Pečena čičoka s ruzmarinom (recept) 1Foto: Momčilo Antonijević

Kada je mađarska kraljica Elizabeta odlučila da se pod stare dane (u sedmoj deceniji) uda za švedskog kralja, suočila se s velikim problemom.

Artritis je od nje napravio invalida, teško se kretala, zglobovi su joj se deformisali i jako je boleli. Tada joj je neko preporučio ruzmarin. Bolest se povukla za kratko vreme, bolovi su prestali, kraljica se ispravila i podmladila. Prezadovoljna rezultatima, odlučila je da svatovi na njenoj svadbi budu zakićeni grančicama ruzmarina. Tako je, prema legendi, nastao običaj koji se zadržao do danas u mnogim evropskim zemljama.

Čičoka je slična suncokretu, ima lep žuti cvet, a stabljika može da naraste i preko dva metra. Obično raste uz reke i potoke, a neretko je ukras u baštama. Krtole čičoke bogate su inulinom, koji ne dovodi do porasta nivoa šećera i insulina u krvi, pa je odlična namirnica za dijabetičare.

Ovaj polisaharid sadrži fruktozu, ali je i probiotik koji stimuliše razvoj bakterija koje blagotvorno utiču na naše zdravlje. Eliminišu štetne mikroorganizme iz crevne flore, sprečavaju crevne infekcije, znatno poboljšavaju apsorpciju korisnih minerala, pomažu kod opstipacije, jačaju imunitet i pomažu u prevenciji raka debelog creva. Inulin je dragocen jer normalizuje nivo triglicerida i holesterola u krvi, pa tako sprečava nastanak srčanih oboljenja i postepeno smanjuje masne naslage koje muče mnoge ljude s viškom kilograma.

Recept

  • Pola kilograma čičoke
  • 2 do 3 kašike maslinovog ulja
  • kašičica soli
  • glavica belog luka
  • malo ruzmarina

Čičoku dobro operite, osušite, isecite na komade iste veličine i stavite u pleh pokriven papirom za pečenje. Posolite morskom solju. U pleh dodajte i glavicu belog luka, koju ne treba ljuštiti već samo podeliti na čenove. Pospite malo ruzmarina i pecite oko 45 minuta. Kad bude gotovo, beli luk istisnite u činiju, dodajte maslinovo ulje i umutite viljuškom, pa prelijte preko čičoke i uživajte.

Domaće jufke s pestom od sremuša

Rano proleće je vreme kada se u šumama, a odnedavno i na gradskim pijacama, može pronaći sremuš (Allium ursinum), neverovatno lekovita i veoma ukusna biljka. Sremuš se u narodu naziva još i divlji beli luk (sadrži etarsko ulje sa sumpornim jedinjenjima koje je po sastavu slično belom luku) ili medveđi luk, jer baš njega, prema narodnom verovanju, medved prvo pojede kad se probudi posle dugog zimskog sna.

Ovo je još jedan dokaz da životinje instinktivno znaju šta je dobro za njihovo zdravlje, jer je sremuš idealno sredstvo za čišćenje organizma od toksina nakupljenih tokom zimskih meseci. Kada koristite sremuš, važno je da znate da je za čišćenje krvnih sudova potrebno da ga konzumirate minimum sedam dana zaredom. Svaki dan. Jedino na taj način količina alina u našem krvotoku dostiže potreban nivo.

Pesto:

  • 200 g svežeg sremuša
  • 100 g parmezana
  • 50 g tucanih ili mlevenih oraha
  • 5 kašika maslinovog ulja

Nožem usitnite sremuš, dodajte parmezan i mlevene ili tucane orahe i sve pretvorite u krem štapnim mikserom. Začinite solju i limunovim sokom. Ekstra devičansko maslinovo ulje dodajte u smešu kap po kap dok ne nastane gust umak.

Promešajte i stavite u tamne tegle i čuvajte u frižideru. Ovaj pesto najbolje je služiti s jufkama zapečenim na plotni. Umesto jufki, mogu poslužiti i tortilje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari