Vreme je za nešto lagano. Laganu garderobu, laganu trpezu. Ono što valja kako toplo tako i hladno. Može nešto najjednostavnije: prosto pržene tikvice, samo začinjene začinom od povrća (vegetom).
Može i isto tako prosta barena blitva s krompirom, pa poškopana maslinovim uljem. Ali, povrće (s mesom, sirom, pečurkama; sve zajedno ili pojedinačno, čak i bez toga) pruža mogućnosti za neverovatne gastronomske kreacije.
Evo jedne: isprži se krupno sečen plavi patlidžan, isto tako pripremljene tikvice, paprika takođe na krupne komade, pa još i šargarepa na kolutiće.
Sve se promeša, pa ovako napravljena smeša začini po ukusu, i time samo preliju šnicle; vegetarijanci u sve umešaju i šampinjone; oni manje ortodoksni zaliju parmezanom. Može samo tako, a može i kao peliv uz špagete, ali onda valja ubaciti i malo oljuštenog i ukuvanog paradajza.
Eto u tri rečenice uputstva za pripremanje najmanje pet jela. Još ako se u kombinaciju uključe i začini (aleva ili gruvana paprika; beli luk, peršun; pa mirođija, origano, timijan; o ruzmarinu i bosiljku da ne govorimo…) eto neograničenog broja raskošnih letnjih jela.
Ko god da uživa u eksperimentisanju za šporetom, ova kratka naznaka mu je dovoljna.
Salata tri boje
Zelena salata ili endivija – 1 kom; šampinjoni – 200 g; paradajz – 200 g; ljuta papričica – 2 kom; feta sir – 200 g; origano; modensko sirće; maslinovo ulje.
Ovo nije salata koja se jede uz jelo. Ovo je jelo, tačnije pred-jelo. Glavicu zelene salate ili endivije valja oprati pa osušiti, šaku snežnobelih šampinjona samo prebrisati mokrom krpom, pa iseckati na krupnije režnjeve, dve glavice paradajza na kriške, a jednu do dve ljute papričice nehajno izlomiti na krupnije komade.
Na dnu činije prvo se postave listovi salate, odozgo ostali sastojci, na kraju nabacaju kockice feta sira. Još se začini origanom, sirćetom iz Modene i maslinovim uljem.
Zelena pileća salata
Pileće belo meso – 500 g; beli krompir – 500 g; majonez – 200 g; veza peršunovog lista; limun; so; zelena salata.
Za sve koji vode računa o zdravoj hrani, one koji se plaše holesterola, za ostale kojima banu nenajavljeni gosti, a treba ih ugostiti, namenjen je ovaj recept. Pošto, poznato je, piletina i nije neko meso, onda ona mora biti bar dobar materijal za jednostavnu salatu.
I jeste. Ovako. Pola kila belog mesa bez kostiju i kožurice (pažnja: holesterol!) valja obariti u slanoj vodi pa iseckati na kockice. Isto se učini i s pola kila belog krompira. Ohladi se, pa sačeka dalje.
A dalje je veza sitno seckanog peršunovog lista, 200 grama majoneza i sok od jednog limuna.
Ovo sad samo valja promešati, položiti na, u činiji rasprostrim, listovima zelene salate i do služenja odložiti na hladno. Za one goste belo vino se podrazumeva.
I ono valja da je odloženo na hladno.
Pita iz tiganja (na sto načina)
Kore za gibanicu – 500 g; mešano povrće – 500 g; soja sos; biber; so; ulje.
Ima pita kojima ne treba rerna. Zovu ih još i »brik pite«, valjda zato što se moraju dobro upakovati. Kao cigle.
Kore za gibanicu se iseku na četiri dela. Kako mašta pravog kulinara nema granice, to postoji mogućnost da se fil za pitu iz tiganja kreira do beskonačnosti: od mesa, sardine (tune) i praziluka, od sira s jajima, mešanog povrća, kiselih jabuka sa soja sosom, od…
Ovde samo gostujući (kineski) predlog što se još zove »prolećne rolnice.« Oko pola kila mešanog sitno seckanog nadeva (kupus, jabuke, paprika, tikvice, šampinjoni…) začini se soja-sosom, dobro promeša, pa na onu četvrtinu kore stavi kašika fila, pa se suprotne ivice poklope. Onda se sve uroluje kao palačinka. Tako, koliko ima kora i fila.
