine šest cm. Prže se u puno masnoće i još vruće stavljaju u ohlađen preliv. Na kraju se sve ukrasi kriškama limuna.
Urmašice/tatlije
Brašno – 500 g; puter – 500 g; kiselo mleko (ili jogurt) – 2 dl; jaja – 2 kom; šećer – 600 g; limun – 2 kom; orah – 100 g; karanfilić – 3 kom. Za preliv: 1,5 kg šećera, ½ l vode, 2 limuna. Za tatlije: mleveni orasi – 250 g; šećer – 250 g
Uremašice, sličnog ukusa kao tulumbe, lakše se prave. Ako ni zbog čega drugog, nema traganja za nabavkom šprica, a nema ni prženja. Sve što treba uradiće vredne ruke domaćice i – rerna.
U vangli se samo izmeša puter, doda kiselo mleko (ili jogurt) i dva žumanceta. Sve se dobro umuti. Doda se brašno i izradi testo. Na dasci se testpo oblikuje u urmašice: komade elipsastog oblika, debljine jedan do dva centimetra, veličine dečije šake. Na sredinu svakog kolača stavi se polutka oraha, blago pobrašnjavi, pa stavi u nauljenu tepsiju.
Peče se na jakoj vatri 30 minuta, pa zalije šećernim sirupom (kao za tulumbe) i ohladi.
Tatlije su isto to, ali duplo veće. Fil od mlevenih i zašećerenih oraha se u dve urmašice spakuje kao pljeskavica u lepinji. Dalje je sve isto: ispeče se, zalije sirupom i ohladi.
Kadaif
Meko brašno – 500 g; oštro brašno – 250 g; jaja – 3 kom; mleveni orasi ili bademi – 300 g; šećer – 500 g; puter – 150 g; limun – 1 kom; vanila – 1 šipka; so
Najveći posao je priprema rezanaca koji će tek postati kadaif. U poslednje vreme domaćice su oslobođene ove muke jer se na pijacama (a i u onim preostalim orijentalnim poslastičarnicama) može nabaviti testo koje samo valja zasladiti. No, ovde evo tradicionalnog recepta.
Brašno sa žumancima se zamesi u testo, pa ostavi da se malo odmori. Naprave se tanke kore što se prosuše, saviju u rolne pa iseku rezanci. Dakle, tu su rezanci (pravljeni ili kupljeni). Sada ih valja obariti u posoljenoj vodi, procediti i ostaviti na čistom stolnjaku da se osuše.
Od oraha, odnosno badema, malo šećera i pola količine putera napravi se nadev kojim se zaspe kadaif. U dubljoj tepsiji ređa se: sloj kadaifa, sloj nadeva… tako dok se ne utroši sav materijal. Na vrhu mora biti kadaif što se zalije preostalim puterom. Peče se standardno, a za to vreme napravi šerbet (ni previšpe redak, ali ni previše gust) kojim se zalije pečeni kadaif što se vrati u rernu da se samo malo zapeče.
Najbolje je ostaviti preko noći da se lagano ohladi, pa služiti tek sutradan.
Tufahije
Jabuke – 4 kom; limun – 1 kom; puter – 50 g;
orah ili badem – 250 g; jaja (belance) – 1 kom;
mlevena kafa; šećerni sirup; šlag
Jabuke (kisele) valja očistiti, izdubiti da se odstrane semenke pa blago poprskati limunovim sokom, a ostatak limuna oljuštiti i ubaciti u vodu što treba da provri. Tu se skuvaju jabuke što se ostave da čekaju dalje.
Dalje je nadev: puter valja umutiti, dodatiu mlevene orahe ili badem, onda prstohvat mlevene kafe, još i šne od jednog belanca. Napravi se ujednačena masa, napune jabuke koje se preliju slatkim sirupom i ukrase šlagom.
Šećerni šok: na kraju se sve ukrasi višnjom ili trešnjom iz slatka.
Obična alva
Ulje – 4 kašike; oštro brašno – 4 kašike;
šećer – 500 g; po ukusu čokolada ili mleveni orasi
Ništa lepše i jevtinije od alve. Ni jednostavnije. A troši se k’o alva.
U šerpi se dobro ugreju četiri kašike zejtina, pa na tome isprže četiri kašike oštrog pšeničnog brašna dok ne promeni boju: da postane smeđe. Doda se voda, ali da ostane gusto, pa kuva uz neprestano mešanje. Ovoj količini valja još pola kila šećera što posle samo treba sasuti u kalup da se ohladi i stvrdne.
Ko voli arabeske od čokolade doda malo rastopljene čokolade pa samo ovlaš promeša da sve ostane u dve boje. Ko bi da napravi luksuznu alvu, još toplu je valja u seckane orahe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.