E, sad, umesto u rernu, kao što i ime kazuje, pita ide u – tiganj. Prži se na malo dobro zagrejanog zejtina, a jede obavezno topla.
Španska tortilja
Krompir – 500 g; jaja – 3 kom; crni luk – 1 glavica; ulje; so.
U mnogim kafanama i kafeima diljem sunčane Španije, gostu se uz piće služi i meze: paelja uz vino, tortilja uz pivo. Lep običaj, pa ovo ujedno treba shvatiti i kao predlog domaćim kafedžijama.
Dva osrednja krompira treba očistiti i oprati, pa izrendati na najkrupnije rende. Ovako pripremljen krompir se izruči na vreo zejtin i proprži da višak vode ispari. U kakvoj pogodnoj činiji se dobro umute tri posoljena jajeta i jedna glavica sitno iseckanog crnog luka. Krompir se onda uspe u ovu smešu od jaja i sve dobro promeša.
Prži se u tiganju, debelo dva-tri centimetra, s jedne pa s druge strane, jede toplo, ili iseče na kockice, kao kakvi kolačići, pa mezeti hladno.
Šnicle Kraljevića Marka
Krompir – 500 g; spanać – 250 g; jaja – 2 kom; prezle; so; biber; ulje.
Šnicle od krompira mogu da se obogaćuju. Ovako kako sledi. U dva koraka.
Prvi je nepoznat: frtalj kila spanaća valja oprati, posoliti, ostaviti da odstoji i pusti sok, pa čvrsto (kao Kraljević Marko suvu drenovinu) iscediti od viška tečnosti.
Drugi je poznat: pola kila krompira, izrendanog na najkrupnije rende, dva jajeta, malo soli, malo bibera i prezli da sve bude čvrsto, valja pomešati sa spanaćem. Još samo treba formirati šnicle, uvaljati ih u prezle, pa pržiti na jakoj vatri.
Torta od patlidžana
Kore za pitu – 500 g; plavi patlidžan – 1 kg; crni luk – 2 glavice; jaja – 4 kom; kisela pavlaka – 2 dl; mirođija; biber; kim; so; ulje.
Plavi patlidžan je biljka čudnovata. Od nje se da napraviti sve i svašta: i čorba, i jelo, i šnicle, i salata… Još samo kolači fale. Umesto toga, evo torte!
Kilogram patlidžana se ispeče u rerni ili na plotni regularno, očisti, pa ostavi na stranu. Dve glavice sitno seckanog crnog luka se proprže na zejtinu, dok se ne zacakle, al’ da ne porumene. Ohlade se, pa im se doda u pire pretvoren plavi patlidžan, veza sitno seckane mirođije, kašičica mlevenog belog bibera, prstohvat kima, istucanog u avanu, i soli po ukusu. Sve se izgnječi viljuškom i dobro umeša.
Onamo se umute četiri jajeta sa čašom kisele pavlake. Polovina ove smese se ostavi na stranu, a ostatak umeša s masom od patlidžana. U okruglu nauljenu tepsiju ređaju se: jedna tanka kora za pitu poprskana mešavinom zejtina i kisele vode, druga takva kora, fil, opet kore, opet fil… Tako dok ima fila, a kore svakako da budu na vrhu.
Sve se zalije onim ostatkom jaja i pavlake, pa zapeče na 250 stepeni. Jede se toplo ili hladno, a zaliva skupim ili jeftinim vinom. Jer, pite su univerzalna hrana.
Sir na šopski način
Beli sir – 400 g; žuti sir (kačkavalj, na primer) – 150 g, dva jaja – 2 kom; ljute paprike – 2 kom; paradajz – 2 kom; pečene paprike – 2 kom; origano; peršun.
Za letnje dane teško da je šta bolje od kombinacije sira i paprika. Na jugu, odakle jelo i počinje, sprema se u zemljanim đuvečima. I to tako da svako ima svoje đuveče.
Elem, u đuveče se poređa sloj belog sira, pa sloj paprika i paradajza, pa poklopi žutim sirom. Peče se oko 20 minuta dok se sir ne otopi. Potom se na vrh svake od posuda razbije jaje, zapraši seckanom vezom peršunovog lista i još malo peče. Služi se uz hladno pivo ili belo vino.
Patlidžani u paradajz sosu
Plavi patlidžan – 2 kom; ulje; brašno; paradajz – 500 g; beli luk; peršun; so; biber.
Pre svega valja pripremiti paradajz: oljušti se, isecka na kockice, pa na malo ulja ukuva dok se ne zgusne. Doda se soli po ukusu, i obavezno prstohvat šećera, pa začini seckanim belim lukom i biberom. Na samom kraju ubaci se i veza sitno seckanog peršunovog lista.
Dalje je sve jednostavno: patlidžan se iseče na kolutove, posoli, ostavi desetak minuta i ispere vodom. Svaki kolut se uvalja u brašno i prži na ulju. Može se pržiti i na roštilju pet do deset minuta sa svake strane – tada nije potrebno brašno, već je dovoljno kolutove patlidžana sa svake strane malo nauljiti.
U posudu se ređa red sosa, pa red ohlađenih patlidžana. Rashladi se u frižideru, pa tek tada služi.
Punjeni patlidžani
Patlidžani (manji) – 1 kg; paradajz – 500 g; crni luk – 500 g; šargarepa – 2 kom; celer – 1 manji; beli luk; lovorov list; prezle; peršun; biber; ulje; so.
Patlidžani valja da budu jednake veličine, što manji, to je bolje. Dakle, operu se (ne ljušte se), odseku im se drške, pa izdube i pripreme za punjenje. Onda se nakratko problanširaju u kipućoj vodi. Ostave se na stranu da čekaju ono posle.
Na ulju se isprži luk, doda se iseckana šargarepa i celer, pa kad sve omekša i iseckan paradajz, pola glavice belog luka, peršunov list, lovor, so i biber. Time se napune patlidžani, a poklope se kolutovima paradajza i pospu prezlama.
Peče se na standardnih 225 stepeni, a služi i hladno i toplo.
Paprike sa sirom
Paprike šilje – 1 kg; sir feta – 250 g; jaja – 2 kom; ljuta papričica – 1 kom; celerov list – 1 veza; prezle; ulje.
Ko bi na brzaka da spremi jelo, a u kući ima paprika, sira i jaja, treba još samo da nađe petnaestak minuta slobodnog vremena i eto mu lepog posluženja.
Četvrt kila feta sira, dva jajeta, sitno seckana ljuta papričica i veza celerovog lista dobro se umešaju, pa obazrivo zgusnu prezlama.
Ovim filom se pune sveže očišćene paprike-šilje koje se naređaju jedna preko druge u đuveč, obazrivo nakapaju uljem pa ispeku u rerni na regularnih 225 stepeni dok ne smekšaju. Ako se prepeku, onda se samo u tanjiru oljušte, ako ne, jedu takve kakve su. Prija i toplo i hladno.
Paprike s patlidžanima
Paprike šilje – 1 kg; plavi patlidžan – 500 g; crni luk – 250 g; paradajz – 500 g; peršunov list – 1 veza; ulje; so; biber.
Pre svega valja napraviti nadev. Plavi patlidžan se oljušti, isecka na kockice, posoli, pa ostavi petnaestak minuta da otpusti gorčinu. Za to vreme oljušte se dve glavice luka, sitno iseckaju, pa proprže na ulju do svetložute boje.
Patlidžan se ocedi, pa pridruži luku. Dinsta se na laganoj vatri uz mešanje. Kada je smekšao, ubaci se još pola kila oljuštenog i takođe na kockice iseckanog paradajza, pa dinsta dok ne postane toliko gusto da se može zahvatiti viljuškom. Skloni se s vatre pa začini: solju ako treba, mlevenim biberom i sitno seckanom vezom peršunovog lista.
Kao i u slučaju paprika sa sirom, ovim filom se pune sveže očišćene paprike-šilje koje se naređaju, jedna preko druge, u đuveč, obazrivo nakapaju uljem pa ispeku u rerni na regularnih 225 stepeni dok ne smekšaju.
Pohovani kelj
Kelj – 1 kg; jaja – 2 kom; feta sir – 250 g; brašno; pivo; mleveni beli biber; peršunov list – 1 veza; ulje; so.
Ko god da je rešavao ukrštene reči pa vodoravno naišao na povrće od tri slova, a uspravno polarnu životinju što vuče sanke i napisao luk i los – pogrešio je. Rešenje zagonetke zove se kelj i ker.
Dakle, kelj valja očistiti (zeleni spoljini listovi se ostave za nešto drugo), iseći kao lubenicu na kriške, pa na samo nekoliko minuta potopiti u vrijuću slanu vodu.
Onamo se umuti poh na orli način: dva belanceta se pretvore u šne, pa im se ubace žumanca, tri kašike brašna i piva dok sve ne postane gušće nego za palačinke. Kriške se potapaju u ovu masu, pa pohuju na vrelom zejtinu s jedne i s druge strane. Dok sve ne porumeni.
Pohovani kelj se odloži u veliki tanjir ili još bolje oval, a na istoj masnoći u kojoj se pohovao pripremi sos: kašika brašna se samo malo proprži pa, sve uz mešanje naliva toplom vodom, dok ne postane gusto koliko treba. Skloni se s vatre, pa ubaci četvrt kile feta sira iseckanog na kockice, mlevenog belog bibera po ukusu, soli po potrebi i veza seckanog peršunovog lista. Kuva se još samo nekoliko desetina sekundi da se sir ne istopi dokraja.
Dok je sve toplo, sosom se preliju kriške pohovanog kelja.
Pohovani celer
Celer – 1 kg; jaja; brašno; ulje; so.
Pravi gurmani su se vazda pitali da li je moguće da plod (koren!) što poraste veliki kao omanja lubenica može da bude samo – začin za supu?
Naravno da nije. Čitav je niz jela što se mogu napraviti od celera. Čitalac će saznati i za nadeveni celer, ako razradi dalje temu što sledi napraviće i musaku od celera, sada evo predjela.
Celer, za ove potrebe veličine jabuke, očisti se pa iseče na listiće ne deblje od pola centimetra. Potopi se u slanu ključalu vodu, pa ostavi samo minut, dva. Da se blanšira, nikako da se ne prekuva.
Onamo se pripremi brašno i umute posoljena jaja. Zagreje se i zejtin. Celer se pohuje tako što se prvo uvalja u brašno, onda u jaja, pa prži na vrelom ulju i ređa na salvete koje će pokupiti višak masnoće.
Bataci u mirođija-sosu
Pileći bataci i karabataci – 400 g; so; ulje; brašno; mirođija – 1 veza, feta sir – 100 g; belo vino.
Pre svega batake i karabatake valja otkostiti, pa svaki komad mesa podeliti na smerne zalogake (batake na dva, a karabatake na tri dela). Šerpa se blago naulji, pomenuti bataci i karabataci posole po ukusu, pa naliju vinom da potpuno ogreznu. Poklopi se pa pripusti blagoj vatri da krčka. Dok viljušpka ne počne lako da prolazi kroz meso.
Za to vreme pripremi se klajster zaprška: u šolji hladne vode umute se dve kašičice brašna i seckana veza mirođije. Sve se ostavi da stoji dok se piletina kuva, a brašno potpuno rastvori. Da ne bude grudvica.
Prošlo petnaest minuta, piletina mekana, dok sve još vri uspe se zaprška, promeša sa na komadiće iscepkanim feta sirom, pa vrati na ringlu još petnaestak minuta. Taman dok se ne zgusne kako treba.
Služi se, najbolje, s barenim krompirom, a uz zelenu salatu.
File sa žestokim sosom
Pileći file – 500 g; plavi patlidžan – 500 g; crni luk – 250 g; paradajz – 500 g; ljuta papričica – 1 kom; kukuruzno brašno; vegeta; aleva paprika; ulje; so; biber.
Pileći file bez kožurice iseče se na šnicle, pa uvalja u smešu žutog kukuruznog brašna, aleve paprike i vegete. Prži se na dosta vrelog ulja do zlatne boje, pa ostavi da sačeka žestoki sos. Plavi patlidžan se oljušti, isecka na kockice, posoli, i ostavi petnaestak minuta da otpusti gorčinu. Za to vreme oljušte se dve glavice luka, sitno iseckaju, pa proprže na ulju do svetložute boje.
Patlidžan se ocedi, pa pridruži luku. Sitno se isecka otrovno ljuta papričica, pa sve dinsta na laganoj vatri uz mešanje. Kada je smekšao, ubaci se još pola kila oljuštenog i takođe na kockice iseckanog paradajza, pa dinsta dok ne postane toliko gusto da se može zahvatiti viljuškom. Skloni se s vatre pa začini: solju ako treba, mlevenim biberom i sitno seckanom vezom peršunovog lista.
Ovim toplim sosom preliju se tople šnicle u tanjiru.
Mihajlo Mika Dajmak (1951–2015) dugi niz godina izdavao je kultni Mali kuvar kao podlistak Danasa. U dodatku Prijatno reprintuju se najbolje Mikine recepte.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.